مشکل مردم فولاد نیست

حتما قاعده ۲۰-۸۰ معروف به اصل پارتو را میدانید با این پیش فرض ۸۰ درصد نیازهای مصرفی و ضروری زندگی از محل ۲۰ درصد اقلام موجود تامین میشود .

به گزارش صدای بورس، به عبارتی دیگر وقتی حکومت به هر دلیل قادر به حل همه مشکلات و نیازهای مردم نیست باید توجه خود را به ۲۰ درصد از نیازهای زندگی که ۸۰ درصد دغدغه مردم است معطوف نموده و بقیه را به خودشان واگذارد .

در شرایط حاضر و با یک نظرسنجی ساده پیرامون خودمان به سادگی درمیابیم که ۸۰ درصد مسائل و نیازهای ۸۰ درصد خانوار ایرانی حول قوت روزانه و بهداشت و درمان متمرکز است و در هر دو مورد ۸۰ درصد نیازها با اقلام محدودی (۲۰ درصد اقلام) رفع میشود .

به عنوان مثال در حوزه تغذیه ۸۰ درصد نیاز ۸۰ درصد مردم به تامین مناسب نان ، سیب زمینی ، پیاز ، گوجه ، تخم مرغ ، روغن نباتی ، شیر و ماست مربوط است . در حوزه بهداشت ودرمان هم همینطور است .

 طی ماهها و هفته های اخیر موضوع قیمت فولاد با پوشش دفاع از حقوق مردم و مصرف کنندگان به چالش بزرگی در حوزه قانونگذاری ، سیاستگذاری و تولید تبدیل شده و گویا این موضوع ۸۰ درصد مشکل مردم است !

در دهه های اخیر در هر زمینه ای که حکومت قصد نظارت، کنترل و مقابله با یک پدیده نا هنجار اقتصادی یا اجتماعی داشته در برابر هزینه و توانی که مصرف کرده ناموفق بوده است مثلا در کنترل قیمت ، مبارزه با قاچاق ، مبارزه با مواد مخدر و ... زیرا اولا قاعده ۸۰-۲۰ را نادیده گرفته و ثانیا سراغ معلولها رفته است . چرا با این همه تجربه باز هم به مردم آدرس غلط میدهیم .

 مگر نقش مس، آلومینیم، سیمان، چوب، کاشی و سرامیک ، محصولات پایه نفتی و پتروشیمی در زندگی مردم کمتر از فولاد است و یا کمتر گران شده اند !! چه در حوزه مسکن ، حمل و نقل حتی لوازم منزل ؟ چگونه است که سوزن دولت فقط روی این یک قلم گیر کرده است ؟

مردم دایه دلسوزتر از مادر نمیخواهند. دولتمردان و قوای دیگر با هرآنچه در کف دارند به اولویت زندگی مردم بپردازند . قیمت ۲۰ درصد اقلام ضروری که دغدغه قاطبه مردم (۸۰ درصد) است و متاسفانه در سکوت و به صورت جهشی و روزانه افزایش میابد را کنترل کنید و بقیه را به تولید کننده و  مصرف کننده و قواعد بازار واگذارید و از اهرمهای بازرگانی شبیه عوارض و تعرفه استفاده کنید . مگر کالایی که دوبرابر نیاز کشور تولید دارد و قابل قاچاق کردن هم نیست احتیاج به این همه قیل و قال دارد ؟  رهایش کنید مطمئن باشید وضع مردم به مراتب بهتر خواهد بود . مردم دایه دلسوزتر از مادر نمیخواهند ....در دعوایی که سر پوستین ملا دارید از مردم مایه نگذارید و اگر هم میخواهید افکار مردم را از مشکلات اصلی دور کنید ، این جماعت کلاه سرش نمی‌رود ....

علی احمدیان

کد خبر 425870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =