سرمایه‌گذاری که به حفظ اموال کمک می‌کند

قابوسنامه در قرن پنجم هجری توسط عنصرالمعالی نگارش یافته و راهکارهایی برای انجام بهتر و شایسته‌تر امور گوناگون فردی و اجتماعی ارائه می‌دهد؛ از جمله این راهکارها، آموزه‌های سواد مالی در موضوعاتی چون پس‌انداز، کسب درآمد، دخل و خرج، قرض، خرید و فروش، مشارکت و غیره است.

به گزارش صدای بورس، قابوسنامه در قرن پنجم هجری توسط عنصرالمعالی نگارش یافته و راهکارهایی برای انجام بهتر و شایسته‌تر امور گوناگون فردی و اجتماعی ارائه می‌دهد؛ از جمله این راهکارها، آموزه‌های سواد مالی در موضوعاتی چون پس‌انداز، کسب درآمد، دخل و خرج، قرض، خرید و فروش، مشارکت و غیره است.

حفظ مال با خرید ملک
تلاش برای نگهداری مال، ارزشی بیش از تلاش برای به دست آوردن آن دارد. حفاظت از مال- هرچند اندک -واجب است؛ چون کسی که نتواند مال اندک را تدبیر کند، از پس تدبیر و نگاه‌داری مال زیاد هم بر نمی‌آید. یکی از راه‌های حفظ ثروت، خرید زمین است. زمین، ثروت بی‌خطر و بی‌ضرر است. پس از خرید آن، خوب است در آن ساختمانی بنا کنی، یا اگر زراعی است آن‌چنان آباد کن که ثمر دهد؛ زیرا ارزش زمین در این است که برای تو درآمدی داشته باشد، وگرنه صرف خرید و نگهداری زمین ارزشی ندارد؛ فرض کن همه بیابان‌های دنیا ملک تو باشند! چه فایده‌ای دارد؟ ارزش کدخدا به روستا و ارزش روستا به داشتن درآمد است؛ درآمد هم جز از راه ساخت و ساز و آبادی به دست نمی‌آید.

شروط معاملات زمین
*رعایت قوانین معامله: اگر خواستی زمین یا ملک بخری، قوانین معامله و داد و ستد را رعایت کن تا در کارَت موفق شوی؛
*زمان خرید و فروش: اگر قصد خریدداری، هنگام کسادی و رکود اقدام کن و اگر قصد فروش داری، هنگام رواج و رونق بازار دست به کار شو. هنگام خرید و فروش به زمان و موقعیت بازار دقت کن و از کسب سود خجالت نکش؛ چون بزرگان گفته‌اند: «اگر می‌خواهی در زندگی بهره‌مند شوی، باید سود به دست آوری و پیوسته در تلاش و تکاپو باشی.»
*»مِکاس‌کردن: هنگام خرید، از مکاس کردن (چانه زدن) غافل نشو! این کار به قدری ارزشمند است که خود، نیمی از تجارت محسوب می‌شود.
*سود: هنگام خرید، به مقدار سود و ضرری که به تو می‌رسد دقت کن و بر این اساس، بهترین تصمیم را بگیر. اگر می‌خواهی هیچ وقت تنگدست و فقیر نشوی از سودی که هنوز به دست نیاورده‌ای، مایه نگذار و اگر دوست داری که اصل سرمایه‌ات حفظ شود، از سودی که پایانش ضرر است، برحذر باش؛
*از خریدن این چند زمین پرهیز کن: اول، زمینی که همسایه ندارد یا اطرافش آباد نیست؛ دوم، زمینی که معیوب است؛ سوم، زمینی که شبهه‌ناک است یا سند محکم و مشخصی ندارد.

نکاتی مهم در خرید خانه
*در محل‌هایی خانه بخر که مردم خوب و نیکوکاری داشته باشد؛ *درحاشیه شهر خانه نخر؛ *خانه کهنه و فرسوده را فقط به دلیل ارزانی، نخر؛ *به همسایگانت دقت کن؛ مثل معروفی می‌گوید: «اول همسایه بعد خانه.» و نیز گفته ارزشمندی از بزرگمهر است که:«چهار چیز از بلاهای بزرگ به شمار می‌آیند: همسایه بد، عیال زیاد، همسر ناسازگار و فقر و نیازمندی.»؛ *در محله‌ای خانه بگیر که در آن محله، تو از همه ثروتمندتر باشی؛ * پیش از خرید خانه، همسایه خوبی انتخاب کن و حقوقش را رعایت نما.

نیره‌السادات علوی، کارشناس آکادمی هوش مالی
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره ۳۸۳

کد خبر 425227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =