آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار (قسمت بیست و هفتم)

در آموزش گام به گام بورس اوراق بهادار ، گام به گام همراه شما خواهیم بود و به اصلی‌ترین ابهامات ورود به بازار جذاب بورس پاسخ خواهیم داد:

خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

به گزارش صدای بورس، فعالان بازار با توجه به گذشته نمودار و همچنین شرایط تغییر روند قیمتی قبل، اجازه صعود یا سقوط بیش از حد را به سهام نمی دهند. به این موضوع خطوط حمایت و مقاومت محدوده های قیمتی می‌گویند.

خط حمایت:

به محدوده قیمتی گفته می شود که قیمت یک سهم به میزان کافی سقوط کرده است و حالا دارای یک قیمت جذاب برای خرید است. در گذشته نیز قیمت سهم وقتی به این حد رسیده است، سقوطش متوقف شده و شروع به بالارفتن کرده است. پس با توجه به این شرایط تقاضا در این نماد بالارفته و اصطلاحا با حمایت بازار مواجه می  شود.

خط مقاومت:

به محدوده قیمتی گفته می شود که قیمت یک سهم به نهایت ممکن خود رسیده است و از نگاه سرمایه گذاران دیگر هیچ جذابیت و ارزشی برای خرید ندارد. در این چنین شرایطی، قیمت برای فروشندگان جذاب خواهد بود و با بالا رفتن میزان عرضه، قیمت سهم وارد دور سقوط شده و اصطلاحا با مقاومت بازار روبرو خواهد شد.

سقف تاریخی، کف تاریخی و قیمت گذشته هر سهم می تواند یکی از معتبرترین و واضح ترین خطوط مقاومت و حمایت بازار در تحلیل تکنیکال باشد. خطوط حمایت و مقاومتی که فعالان بازار به آن واکنش نشان می دهند.

انواع نمودار های قیمتی

در تحلیل تکنیکال از نمودارهای قیمتی متفاومتی استفاده می شود که هر کدام از آن ها اطلاعات مهمی را به ما می دهند. انواع نمودارهای قیمتی عبارتند از:

نمودار خطی

ساده ترین نمودار، نمودار خطی است. در این نمودار قیمت های آخرین معاملات به وسیله یک خط به یکدیگر وصل می شوند و نوسان قیمتی را نشان می دهد.

نمودار میله ای

این نمودار کاربرد بیشتری نسبت به نمودار خطی داشته و اطلاعاتی شامل قیمت باز شدن و بسته شدن سهم، قیمت اولین معامله و آخرین معامله را به ما ارائه می دهد؛ اما کار با این نمودار به دلیل نداشتن رنگ و حجم در میله ها، تا حدودی دشوار بوده و تحلیل سخت‌تری دارد.

نمودار کندل استیک یا شمع ژاپنی

این نمودار تمام اطلاعاتی که نمودار میله ای نشان می دهد را دارد با این تفاوت که شما می توانید رنگ  شمع ها را تغییر داده و صعودی یا نزولی بودن آن را به راحتی تشخیص دهید. همچنین شمع ‌ها به دلیل نوع خاص نمایششان، به راحتی قابل تحلیل می‌باشند و مشکلات نمودار میل‌ه ای را ندارند. به طور خلاصه محبوب ترین نمودار در تحلیل تکنیکال، نمودار کندل استیک است. علاوه بر همه این موارد نمودارهای کندل استیک دارای الگوهای تحلیل بسیار قوی در تحلیل تکنیکال می باشند. الگوهایی که هر کدام از آن ها به تنهایی اطلاعات زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهند. اطلاعاتی از قبیل الگوهای دوجی، ساندویچ و چکش.

منبع: سیگنال

کد خبر 425835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =