جهانگیری: در همه دولت‌ها نرخ ارز دستوری داشته‌ایم

اسحاق جهانگیری در بیست و چهارمین مراسم روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی ایران گفت: از همه کسانی که در این شرایط کشور موفق به صادرات شدند صمیمانه تشکر می کنم و از خداوند متعال برای شما ارزوی موفقیت بیشتر را دارم.

به گزارش صدای بورس، معاون اول رییس جمهور با اشاره به برگزاری روز ملی صادرات به همت اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: این اقدام نیز کار مهمی بود که در واقع دولت کارهایی را که مربوط به بخش خصوصی است را تا آنجایی که امکان پذیر است به بخش خصوصی واگذار می کند و امیدواریم بتوانیم کارهای دیگری را واگذار کنیم. 

وی بیان کرد: امروز که در این جلسه حضور یافته ام مدام گلایه شنیده ام اما انتظار داشتم که شرایط بخش خصوصی بهتر از این باشد و لذا یک مقدار نگران شدم اما امیدوارم مشکلات زیاد نباشد و این گلایه ها به علت عدم برگزاری جلسات باشد. 

بیشتر بخوانید:

ثبت درخواست تحقیق از شستا در مجلس

بهار۱۴۰۰ نوید بخش سهامداران ویتانا

افزایش ۴۷۵ درصدی سودخالص هرسهم «بنو»

جهانگیری بیان کرد: ما از سال ۹۷ سالهای سختی را گذراندیم و سه سال نفس گیر بر همه گذشت. البته بر اساس برداشت شخصی باید بگویم که در سختی ها همه باید خودشان را خوب نشان دهند، اما در روزهای سخت همه می‌خواهند از هر مسئولیتی فرار کنند. 

جهانگیری اظهار کرد: معتقدم که باید یک همپیانی داشته باشیم که از شرایط سخت عبور کنیم و هم در دولت و هم در بخش خصوصی نیازمند افرادی هستیم تا بتوانیم از این شرایط سخت عبور کنیم و لذا باید همت کنیم تا مشکلات مردم را حل کنیم. کشور ما در شرایط خطیر و دشواری قرار دارد از یک سو آثار و عوارض تحریم های ظالمانه آمریکایی ها است که در بخش اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر تک تک آحاد ملت شرایط زندگی را سخت کرده است و از سوی دیگر شرایط ناشی از کرونا در یک سال اخیر مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است. 

وی بیان کرد: با توجه به لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی حتی ممکن است یک دستفروش ساده در مقاطعی کار خود را تعطیل کند و این شرایط سختی را به کشور وارد می کند . اما راجع به تحریم شما خوب از عوارض مطلع هستید؛ شما که می خواهید یک قلم کالا صادر کنید با کالایی که سه چهار سال قبل صادر می کردید آیا یک شرایط دارید؟  این در حالی است که عده ای می گویند مشکلات تحریم چیزی نیست و مشکلات داخلی است اما آیا کشتیرانی  مانند قبل  از تحریم به شما سرویس می دهد؟ همین سال گذشته چند کشتی داشتیم  که در کشور دوست ما در شرق آسیا ماند و اجازه پهلوگیری و تخلیه را به آن نمی دانند. 

جهانگیری اظهار کرد: سال ۹۲ در شهریور که کارمان را  در دولت آغاز کردیم سه نرخ ارز در کشور وجود داشت، بعضی ها یک طوری صحبت می کنند که انگار اولین بار است که در جمهوری اسلامی یک نرخ ارز دستوری تعریف شده است و طوری صحبت می کنند که انگار اولین بار است که در جمهوری اسلامی یک نرخ دستوری ارز تعریف شده است و انگار این اقدام اصلا در جمهوری اسلامی سابقه نداشته است. 

وی بیان داشت:  در ۸ سال دولت موسوی نرخ ارز دستوری ۷  تومان بود و نرخ  آزاد ۲۰ برابر ۱۴۰ تومان بود. در دولت هاشمی بعد از یک دوره ارز ۶۰ تومان و ۸۰ تومان و بازار آزاد نرخ دیگری بود و بعد از مدتی نرخ را ازاد کردند و بعد بهم خورد و نرخ شد ۱۷۵ تومان دستوری و دستوری ۳۰۰ تومان و یک نرخ هم آزاد بود و در دولت خاتمی هم با این سه نرخ ارز مواجه بودیم تا سال ۸۰ که وزیر صنایع بودیم تلاش کردیم صادراتی ۳۰۰ تومان را لغو کنیم و ۱۷۵ تومان تا سال ۸۱ وجود داشت که بعد تک نرخی شد.

وی بیان داشت: دولت احمدی نژاد هم یک نرخ ۱۲۲۴ تومان و یک نرخ ۲۴۷۷ و آزاد هم بیش از سه هزار تومان بود و در شهریور ما که شروع کردیم و با اینکه بسیاری می گفتند تند حرکت نکنید اولین کار ما این بود که آن ۱۲۲۴ تومان را برداشتیم و دو نرخ تعیین کنیم و دو تا نرخ ارز را به نرخ یکسان و با فاصله ۱۰ تا ۱۵ درصد برسانیم. 

معاون اول رییس جمهور بیان داشت: در جنگ اقتصادی واقعا شرایطی شده بود که فکر می شد که  می خواهند اقتصاد کشور را در اردیبهشت ما بپاشند و همه اخباری که از دستگاه های اطلاعاتی به ما می رسید این بود که اقداماتی برای این کارها انجام داده بودند و لذا مهمترین کار بانک مرکزی در آن موقع تزریق اسکناس در بازار بود و این مهمترین اقدام بانک مرکزی بود. 

وی بیان داشت: در سال قبل از آن گاهی اوقات بانک مرکزی در روز ۱۵۰ میلیون دخالت در بازار می کرد و اما موجودی ما در بانک مرکزی که حتی الان هم می ترسم که آن را بیان کنم محدود بود. در چنین شرایطی بود که اعلام کردند که ترامپ می خواهد از برجام خارج شود لذا دولت تصمیم گرفت به اتفاق آرا و تصمیم گرفت نرخ ارز ثابت ۴۲۰۰ نباشد و براساس تورم تغییر کند و لذا در مرداد ماه نرخ به ۴۴۰۰ رسید و در مرداد ماه در جلسه سران سه قوه با حضور رییس کل بانک مرکزی سیاست ارزی اعلام شد که آقای پورابراهیمی نیز عضو جلسه بود و لذا در آن جلسه سران اعلام کردند که نرخ ارز ثابت همان ۴۲۰۰ تومان باشد. 

جهانگیری اظهار داشت: حالا همه می گویند که فلانی این کار را انجام داده است، در حالی که مواضع ما در مسائل اقتصادی روشن است. 

وی گفت: ما باید شرایط کشور را در نظر بگیریم و متناسب با شرایط مردم تصمیم بگیریم و مردم کشور اصل هستند. 

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: همه ما باید فدای مردم ایران شویم و نباید بگذاریم که شرایط به مردم سخت شود که معلوم شود قهرمانیم. ما وقتی قهرمانیم که مردم ما خوش باشند و ما وقتی قهرمانیم که زندگی مردم ایران از هم نپاشد و این باید جزء خواسته های ما باشد و جلو برویم. 

وی اظهار کرد: من فکر می کنم که ما راجع به بخش صنعت در این شرایط و تولید باید به کمک یکدیگر بیاییم. من به شما بخش خصوصی می گویم که باید روحیه خود را حفظ کنید. بخش صنعت ایران در این دوران کرونایی و تحریم ظالمانه وقتی عملکردتان در پاییز ۹۹ نسبت به ماه های مشابه سال رشد اقتصادی مثبت داشته است و اقتصاد شما در سه ماه تابستان نیز رشد داشته و نتیجه عملکرد شما است و سرتان را بالا بگیرید و سرافراز حرف بزنید در حالی که در بسیاری از کشورهای صنعتی ریزش مشاغل بر اثر کرونا به چند میلیون نفر رسید. 

جهانگیری تصریح کرد: در فصل بهار ریزش شاغلین ما یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده است اما همان عدد در فصل تابستان نسبت به تابستان سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار بوده و همان عدد در پاییز نسبت به پاییز سال گذشته یک میلیون نفر بوده است و این یک میلیون نفر ریزش شاغل بین بخش کشاورزی و صنعت و خدمات بوده است. لذا از یک میلیون نفر که در پاییز شغل خود را از دست داده اند فقط ۸ هزار نفر در بخش صنعت در پاییز شغل خودشان را از دست داده اند و  بیش از ۷۰۰ هزار نفر مربوط به بخش خدمات بوده است و بیش از ۲۰۰ هزار نفر مربوط به بخش کشاورزی بوده است. 

وی اظهار کرد: بنگاه داران بخش تولید و صنعت کشور نسبت به کارکنان خود مثل فرزندانشان دلسوزانه عمل کردند و در اوج کرونا برخی بنگاه ها نیروی خود را اخراج نکردند. 

صادرات نفتی کشور در سال جاری به کمتر از ۸ میلیارد دلار رسید

جهانگیری گفت: در سال های اخیر و قبل از این سه سال تحریم ها حداقل ۵۰ میلیارد دلار صادرات نفت خام داشته ایم و در سال هایی حتی  ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد ارزی از صادرات نفت داشته ایم و سال گذشته درآمد ارزی کشور از نفت ۸ میلیارد دلار بوده و امسال کمتر از ۸ میلیارد دلار بوده است بنابراین کالاهای وارداتی از چه منابع ارزی  وارد کشور شده است در ۹ ماهه امسال ۸۵ میلیون تن کالا از کشور صادر شده است. 

وی بیان کرد: این صادرات در حالی است که آمریکایی ها هم کشتیرانی ما را تحریم کرده اند و هم بنادر ما را تحریم کرده اند ضمن اینکه واردات  حدود ۲۵ میلیون تن  هم به کشور داشته ایم و لذا جفاست که طوری در مورد بخش خصوصی صحبت کنیم که مردم فکر کنند یک عده چپاولگر وارد اقتصاد کشور شده اند که در حال چپاول اقتصاد کشور هستند. والله این ظلم به اقتصاد کشور است که با فعالین اقتصادی اینگونه برخورد شود. 

جهانگیری افزود: با شرایط کاهش صادرات نفت، اقتصاد کشور را چه کسی اداره کرد؟ خوب طبیعی است که صادرکننده خودش را به آب و آتش زده است تا ارز مورد نیاز کشور برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی را تامین کند. آیا کسی در این سه سال در کشور احساس کرد که داروی نیاز دارد اما در بازار وجود ندارد؟ آیا کسی احساس کرد که تجهیزات پزشکی شرایط سخت تری نسبت به کشورهای دیگر دارد؟آیا کسی احساس کرد که کمبود کالا موجب توقف فعالیت اقتصادی شده است؟ 

 بعد از برجام آمادگی پذیرفتن شرکت‌های خارجی را نداشتیم

وی اظهار کرد: شرایط سخت است، کالا گران شده است، طبیعی است. شرایط اقتصادی برای مردم سخت شده است اما فعالان اقتصادی جان کنده اند و لذا الان وقت آن رسیده که سرتان را بالا بگیرید و بگویید جنگی که قرار بود ما را از پابیندازد و اقتصاد ما را از پابیندازد ما آن جنگ را اداره کردیم و نگذاشتیم این اتفاقات بیفتد. 

جهانگیری گفت: دشمنی که می خواست جنگ را شروع کند و ترامپ و اطرافیانش که می خواستند ما را زمین گیر کنند امروز چه شرایطی دارد و ما امروز چه شرایطی داریم؟  آمریکا امروز چه شرایطی دارد؟ دولت بعدی آمریکا حتما باید از این شکستی که در مقابل ملت ایران و فعالان اقتصادی ایران خورده است باید درس بگیرد و باید سرتعظیم در مقابل این ملت و شما فعالات اقتصادی فرو آورد. 

وی با بیان اینکه دو - سه سال اخیر برای شما فعالان اقتصادی تجربه جدیدی است، بیان داشت:  ما با آمادگی وارد برجام نشدیم کشورها هجوم آوردند بعد از برجام در حالی که آمادگی نداشتیم و بخش خصوصی هم آماده نبود و حتی در حد پذیرایی شرکت های خارجی آمادگی نداشتیم؛ لذا قراردادها عقب افتاد لذا الان اتاق های بازرگانی باید برای آینده آمادگی داشته باشند و حتی شنیده ایم شرکت هایی فضای گفت وگو را آغاز کرده اند. 

وی با تاکید بر اینکه تحریم های ظالمانه باید رفع شود گفت: ما تلاش کردیم با همکاری ستاد مقابله تحریم در این سه سال از انواع روش ها برای بی اثر کردن و دور زدن تحریم ها استفاده کردیم و لذا این تجربیات نوشتنی است و باید در مورد آن کتاب نوشته شود. 

جهانگیری اظهار کرد: ما در حال ورود به دوره جدید هستیم و باید رشد اقتصادی را رقم بزنیم و بخش خصوصی در این دوره میدان دار اصلی اقتصاد ایران است و لذا شما باید جای خود را پیدا کنید و این طور نیست که اتاق بازرگانی خودش را در مقابل دولت فردی پایین تر بداند بلکه مسئولان دو بخش دولت و خصوصی هم تراز هستند و براساس بخشنامه هیچ جلسه ای نباید با حضور بخش خصوصی در کمیسیون های دولت برگزار شود. 

وی بیان کرد: بخشی از مشکلات به دلیل شرایط است اما بعضی از مشکلات به دلیل ضعف است لذا باید شما ما را راهنمایی کنید. 

جهانگیری در زمینه رفع تعهدات ارزی تصریح کرد: این موضوع را باید اتاق از بانک مرکزی دنبال کند و تمام تصمیمات با حضور اتاق بازرگانی  اتخاذ می شود، آقای رزم حسینی نیز پیگیری های لازم را در این زمینه انجام می دهد و حتی گاهی اوقات به وی توصیه می کنم که با لحن تند با دستگاه ها برخورد نکند. 

 نتوانستیم از فرصت بازار روسیه برای صادرات به درستی استفاده کنیم

وی بیان کرد: وقتی علیه روسیه تحریم اعمال شدند آنها تصمیم گرفتند که کالاهای خود را از ایران در بخش کشاورزی تامین کنند اما در این باره شرکت‌های بزرگی وجود نداشتند و لذا قرار بود شرکت های بزرگ صادراتی شکل گیرد. 

جهانگیری اظهار کرد: صدور خدمات فنی و مهندسی در کشورهای همسایه با مشکل روبرو شد و لذا ما در بخش دولت و خصوصی نباید اجازه دهیم که صدور خدمات فنی و مهندسی متوقف شود یا با مشکل مواجه شود و این بخش حتما باید جزء مهمترین صادرات ما باشد ضمن اینکه باید به صادرات محصولات دانش بنیان هم توجه شود. 

معاون اول رئیس با بیان اینکه اگر صادرات ایران تا پایان سال به حدود ۳۵ میلیارد دلار برسد نسبت به ظرفیت رقم کمی است، گفت: لذا باید راهکار پیدا کرد برای توسعه صادرات و مدام نباید از دولت انتظار داشت. 

وی گفت: بنابراین هر جا مشکلی هست که تصور می شود آن مشکل باید حل شود حتما همراه با پیشنهاد به دولت همراه باشد، اگر آن پیشنهاد در دستور کار قرار نگرفت آن گاه از من گلایه کنید البته حتما توقع نداشته باشید که حتما تصویب شود زیرا همه پیشنهادات وزرا هم تصویب نمی شود.

منبع: مهر

کد خبر 426149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =