مهمترین چالش‌های بازار سرمایه

حسین ایزدی گفت: ریسک های سیاسی از مهم ترین چالش فعلی بازار سرمایه است.

به گزارش صدای بورس، حسین ایزدی، کارشناس بازار سرمایه افزود: ذات بازار سرمایه ریسک پذیری است اما موضوع اصلی این است که کدام ریسک (سیستماتیک یا غیرسیستماتیک) در این بازار عمل می کند.

به گفته ایزدی افت و خیز شاخص کاملا طبیعی است؛ با این حال، برخی تصمیمات یا اظهار نظرهای نسنجیده ، روند معاملات را برهم می زند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: گذر از کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی نیاز به بازه زمانی مناسب و حمایت کافی دارد. این رفتار در دیگر بازارها مانند بازار ارز، مسکن و ... هم اتفاق می افتد که عوامل تاثیرگذار بر آنها را باید رویکرد سیاسی و برخی تصمیمات اقتصادی دانست.

وی با اشاره به روند این روزهای بازار گفت: با نگاهی به شرایط بازار باید گفت بازارگردان ها اغلب نقش خود را به خوبی ایفا می کنند، اما سهامداران نوپا با کوچکترین اتفاق واکنش شدید نشان می دهند و این موضوع باعث ایجاد ترس و تردید مجدد در بازار می شود.

ایزدی بیان کرد: برخی معتقدند که قوانین بازارگردانی باید تغییر کند که البته این نقد وارد است اما فعالیت آنها نیز باید حرفه ای تر دنبال شود تا بازار سهام رفتاری منطقی داشته باشد.

وی با اشاره به ضعف عملکردی در برخی سهامداران گفت: اینکه با قیمت پایین سهم بخریم و در قیمت بالاتر بفروشیم، بازارگردانی نیست. باید بازارسازی مناسب انجام شود، یعنی سهامداران را در مسیر معقول هدایت کرده و شفافیت اطلاعاتی را ارتقا دهیم تا به بازار عمیق برسیم.

وی افزود: در مواردی هم شاهد هستیم چندین شرکت بزرگ اما ورشکسته همچنان به عنوان لیدر بازار شاخص را بالا و پایین می کشند، در صورتی که این شرکت ها با توجه به صورت های مالی و عملکردهایشان، می توانند از بورس اوراق بهادار اخراج شوند.

ایزدی بیان کرد: سهامداران در انتخاب تعداد سهام پرتفوی خود باید تحلیل صحیح داشته باشند و به شرکت های شکست خورده جهت ندهند و آنها را به عنوان پیشتاز بازار مطرح نکنند؛ چرا که این شرکت ها با مشکلات مدیریتی، سرمایه و ... همراه هستند و انتخاب امنی برای سرمایه گذاری به شمار نمی روند.

این تحلیلگر بازار سرمایه درباره صنایع پیشتاز بازار سهام نیز گفت: گزارش های ۹ ماهه ارائه شده از شرکت ها نشان دهنده فعالیت خوب آنها است. در این بین صنایع دارویی، بانک ها و سرمایه گذاری ها بهتر از دیگر گروه ها عمل کردند .

منبع: سنا

کد خبر 425002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =