اکثر صنایع شرایط بنیادی خوبی دارند

مهرآور، مدیر عامل کارگزاری بانک سامان به بررسی چشم انداز بازار سرمایه تا پایان سال و صنایع برتر پرداخت.

به گزارش صدای بورس، حمیدرضا مهرآور با تاکید بر اینکه نوسان‌های شدید این روزها در بازار طبیعی نیست، گفت: هرچند همه بازارها دچار نوسان هستند اما بازار ما این روزها درگیر عواملی است که بازار را زجر می‌دهد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه این روزها بازار با اظهار نظرهایی مواجه است که بر پایه دانش نیست، گفت: چنین اظهار نظرهایی از مقام های مسئول کشور، بازار را دچار ابهام می‌کند، نباید فراموش کرد که پول ترسو است و وقتی سرمایه‌گذار با چنین ابهام‌هایی مواجه می‌شود ترجیح می‌دهد نظاره‌گر باشند، در نتیجه خریدها کاهش می‌یابد و در مقابل باعث افزایش فروش هم می‌شود. برهمین اساس باید تلاش کرد از هرگونه اظهار نظر غیرواقعی و غیرکارشناسی مثلا درباره نرخ ارز خودداری شود.

وی با اظهار تاسف از اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران در روزهای اوج بازار به صورت مستقیم و بدون دانش وارد بازار شدند، گفت: گزارش های ۹ ماهه شرکت‌ها در مقایسه با دوره های ۶ ماهه، سه ماهه و سایر دوره‌ها رشد بسیار خوبی را نشان می‌دهد و اکثر قریب به اتفاق صنایع در شرایط بنیادی خوبی قرار دارند.

مهرآور مهمترین دلیل شرایط بد بازار را برخی اظهار نظرهای عجیب مسئولان دانست و گفت: به عنوان مثال این روزها فعالان بازار سرمایه  نگران تعیین تکلیف بودجه سال آینده هستند و تا زمانی که این ابهام مهم  برطرف نشود شاهد چنین شرایطی در بازار خواهیم بود.

به گفته وی باید هر چه سریعتر ابهام‌هایی مثل نرخ دلار، نرخ حامل‌های انرژی و نرخ خوراک در بودجه سال آینده تعیین تکلیف شود و تا زمانی که این ابهامات برطرف نشود بازار نگران است و محتاطانه ترجیح می‌دهد نظاره گر باشد.

مهرآور در ادامه گفت: یکی از ویژگی‌های بازار سرمایه این است که وقتی در بخشی از این بازار ابهام و نگرانی وجود دارد، کل فضای بازار منفی می‌شود. پس باید هرچه سریعتر این دغدغه‌ها برطرف شود. فراموش نکنیم که سال‌ها تلاش شد تا اعتماد عمومی جذب شود و مردم سرمایه‌هایشان را به جای ارز و دلار، وارد بازار سرمایه کنند اما اتفاق‌هایی مثل اظهار نظرهای غیرکارشناسی همه افراد متخصص و غیر متخصص درباره بورس باعث شد تا شاهد چنین روزهایی باشیم.

این کارگزار با سابقه بازار سرمایه اظهار داشت: در خصوص اظهار نظرهای غیرکارشناسی برخی از مسئولان کشور به نظر می‌رسد بهترین راهکار ورود مستقیم سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر به موضوع است، سازمان بورس نباید اجازه دهد افراد غیرمرتبط درباره بازار سرمایه اظهار نظر کنند. باید اعتقاد داشت که هر اظهار نظری توسط یک مقام مسول در بازار سرمایه اثر مستقیم دارد و باید دقت کرد که این اظهار نظرها می تواند صدمه های جبران ناپذیری را برای سرمایه گذاران به دنبال داشته باشد. هر گونه اظهار نظری که ابهام ایجاد می‌کند قطعا بازار را با چالش های جبران ناپذیری مواجه می‌سازد.

وی درباره پیش‌بینی و چشم‌انداز بازار سرمایه در برنامه به وقت تحلیل گفت: بازار سرمایه کوتاه مدت نیست، بلکه بازاری بلند مدت است. کسی که در بازار سرمایه صبر کند برنده نهایی است.

وی تاکید کرد: این بازار در آینده مثل همه این سال‌ها ثابت خواهد کرد که از همه بازارهای رقیب پربازده‌تر است. بورس تنها بازار ضدتورمی در اقتصاد هر کشوری است و به کاهش تورم، کاهش فقر و افزایش عدالت اجتماعی کمک می‌کند، پس همیشه باید تلاش شود تا منابع سرگردان به سمت این بازار هدایت شوند.

مدیر عامل کارگزاری بانک سامان درباره صنایع برتر بازار نیز این گونه گفت: اکثر صنایع حاضر در بازار سرمایه شرایط بسیار خوبی دارند به خصوص گروه های بزرگ و بنیادی بازار بسیار جذاب هستند، گروه هایی مثل بانک‌ها، فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها و سیمانی‌ها را می‌توان به عنوان صنایع خوب بازار سرمایه معرفی کرد، سرمایه‌گذاران فراموش نکنند برای یک سرمایه گذاری ایمن و کم ریسک بهتر است گروه های بزرگ را با نگاه بلند مدت در بازار سرمایه انتخاب کنند.

منبع: فرابورس ایران

کد خبر 427837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =