با مصوبه جدید مجلس خودرو ارزان می شود؟/ عاشقان خودروهای خارجی بخوانند

واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی در مجلس همزمان با بورسی شدن خودرو تصویب شد.

به گزارش صدای بورس، واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی در مجلس همزمان با بورسی شدن خودرو تصویب شد. همچنین براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ورود خودروهای غیر آمریکایی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی تصویب شد. بازار خودرو در آستانه سال نو از این خبر تاثیر گرفته و رشد قیمتی را تجربه کرد، این افزایش قیمت با وجود رکودی که در بازار خودرو وجود دارد منجر به سر گرفتن معامله ای نمی شود.

فرارو در گزارشی اعلام کرد: دی‌ماه امسال بود که کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، دولت را مکلف کرد تا نسبت به شناسایی خودروهای خارجی غیرآمریکایی در مناطق آزاد اقدام و زمینه ورود آن‌ها به سرزمین اصلی را فراهم کند.

بر اساس این مصوبه که مجلسی‌ها می‌گویند در راستای تنظیم بازار خودرو است، دولت باید با اخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی، ظرف مدت یک ماه پس از تاریخ ابلاغ این قانون، نسبت به ثبت سفارش و صدور مجوز ورود خودرو‌های غیرآمریکایی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی، اقدام کند

فربد زاوه؛ کارشناس بازار خودرو در گفت‌وگو با صدای بورس در ارتباط با تاثیر مصوبه مجلس ( در ارتباط با ورود خودروهای غیر آمریکایی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی ) بر قیمت خودرو در بازارهای داخلی بیان کرد: تعداد خودروهایی که در ایران وجوددارد با این مصوبه تغییری نمی کند، از طرفی بازار هدف خودروهای داخلی و خارجی متفاوت است و این مصوبه مجلس شورای اسلامی تاثیری بر قیمت خودروهای داخلی نمی گذارد، متقاضیان و مشتریان خرید خودروهایی همچون پراید در بازاری جدا از خودروهای خارجی فعالیت می‌کنند. مخاطب این مصوبه صاحبان خودروهای خارجی هستند و این خودروها به دلیل اینکه می توانند در سرزمین اصلی تردد داشته باشند، افزایش قیمت خواهند یافت امابه طور کلی بر سایر خودروها تاثیری نخواهد داشت.

وی با اشاره به خارج شدن اختیار قیمت گذاری خودرو از شورای رقابت  بیان کرد: بر اساس مصوبه مجلس قرار بر این است که سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده قیمت پایه محصولات خودرویی را  در بورس کالا مشخص کند اما اینکه بر چه اساسی قرار است این قیمت مشخص شود، اعلام نشده است.

مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه سال ۱۴۰۰ تاکید کرد که واردات خودرو از مناطق آزاد، پیشنهاد دولت نبوده و بعید هم است درآمد مدنظر مجلس از این ناحیه حاصل شود. به گفته وی، احتمالا تنها حدود ۱۴ هزار دستگاه خودرو در مناطق آزاد امکان ورود به سرزمین اصلی را خواهند داشت و با این تعداد، به نظر می‌رسد فقط حدود پنج هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد شد.

بیشتر بخوانید:
سازمان حمایت به جای شورای رقابت/ ۳ مجهول خودرو بورسی
خطری از بودجه ۱۴۰۰ که سهامداران را تهدید می‌کند/ دولت چه خوابی برای بورس دیده است؟

 گفته‌های وی در حالی بود که کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در مصوبه خود درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی را در نظر داشت و حالا نیز پیش‌بینی خود را هفت هزار میلیارد تومان دیگر افزایش داده است. در این مصوبه همچنین تعرفه ۲۰ درصدی برای ورود این خودروها در نظر گرفته شده است.

محبوبه قرمزچشمه

کد خبر 428916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =