۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
یک قرن فراز و نشیب

یک قرن اخیر به واسطه تغییر در نظامات سیاسی و جابه جایی خطوط مرزی جهان که در نتیجه دو جنگ جهانی بروز کرد جوامع دو قطب و چند قطبی شدند و امروز می بینیم که کشورها به سه دسته توسعه یافته، در حال توسعه و عقب افتاده یا جهان سوم تقسیم شده اند و در تمام این سال های کشورهای پیرامونی توسط کشورهای کانونی مورد استعمار قرار گرفته اند.

هر چند با رشد تکنولوژی و توسعه کشاورزی صنعتی برخی از کشورها توانسته اند از نظر سطح شهرنشینی فاصله خود را با کشورها توسعه یافته کمتر کنند و حداقل امکانات و خدمات را به شهروندان خود ارائه بدهند، اما به دلیل اینکه جهان ۴ انقلاب صنعتی را تاکنون پشت سر گذاشته اند هنوز کشورهای توسعه یافته از سایر کشورها به واسطه دانشی که در اختیار دارند پیش هستند و همین مساله باعث شده استثمار در دنیا وجود داشته باشد هرچند چهره آن تغییر کرده است.

چراکه در یکسال گذشته با شیوع ویروس کرونا هر چند خطر بیماری در همه کشورها یکسان بود و حتی کشورهای پیشرفته به دلیل داشتن جمعیت مسن بیشتر در آستانه آسیب کرونا قرار داشتند، اما به دلیل بهره مندی از تجهیزات و فناوری های مدرن پزشکی توانستند راحت تر این بیماری را مدیریت کنند و حالا واکسن کرونا به ابزاری برای نمایش قدرت و برتری آنها بدل شده است و برای کسب درآمد بیشتر با جان میلیون ها انسان در کشورهای عقب افتاده بازی می کنند.
همچنین در نیم قرن اخیر هرچند ایران با تجربه جنگ تحمیلی و مشکلات تحریمی مواجه بوده است اما به واسطه مدیریت اسلامی که در طول همه این سال ها اجرا کرده، توانسته است در مسیر استقلال و خودکفایی حرکت کند و این روزها می بینیم که تولید چند واکسن کرونا در کشور در دستور کار قرار دارد و هم اکنون مراحل آزمایش را می گذرانند و به گفته مقام های مسئول تا تابستان سال ۱۴۰۰ به صورت انبوه در اختیار جامعه قرار می گیرد و این نشان دهنده حرکت بالنده کشور به سمت استقلال و توسعه است.
البته بر هیچکس پوشیده نیست که در طول سال های تحریم، استکبار جهانی بسیاری از مردم دهک های پایین جامعه زیر فشار اقتصادی قرار داده و ممکن است تا سالها تبعات ناشی از شکاف اقتصادی در جامعه وجود داشته باشد و به ناهنجاری ها و آسیب ها دامن بزند اما به طور قطع مقاومت و صبوری مردم ایران در این سال ها ستودنی است. 
بنابراین نباید نادیده گرفت که با وجود رشادت ها و تلاش مردم ایران، شایسته آنها نبود که به دلیل سوءمدیریت برخی مسئولان دولتی، فساد، رانت و ... برای تامین کالاهای اساسی اینچنین در صف های طولانی قرار بگیرند.
متاسفانه چند سالی است که اختلاف چندبرابری قیمت محصولات از تولید تا مصرف کننده یکی از معضلات بزرگ بازار میوه و تره بار است که به دلیل عدم شفافیت عملکرد نهادهای نظارتی ضررهای زیادی را به تولیدکننده و مصرف کننده وارد می‌کند. در این خصوص باید سر رشته این معضلات را علاوه بر تحریم در شیوه نظارت و نبود شفافیت در زنجیره اتصال تولید به توزیع جستجو کرد.  
 از این رو به نظر می رسد با توجه به اینکه انتخابات سال ۱۴۰۰ را پیش رو داریم باید افرادی کاندیدای انتخابات شوند که نه تنها از صلاحیت کافی برخوردار باشند تخصص لازم را هم داشته باشند تا بتوانند مرهمی برای اقتصاد بیمار کشور پیدا کنند و مسیر توسعه ایران اسلامی را با صلابت بیشتر دنبال کنند تا بتوانیم خلاء اقتصادی که در سال های اخیر بروز کرده را جبران کنیم و به نوعی به توصیه های رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب جامه عمل بپوشانیم.
در پایان روزهای مبارک ماه شعبان، ماه رحمت و برکت الهی، فرخنده‌ ترین روزها برای نکوداشت مقام پاسداران و جانبازان ایثارگر سرافراز ایران اسلامی و همچنین اغار قرن جدید و “عید نوروز باستانی” ، را به مردم عزیز ایران و همچنین هموطنان ایرانی خارج کشور  و به خصوص ایرانیان بلاروس و ایرانیان مقیم انگلستان، تبریک و تهنیت عرض می کنم و از خدای تعالی سلامتی، صحت و پیشرفت را  خواستارم. و امید آن دارم سال ١٤٠٠ سالی خوب و پر رونق برای تولید کشور و سال بهبود معیشت و اقتصاد مردم عزیز کشورم باشد.
محمدرضا کمالی
کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی
کد خبر 430353

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =