پیش بینی بازار طلا و سکه در روزهای پایانی سال

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: به دلیل قیمت پایین‌تر، این روزها تقاضا برای خرید نیم و ربع سکه افزایش یافته و همین موضوع به افزایش حباب این قطعات سکه دامن زده است.

به گزارش صدای بورس، محمد کشتی آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روزهای پایانی سال گفت: بازار امسال نسبت به سال های قبل با کاهش شدید تقاضا همراه بوده و همین امر نیز موجب شد تا در چهارهفته پایانی سال مانند سال های گذشته نوسان خاصی در قیمت طلا و سکه و ارز نداشته باشیم.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: در یک هفته گذشته کاهش تقاضا موجب کاهش حباب سکه شده است. ضمن آنکه التهاب و افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا را نیز در اسفندماه نداشتیم.

وی با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی تقاضای خرید طلا و سکه در اسفندماه، افزود:‌برخلاف سال های قبل که برخی مردم برای هدایای نورزی از طلا و سکه استفاده می کردند، امسال تقاضایی از جهت نداشتیم و مردم ترجیح دادند به جای طلا و سکه سراغ کارت هدیه بانکی و ... بروند.

کشتی آرای درباره علت افزایش قیمت نیم سکه و ربع سکه در روزهای اخیر گفت: نیم سکه و ربع سکه به دلیل قیمت پایین تر تقاضای بیشتری دارند درحالی که برای سکه های یک گرمی تقاضا وجود ندارد. افزایش تقاضا موجب شده تا حباب نیم سکه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و حباب ربع سکه هم حدود ۷۰۰-۸۰۰ هزار تومان باشد.

وی با تأکید براینکه طلای عادی خریدار و حبابی ندارد، تصریح کرد:‌ قیمت اونس طلا از ۱۵۸۰ اول سال در تیر و مرداد تا ۲ هزار دلار افزایش یافت و مجدد نزولی شد و الان در محدوده ۱۷۰۰ دلار است. قیمت ارز هم از ۱۵ هزار تومان در اوایل سال شروع شد و تا اوج ۳۲ هزار تومان بالا رفت و الان در محدوده ۲۴۵۰۰ تومان است؛ سکه اوج قیمتش از تیر تا شهریور بود که تا ۱۶ میلیون تومان بالا رفت و امروز در محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

این فعال بازار طلا و جواهر با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید طلا و سکه در ماه های نخست امسال، گفت: این نوسانات باعث توجه ویژه به طلا شد؛ سرمایه های خردو کلان مردم عادی از بانک خارج و به سمت طلای ابشده و سکه و طلا رفت. بعد از انتخابات امریکا، قیمت جهانی طلا سیر نزولی داشت و کاهش قیمت طلا همزمان با کاهش قیمت ارز در ایران، قیمت طلا و سکه را به شدت نزولی کرد و انگیزه خرید و سرمایه گذاری روی طلا و سکه را به شدت کاهش داد.

وی تأکید کرد: همین موضوع باعث شد تا توجه از طلا به سرمایه گذاری های دیگر مانند مسکن معطوف شود در نتیجه با کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه و ارز ، یکی دو ماه قیمت طلا و ارز ثبات نسبی یافت؛ مخصوصا در این روزهای پایانی سال هم هیچ تقاضایی در بازار بوجود نیامده و همین موضوع در تثبیت قیمت طلا و سکه موثر بوده است.

منبع: تسنیم

کد خبر 430404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =