سرمایه‌گذاری در بورس باید بلندمدت باشد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه بازاری بلندمدت است که سهامداران باید با نگاه میان مدت سه ساله یا بلندمدت پنج ساله برای سرمایه‌گذاری به این بازار نگاه کنند.

به گزارش صدای بورس، سیروان امینی، کارشناس بازار سرمایه امروز (دوشنبه) به عوامل تاثیرگذار در افت شاخص بورس اشاره کرد و افزود: ریزش اخیر بورس را باید از دو دیدگاه داخلی و خارجی مورد بررسی قرار داد.

وی اظهار کرد: از دید داخلی، مطرح شدن بحث بودجه و تغییرات ایجاد شده در حوزه کلان اقتصادی برای سال آینده که در متغیرهای بودجه خود را نشان داده است باعث تحت تاثیر قرار گرفتن بازار سهام شد.

امینی بیان کرد: یکی از متغیرهای اصلی که به شدت بازار را تحت تاثیر قرار داد بحث نامشخص بودن وضعیت انتخاباتی آمریکا بود که می توانست به شدت آینده سیاسی ایران را تحت شعاع قرار دهد، این موضوع برای مدتی بازار را تحت تاثیر قرار داد و زمینه اصلاح پرشتاب  شاخص بورس را فراهم کرده بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه مطرح شدن موضوع نرخ های جهانی که در ارزهای دیجیتال رخ داده بود، زمینه پیش بردن سرمایه گذاری ها را به آن سمت فراهم کرد، اظهار داشت: به طور طبیعی این موضوع  بر بحث بازار سرمایه تاثیرگذار بود و تمایل بیشتری در جامعه در آن حوزه به عنوان منبع جدید برای سرمایه گذاری مطرح شد که در بخش عمده ای از جامعه تاثیر گذاشت.

وی ادامه داد: روند نزولی شاخص بورس از مدت های قبل، عدم همسان بودن و عدم ثبات رویه در عملکرد متولیان بورس، بازار سهام را تحت تاثیر قرار داد زیرا باعث شد تا برنامه مدونی که بتواند بازار را تحت تاثیر مثبت قرار دهد و باعث روزهای خوش در این بازار شود، وجود نداشت.

امینی تاکید کرد: این عوامل دست به دست یکدیگر داد تا سرمایه گذاران خرد انتظاری که از این بازار از ابتدای سال با آنها همراه بودند از دست بدهند و به مرور ضمن خروج سرمایه های خود از بازار، دیگر تمایلی برای اینکه منابع خود را در این بازار حفظ کنند نداشته باشند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: مهمترین عاملی که باعث تفاوت سرمایه گذاری  در بورس با دیگر بازارها شده است، طول مدت سرمایه گذاری در این بازار است که این بازار، بازاری کوتاه مدت برای مدت یک یا دو ماهه نیست بلکه بازار بلندمدتی است که باید سهامداران با نگاه میان مدت سه ساله یا بلندمدت پنج ساله به این بازار نگاه کنند.

امینی تاکید کرد: ابزارهایی مانند اوراق تبعه که در بازار برای مردم تعریف شده است برای حرفه ای های بازار بوده است اما افرادی که مبلغ اندکی را وارد این بازار کرده امد این اوراق نمی تواند مانند دیگر ابزارها کمک کننده برای حفظ تعادل در بازار  باشد.

 این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: نگاه بلندمدت به سرمایه گذاری در بورس، سهامداران را با ضرر و زیان همراه نمی کند و بازار با تغییر و اصلاح شدید مواجه نمی شود.

امینی با بیان اینکه فشار فروش در چند ماه اخیر به شدت بازار را تحت تاثیر قرار داد و باعث ریزش شدید بازار شد، گفت: اگر چنین اتفاقی رخ نمی داد بازار می توانست با توجه به موقعیتی که اکنون دارد متعادل تر باشد و دیگر شاهد این ریزش های شدید در شاخص کل بورس نبودیم.

به گفته وی، پیش بینی از بازار بستگی به سیاست ها یا متغیرهای کلان داخلی و بیرون کشور دارد.

منبع: ایرنا

کد خبر 427682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =