رفع ابهامات بودجه، بازارسرمایه را به رشد می‌رساند

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری بیمه سلامت گفت: در نگاه حداقلی حتی به اندازه تورم می‌توان در بازار سرمایه سود کسب کرد، در این شرایط رفع برخی ابهامات در بودجه به رشد حداکثری در این بازار منتهی می شود.‌

به گزارش صدای بورس، مهدی دلبری مدیر سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری بیمه سلامت با اشاره به اصلاح امروز بازارسرمایه گفت: نباید توقع داشته باشیم که بازار هر روز صعودی باشد، زیرا ذات بازارسرمایه همراه با نوسان است.

دلبری افزود: در این میان اما وجود برخی ابهامات بودجه در خصوص بازار سرمایه به سخت شدن تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاران منجر شده است. افزایش هزینه های انرژی که سبب ایجاد هزینه های چندبرابری در برخی صنایع می‌شود، همچنین حذف معافیت صادراتی و افزایش مالیات از نکاتی ضروری است که در بودجه باید مورد بازبینی قرار بگیرد. به نظر من کمک همه نهادها در تصویب بودجه به نفع سهامداران ضروری است.

وی در کنار این ابهامات مسایلی مانند نوسانات نرخ دلار را عواملی دانست که در مجموع سرمایه گذاران را مجاب به احتیاط بیشتر در فضای بازارسرمایه می کند و اضافه کرد: در نظر داشته باشید فشار فروش در اوراق خزانه از طرف دولت زیاد است و در چند روز اخیر با افزایش ۲ تا ۳ درصدی نرخ اوراق خزانه مواجه بودیم. به لحاظ علمی هم رشد نرخ سود بانکی در کوتاه مدت اثر منفی در بازارهای دیگر مانند بورس دارد. براین اساس امیدوارم دولت در بودجه و در فروش اوراق، با انعطاف بیشتری اقدام کند تا فشار فروش اوراق کمتر شود.

این کارشناس بازارسرمایه با متفاوت دانستن سرمایه گذاری در بازارسرمایه به سرمایه گذاران توصیه کرد تا پورتفوی «فعال» و متنوعی در این بازار داشته باشند و افزود: در این راستا ضروری است سرمایه گذاران، حتما گزارش های شرکت‌ها را با نگاه به آینده تحلیل کنند و در این تحلیل همواره بازارهای موازی، دلار، قیمت های جهانی، صورت های مالی، آمار بورس کالا و غیره را مدنظر داشته و بر این اساس به حفظ یا خرید مجدد سهام بپردازند.

عضو هیات مدیره شرکت «خدمات گستر» تاکید کرد: در کنار تمام این موارد، قیمت های جهانی شرایط بسیار خوبی دارند و از همین رو شرایط قیمتی در مواد اولیه موجود در بورس کالا مناسبتر از قبل است، به این معنی که فروش شرکت ها در بورس کالا از روند مناسبتری نسبت به قبل برخوردارند.

دلبری با اشاره به نتایج گزارشات منتشرشده شرکت ها گفت: روند گزارش های ۹ ماهه شرکت ها بسیار مناسب است، به طوریکه می‌توان گفت در فصل پاییز نسبت به فصل تابستان حدود ۳۰ درصد با رشد سود در شرکت ها مواجه هستیم.

منبع: سنا

کد خبر 428508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =