خودروی تارا تنها خودروی ساخت داخل است

یک عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: سال ۹۹ به دلیل تحریم و کرونا سال خوبی برای صنعت قطعه نبود.

به گزارش صدای بورس، مهدی مطلب‌زاده، عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور بیان کرد: سال ۹۹ سال خیلی خوبی برای قطعه‌سازان نبود و از هر طرف تهدیداتی برای آنها وجود داشت که کرونا از یک طرف و تحریم از طرف دیگر در راس آنها بود.

وی ادامه داد: خودروی تارا با پشتوانه زنجیره تامین تنها خودروی ساخت داخل است که در مدت ۱۳ ماه با ۹۲ درصد داخلی‌سازی تکمیل شد و در حال حاضر روزانه ۷ یا ۸ عدد از این خودرو تولید می شود اما در سال ۱۴۰۰ تولید انبوه این خودرو آغاز خواهد شد.

مطلب‌زاده گفت: جدا از کاستی‌ها، پروژه تارا از صفر تا صد با خودباوری و داخلی سازی تکمیل شد.

وی تولید گیربکس شش سرعته با طراحی داخلی را از دیگر اتفاقات مثبتی دانست که در سال ۹۹ رخ داده است و به خودروی شاهین و آریا اشاره و تکمیل آن را از دستاوردهای سال ۹۹ عنوان کرد.

این عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور صنعت گفت: با توجه به تحریم‌ها، در عمل امکان صادرات قطعه وجود ندارد و بسیاری از قطعه‌سازان که تا پیش از تحریم‌ها صادرات داشتند، به دلیل نبود ارتباطات بانکی امکان صادرات ندارند و اکنون به صنعت خودروسازی کشور متکی هستند.

مطلب‌زاده با بیان اینکه قطعه‌سازی وابسته به خودروسازی است، اظهار کرد: اگر استراتژی مشخص با برنامه بلند مدت برای صنعت خودرو چیده شود ما شاهد شکوفایی آن خواهیم بود.

وی اضافه کرد: علاوه بر انجام برنامه‌ریزی، باید فکری نیز برای تحریم‌های داخلی کرد، چراکه اکنون ارگان‌های دولتی نظیر تامین اجتماعی، سازمان امور مالیاتی، بانک‌ها و… جزیره‌ای عمل می‌کنند.

مطلب‌زاده تاکید کرد: در شرایط فعلی که صنعت قطعه با مشکل روبه‌رو شده است، ارگان‌های دولتی باید به یاری آن بشتابند نه اینکه این صنعت را تحت فشار قرار دهند.

وی عنوان کرد: بیست سال پیش سند چشم انداز بیست ساله ۱۴۰۴ تدوین شد اما باید دید نسبت به آن زمان چه پیشرفتی صورت گرفته است.

مطلب‌زاده افزود: در سند چشم‌انداز قرار بود در سال ۱۴۰۴، حدود ۳ میلیون خودرو تولید و یک میلیون دستگاه صادر شود و در قطعه‌سازی صادرات به ارزش شش میلیارد دلار انجام شود اما امروز می‌بینیم که هیچ پایشی صورت نگرفته است.

منبع: قطعه نیوز

کد خبر 430423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =