به آینده بازار سهام امیدوارم

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: این شرکت موافق عرضه سنگ آهن در بورس کالاست و قیمت های فعلی سهام بسیاری از شرکت ها به خصوص در حوزه صنعتی و معدنی انصاف نیست که با توجه به برنامه های سازمان بورس به بازگشت اعتماد مردم و بهبود شرایط بازار سهام و سهامداران خوش بین هستیم.

به گزارش صدای بورس، منصور یزدی زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان  به عرضه کل زنجیره فولاد به خصوص سنگ آهن در بورس کالا اشاره کرد و اظهار داشت: انجام معاملات تمامی زنجیره فولاد در بورس کالا دیر یا زود در راستای شفاف سازی و بهبود تامین نیاز واحدها در شرایط رقابتی باید اتفاق بیافتد و از این رو از ورود سنگ آهن به بورس کالا استقبال می کنیم.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان افزود: نخستین عرضه سنگ آهن در بورس کالا در فرآیند تالار حراج باز به تازگی عملیاتی شد که ذوب آهن نیز به عنوان خریدار در این معامله شرکت کرد که استمرار این عرضه ها به تامین بدون دغدغه نیاز مصرف کنندگان منجر می شود.

وی گفت: یکی از حساسیت های مهم درمورد عرضه سنگ آهن در بورس کالا این است که تنها مصرف کننده سنگ آهن دانه بندی ذوب آهن است و مابقی واحدهای فولادی نیاز به این نوع سنگ آهن ندارند در نتیجه نباید اجازه داد یکسری افراد از این موضوع برای سیگنال دهی به قیمت کنسانتره استفاده کنند و شایعه پراکنی نمایند.

یزدی زاده بیان کرد: امروز کشور با مازاد عرضه فولاد مواجه است اما این مازاد در مورد سنگ آهن، کنسانتره و گندله نیز صدق می کند؟ پاسخ واضح است در یک بخش از زنجیره نظیر سنگ آهن به واسطه کمبود و عدم سرمایه گذاری کافی و حضور واحدهای مربوطه در پایین دست و غافل شدن از اکتشافات، شاهد تقاضای زیادی هستیم و به این ترتیب در حوزه تنظیم بازار سنگ آهن، کنسانتره، گندله و سایر محصولات باید با حساسیت و دقت بالا عمل کرد.

برخی ها از شفافیت فرار می کنند

وی درباره عدم عرضه مکفی محصولات برخی واحدهای پایین دست در بورس کالا اظهار داشت: موضوع اساسی در این حوزه، شفافیت است و شرکت هایی که بهانه های مختلف عرضه کافی و مستمر در بورس کالا ندارند، شفافیت را به نفع خود نمی بینند.

یزدی زاده تنها راهکار برای افزایش عرضه این واحدها را تکلیف آن ها برای شفاف بودن عنوان کرد و گفت: راهکاری که وزارت صمت در این خصوص در پیش گرفته و خریداران شمش را مکلف به عرضه محصول در بورس کرده است راهکار بسیار مناسبی برای نظارت و افزایش عرضه ها است.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما در یک دوره ای این بود که شرکت های پایین دست فولاد در ابتدا محصول خود را در بورس کالا به فروش برسانند سپس با شفاف شدن میزان فروش آن ها، هفته بعد در روندی بدون دغدغه از بورس کالا شمش خریداری کنند که البته در آن برهه همدلی ملی برای اجرای این شیوه شکل نگرفت.

خوش‌بینی به بازگشت اعتماد سهامداران

وی درباره چشم انداز بازار سهام گفت: به آینده سهام امیدوار هستیم، اگرچه بی اعتمادی در بازار شکل گرفته است اما برنامه هایی در دستور کار رییس جدید سازمان بورس از جمله تشکیل میز تخصصی صنایع معدنی و فلزی قرار دارد که می تواند در بازگشت اعتماد سهامداران به بازار کمک ویژه ای کند؛ علاوه بر این قیمت های فعلی سهام بسیاری از شرکت ها به خصوص در حوزه صنعتی و معدنی انصاف نبوده و این موضوع نیز به معنای ارزندگی سهام شرکت ها و نزدیک بودن بهبود شرایط است.

منبع: کالاخبر

کد خبر 428753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =