پیش‌ بینی وضعیت بورس تا ابتدای سال جدید

بازار ارز و سکه در دومین هفته دی ۹۹ از ثبات نسبی برخوردار بود و نوسان شدید نداشت، اما بازار سرمایه شاهد روند نزولی شاخص کل بود.

به گزارش صدای بورس، شرایط بازار در دومین هفته دی ۹۹ بسیار آرام بود و شاهد نوسان‌های شدید قیمتی در بازار ارز و سکه نبوده‌ایم و به گفته فعالان روند نزولی قیمت در بازار سبب کاهش تقاضا شده است. از طرف دیگر بازار سرمایه در این هفته با اُفت ۳.۵درصدی شاخص همراه بود به طوری که نمودار در نخستین روز معاملات با کاهش ۱۶ هزار واحدی در کانال یک میلیون و ۴۳۱ هزار واحدی قرار گرفت و در آخرین روز معاملات با اُفت ۷ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۴۲۹ هزار واحدی ایستاد.

کاهش ناچیز نرخ ارز در دومین هفته دی ۹۹

بازار ارز در دومین هفته دی با کاهش اندکی در قیمت همراه بود به طوری که نرخ دلار و یورو در نخستین روز هفته به ترتیب ۲۵ هزار و ۸۶۰ تومان و ۳۱ هزار و ۴۵۰ تومان بود البته دلار با کاهش ۱۶۰ تومانی در آخرین روز هفته به قیمت ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان داد و ستد شد و یورو نیز در آخرین معاملات با کاهش ۱۴۰ تومانی به قیمت ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

هفته کم نوسان برای بازار طلا و سکه

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر درباره ثبات نسبی قیمت سکه و طلا در دومین هفته دی ۹۹ گفت: هفته گذشته تغییرات قیمت اونس جهانی بیشتر بود چرا که آخرین هفته سال نو میلادی بود و نرخ اونس جهانی ۱۶ دلار افزایش یافت از سوی دیگر در بازار داخلی با کاهش ۱۱۰ تومانی قیمت دلار سبب شد این ۲ عامل یکدیگر را پوشش دهند و باعث شود در این هفته نوسان قیمت طلا و سکه به مقدار بسیار کمی باشد.

او تصریح کرد: می‌توان گفت در این هفته تغییرات نرخ طلا و سکه بسیار جزئی بود به طوری که سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۴۰ هزار تومانی از قیمت ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به نرخ ۱۱ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان رسید.

کشتی آرای بیان کرد: بازار طلا و سکه در این هفته با رکود همراه بود که البته در ایام فاطمیه میزان خرید و فروش کاهش می‌یابد همچنین کاهش قیمت طلا باعث شد که انگیزه سرمایه‌گذاری و خرید طلا در مردم کاهش یابد و در پی آن تقاضا و حباب سکه در بازار به شدت روند نزولی داشته باشد.

او افزود: درحال‌حاضر شاهد حباب ۵۰۰ هزار تومانی سکه هستیم که نسبت به نخستین روز هفته حدود ۱۵۰ هزار تومان از آن کاسته شده است و این روند نزولی نشان دهنده کاهش تقاضای ایجاد شده در بازار است.

کشتی آرای گفت: در این هفته قیمت سکه طرح قدیم حدود ۵۰ هزار تومان کاهش یافته است همچنین نیم سکه تقریبا ۱۰۰ هزار تومان ارزان شد و ربع سکه نیز همانند سکه طرح قدیم ۵۰ هزار تومان از قیمت آن کاسته شد.

او اظهار کرد: نرخ سکه یک گرمی در این هفته ثبات داشت و در قیمت ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان پایدار ماند همچنین هر مثقال طلا با توجه به تغییرات نرخ بازار جهانی به مبلغ ۴ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

کشتی آرای گفت: روزهای ابتدایی هفته آینده تعطیلات سال نو میلادی است و به نظر می‌رسد برای بازارهای جهانی تغییرات چندانی را در قیمت شاهد نباشیم از سوی دیگر با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز در بازار داخلی، پیش‌بینی می‌شود تا اواسط هفته آینده تغییرات زیادی را در قیمت طلا و سکه نداشته باشیم.

شاخص بورس روند متعادلی دارد

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه درباره روند نزولی شاخص بازار بورس در دومین هفته دی ۹۹ گفت: به طور کلی دلیل اصلاح قیمت شاخص کل به افزایش قابل توجه آن در آذر ۹۹ مربوط می‌شود به طوری که مدار افزایشی شاخص در ۴ ماه ابتدای سال بسیار زیاد بود و بازار سرمایه حدود ۲۵ تا ۲۶ درصد در آذر امسال بازدهی مثبتی را کسب کرد و این خود دلیل عمده‌ای بر اصلاحات قیمت در بازار سرمایه است.

او افزود: اطلاعات ۹ ماهه میان دوره شرکت‌ها و اثرات بودجه سال ۱۴۰۰ در روند بازار تاثیرگذار بوده است، اما انتظار فعالان بازار به‌خصوص افراد مبتدی مبنی بر اینکه بعد از گذر یک دوره اصلاح قیمت در بازه زمانی شهریور تا آبان امسال، بازار مجدد به مدار افزایشی برگردد که ایجاد عدم تناسب بین ارزش ذاتی و ارزش حقیقی سهام ‌ها عاملی بر اصلاح قیمت می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها حکایت از افزایش سود دارد و تغییراتی که در قیمت به وجود آمده بود منجر به ایجاد اصلاح قیمت همانند ۳ ماهه اول سال بود و این امر به صورت ذاتی در بازار انجام شد.

آقا بزرگی با بیان اینکه بازار روند طبیعی خواهد داشت گفت: روند بازار در روزهای آینده دور از قواعد و اصول اقتصادی نیست و معتقدم بازار وضعیت متعادلی داشته باشد و شاخص کل تا پایان سال در دامنه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تا یک میلیون ۷۰۰ هزار نوسان داشته باشد و دلیل محکمی برای روند افزایش شاخص به بیش از دامنه ذکر شده وجود ندارد.

با توجه به پیش‌بینی کارشناسان به نظر می‌رسد بازارهای مالی در روزهای آینده روند متعادلی داشته باشند و شاهد ثبات نسبی در قیمت‌ها باشیم حال باید دید که به چه میزان این پیش‌بینی‌ها محقق می‌شود.

منبع: گسترش نیوز

کد خبر 425314

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =