صعود خوب طلا

هفته‌ای که گذشت طلا با رشد ۱.۵درصدی همراه شد و سرمایه‌گذاران را به رشد بیشتر قیمت آن امیدوار کرده است.

به گزارش صدای بورس، قیمت طلا در معاملات روزهای پایانی هفته گذشته تا ۱۶۸۰ دلار نیز افت کرد اما به سرعت بخش اعظمی از این افت قیمت را جبران کرد و در قیمت ۱۷۲۶ دلار به کار خود پایان داد. بسته مالی آمریکا نیز در هفته گذشته تصویب شد که به دلیل اثرات تورمی عنوان شده می‌تواند مانعی در برابر افت قیمت طلا باشد. در این راستا گفته می‌شود تا زمانی که فدرال رزرو به افزایش انتظارات تورمی و افزایش نرخ بازدهی واکنش نشان ندهد، نزول نرخ طلا به زیر ۱۶۵۰ دور از انتظار است. در هفته پیش رو انتظار می رود قدرت خریداران ار قدرت فروشندگان پیشی بگیرد.

قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت با اندکی افت ۰.۲ درصدی به ۶۹ دلار و ۲۲ سنت رسید. قیمت نفت در اولین روز معاملاتی هفته گذشته پس از حمله به زیرساخت های نفتی عربستان در روز یکشنبه، با گپ قیمتی باز شد اما پس از اعلام عربستان مبنی بر اینکه تاسیسات نفتی این کشور آسیب جدی ندیده است، این گپ قیمتی پر شد و قیمت نفت تا ۶۷ دلار نیز افت قیمت داشت. بازار نفت همچنان تحت حمایت اعضای اوپک پلاس قرار دارد و اعضای این گروه انتظار تقویت بیشتر تقاضا را دارند. در هفته گذشته، ذخایر نفت آمریکا حدود ۱۴ میلیون بشکه افزایش پیدا کرد و تعداد دکل های نفتی فعال این کشور یک عدد کاهش پیدا کرد و به۳.۹ واحد رسید. سرب نیز هفته گذشته افت ۲.۲ درصدی را متحمل شد.

تقاضای خوب آلومینیوم در چین و روند نزولی سطح موجودی ها از محرک های بازار آلومینیوم است. برنامه های توسعه چین طی سال های آتی وجودتقاضا را توجیه می کند. هم چنین دلارلان نیز از فرصت آربیتراژی به وجود آمده بین چین و لندن استفاده لازم را می کنند. آلومینیوم هفته گذشته با افت ۰.۴ درصدی مواجه شد و در سطح دو هزار و ۱۷۳  تومان دادوستد شد.

قیمت مس در هفته ای که گذشت ۱.۷۵ درصد افزایش پیدا کرد و به ۹ هزار و ۱۲۹ دلار و ۵۰ سنت افزایش پیدا کرد. قیمت مس نیز در اولین روز معاملاتی هفته گذشته با گپ قیمتی باز شد اما سپس این گپ قیمتی پر شد. تضعیف ارزش دلار به رشد قیمتی این محصول در هفته قبل کمک کرد. اخبار مربوط به اعتصاب برخی از معدنکاران در شیلی نیز از قیمت مس حمایت کرد. قیمت این فلز تنها ۷ درصد با سقف قیمتی خود در سال ۲۰۱۱ فاصله دارد و براساس پیش بینی برخی نهادها، افزایش قیمت این فلز تا سال ۲۰۲۲، به ۱۲ هزار دلار نیز دور از انتظار نیست. در بورس فلزات لندن، موجودی انبار این محصول افزایش پیدا کرده است.

کد خبر 430249

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =