وکالت شغل نیست، شأن و منزلت اجتماعی است

جایگاه وکالت و قضاوت در دستگاه قضا، همواره چون بال های فرشته عدالت، با هم ارتباطی ناگسستنی دارند. کسب و کار معرفی کردن حرفه ی وکالت و تنزل شأن این جایگاه، آسیب جدی به دستگاه قضا و نادیده گرفتن جایگاه این نهاد مقدس به حساب می آید.

علیرضا اسدپور وکیل پایه یک دادگستری در خراسان رضوی، شهرستان مشهد مقدس بیش از ۱۵ سال سابقه وکالت و تخصص در دعاوی کیفری، ملکی و شرکت ها را دارد.

وی ضمن قدردانی از گروه باتاب، با ابراز خرسندی از شرکت در اجلاس وکیل حرفه ای گفت: به دلیل ممنوع بودن تبلیغات مستقیم و غیر مستقیم در حوزه وکالت، برگزاری چنین اجلاس هایی و همچنین راهیابی به شبکه بزرگ ارتباطی این حوزه، بسیار مفید و مثمر ثمر واقع می شود.
اسدپور با تقدیر از سخنان دکتر کیا در خصوص آموزش  پرسونال برندینگ اظهار داشت: وکلا زیر ذره بین نگاه دستگاه قضایی هستند و ارائه تبلیغات در صنف ما،  از تخلفات انضباطی محسوب می شود. به همین سبب جای امیدواری است که برگزاری اجلاس وکیل حرفه ای، با محوریت آموزش آداب برند شدن، راهی جدید و نو برای این صنف و رسیدن به علم پرسونال برندینگ باز کند.
اسد پور از خصوصیات یک وکیل خوب و حرفه ای به منضبط بودن آن اشاره کرد و گفت: جدا از داشتن سواد قضایی بالا،  تبحر و قدرت جذب موکل از آیتم های مهم یک وکیل خوب و حرفه ای است. یک وکیل خوب باید در چارچوب قانون و با استفاده از شم حقوقی ، به صورت کامل و تام وکالت کند و به شکلی اعتماد موکل را به دست بیاورد که بتواند در نظر نهایی موکل تاثیر گذار باشد و او را همراهی کند.
این وکیل پایه یک دادگستری در تعریف شغل خود اظهار داشت: در امر وکالت عشق و انگیزه کمک به مردم و حل مشکلات آنان، از استرس و خشک بودن کار می کاهد و آنچه بعد از یک پرونده قضایی موفق به جا می ماند، تنها حس خوب نشأت گرفته از رضایتمندی موکل است.
در کل نگاه من به وکالت این است که در کنار علاقه و عشق به  این شغل، کسب درآمد کنیم. نمی توان هر شغلی را تنها به صرف کمک و ارضای نیاز روحی خود، بدون کسب درآمد پیش ببریم.
اسدپور در ادامه ی سخنان خود با ابراز گله مندی از مصوبه اخیر دولت نسبت به شأن وکیل گفت: طبق سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر اصلاح مواد  ۱ و ۷ ،  حرفه ی وکالت به عنوان کسب و کار تلقی شده و شورای نگهبان با تایید این طرح ، وکالت را در زمره کسب و کار به حساب آورده است . در واقع ماهیت این شغل را اقتصاد محور قلمداد کرده اند.
جای تاسف است که حرفه وکالت را کسب و کار معرفی کنند. وکالت نوعی عشق به مردم در احقاق حقوق قانونی و رسمیشان است؛  یکی از بال های فرشته عدالت وکیل است و  ابزاری است تا موکل به حق قانونی خود برسد. نهاد وکالت قبل از این که شغل باشد، یک مسئولیت اجتماعی است و نمی توان جزء قانون کسب و کار معرفی شود.
این وکیل دادگستری در پایان سخنان خود از مجلس محترم شورای اسلامی و شورای محترم نگهبان درخواست بازنگری نسبت به این مصوبه را دارد.
علیرضا اسدپور ضمن ابراز تبریک به افرادی که تازه به این حرفه ی مقدس میپیوندند و امیدواری نسبت به آینده ی کاری پیش رویشان به آنها یادآور میشود که برای حق بجنگند نه برای حق الوکاله.

کد خبر 430255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =