مهمترین اخبار اقتصادی و بورسی هفته (۲۷ دی ماه تا دوم بهمن ماه)

«مهمترین اخبار اقتصادی بورسی هفته»، مهمترین و تاثیرگذارترین خط خبری هفته را در کوتاه‌ترین و کامل‌ترین جملات بیان می‌کند.

به گزارش صدای بورس، در هفته گذشته اتفاقات زیاد و تاثیر گذاری را  در ابعاد ملی و هم بین المللی شاهد بودیم. شاید مهمترین رخداد بین المللی شروع رسمی ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا باشد.
در ابتدای هفته اعتراضات مردمی به ریزش شاخص کل بورس شکل گرفت که منجر به استعفا رئیس سازمان بورس شد. شاخص روز شنبه کانال یک میلیون دویست هزار واحد را از دست داد و وارد کانال یک میلیون صد هزار واحدی شد. مطابق روال این چند ماهه که شاهد حمایت واعظی و  حمایت تخم مرغی در بازار بودیم، این اعتراضات هم باعث شکل گرفتن حمایت مصنوعی جدیدی در بازار شد. جالب است که این بار بعضی از فعالان حقوقی و سلبریتی های پر طرفدار هم به صف معترضین پیوسته اند. این رفتار در بین فعالان قدیمی بازار مشکوک است و این گمان را مطرح میکند که شید که آنها قصد دارند با تحریک مردم ، دولت را مجبور به پول پاشی بی هدف در بازار کنند تا بتوانند با خیال راحت نوسانگیری کنند.
شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته بازدهی منفی ۳.۸ درصدی را برای خود ثبت کرد و با اینکه دو روز آخر هفته مثبت بود اما هنوز در کانال یک میلیون و صد هزار واحد جا خوش کرده است . به نظر می رسد این رشد تنها اصلاحی کوچک در روند کاهشی شاخص باشد.
شاخص هم وزن که مدتی بود به شاخص کل بی توجهی می کرد چند هفته  است که شتاب خود را از دست داده . بعضی تحلیلگران اعتقاد به پایان رشد شاخص هم وزن دارند و و پیش بینی می کنند ریزش شاخص کل در بهمن ماه پایان یابد . این دو اتفاق نشان از رشد شرکت های شاخص ساز خواهد داشت. هرچند نمی توان امیدوار بود پایان ریزش به معنی شروع رشد بازار است.
در فرابورس اوضاع خیلی بد نیست. شاخص فرابورس بازدهی منفی ۲ درصدی را برای هفته قبل ثبت کرده است و به نظر می رسد فعلا روند کاهشی این شاخص ادامه داشته باشد و حدود ۲۰ درصد اصلاح کند.
دلار هم اکنون به ۲۲ هزار ۶۰۰ تومان رسیده است. اخبار زیادی در مورد دلار مطرح می شود که پیش بینی رفتار این ارز مهم را دشوار کرده. از طرفی دلار به کف کانال سه ساله خود رسیده است از طرف دیگر عزم دولت برای کاهش آن تا زیر ۲۰ هزار تومان باعث تردید اغلب تحلیلگران است. شاید در این مورد زور دولت به تحلیلگران بچربد.
طلا ۱۸ عیار در بازار داخلی پس از رسیدن به کف کانال خود در ۹۱۷ هزار تومان واکنش نشان داده و اندکی رشد کرده است به طوریکه نسبت به هفته قبل تغییر قیمت نداشته است. این فلز با ارزش در این لحظه با قیمت ۹۹۲ هزار تومان برای هر گرم در حال معامله است. وابستگی طلا به دلار در بازار داخلی بسیار بالاست و در صورت کاهش ارزش دلار باید منتظر کاهش قیکت طلا و سکه هم باشیم. این تغییرات در حالی است که انس طلا در بازارهای جهانی نسبت به هفته قبل بیش از ۱ درصد رشد داشته است و در حال حاضر با قیمت ۱۸۶۹ دلار معامله می شود.
سکه تمام طرح جدید در هفته گذشته بازدهی منفی ۲ درصدی را ثبت کرده است و هرچند الان در کانال ۱۰ میلیون تومان قرار دارد اما امیدی به باقی ماندن در آن نیست باید به زودی منتظر سقوط دوباره به کانال ۹ میلیون تومان باشیم.
بیت کوین ۳۲ هزار دلار شد. امروز بیت کوین تقریبا ۹ درصد ریزش را تجربه کرد و احتمالا به زودی به زیر ۲۰ هزار دلار برگردد. بازدهی بیت کوین در هفته ای که گذشت منفی ۱۷ درصد بوده است.

کد خبر 426865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =