قیمت سیمان هرچه سریعتر اصلاح شود

رضا جمارانیان گفت: اکنون قیمت مازوت ۲۵۰ درصد رشد داشته اما قیمت سیمان همچنان سرکوب می‌شود و اجازه تعدیل قیمت داده نشده‌است.

به گزارش صدای بورس، رضا جمارانیان، رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان افزود: قیمت سیمان به گونه‌ای است که از توان کارخانه‌های این صنعت برای ادامه روند تولید به شدت کاسته شده و کارخانه‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده‌اند. این در حالی است که اگر قیمت‌گذاری بر مبنای واقعیت‌های اقتصادی کشور در دستور کار قرار نگیرد در ادامه شاهد بروز مشکلات بزرگتر و بعضا از بین رفتن این صنعت در کشور خواهیم بود.

جمارانیان گفت: تاثیر قیمت سیمان بر مسکن، کمتر از یک درصد است و افزایش قیمت این محصول ارتباطی به افزایش قیمت مسکن ندارد. متاسفانه برخی به دلیل این که از افزایش قیمت مسکن سود می‌برند، تلاش می‌کنند تا هر اتفاقی را به افزایش قیمت مسکن مرتبط کنند اما در واقعیت این طور نیست. براساس گزارش‌های رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قیمت سیمان کمتر از یک درصد بر قیمت مسکن تاثیر دارد و این موضوع بیشتر بهانه جویی برای سرکوب قیمت سیمان است.

وی افزود: افزایش قیمت در بخش نهاده‌های تولید سیمان بر قیمت نهایی این محصول اعمال نشده است. به بیان دیگر قیمت نهایی هر محصولی وابسته به نوسانات قیمت در بخش نهاده‌های تولید است اما به دلیل قیمت گذاری دستوری، این اتفاق در صنعت سیمان رخ نداده و به این صنعت آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کرده است.

جمارانیان در پایان گفت: از یک طرف شرکت پخش فراورده های نفتی مازوت مورد نیاز صنعت سیمان را به موقع و در شش ماهه گرم سال به کارخانه ها تحویل نداد، از طرف دیگر اکنون قیمت این سوخت بیش از ۲۵۰ درصد گران شده و تامین آن با توجه به قیمت کنونی سیمان توجیه اقتصادی ندارد. این در حالی است که گاز برخی از کارخانه ها نیز قطع شده است. ترکیب این عوامل منجر شد فروش هر تن سیمان با استفاده از مازوت در قیمت‌های کمتر از ۴۵۰ هزار تومان به ازای هر تن، فاقد توجیه اقتصادی باشد. بر این مبنا باید قیمت سیمان هرچه سریعتر اصلاح شود تا کارخانه‌ها بتوانند با حداقل‌های ممکن ادامه روند تولید را در دستور کار خود قرار دهند.

منبع: شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین

کد خبر 424192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • معمولی IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
    0 0
    واقعآ‌که حرف حق را زده اند...قیمت سیمان هیچ ربطی ب مسکن ندارد‌..سیمان اگر قیمتش ده برابر هم بشود‌.ممکن است متری ۲۰ هزار تومان تفاوت ساخت شود ‌.چرا بقیه لوازمی که درساخت مسکن دخیل است صد برابر شده‌..مصرف سیمان بیشتر برای تونلها وپلها وزیرگذر ها استفاده زیاد دارد که اگر گران شود برای آن آقازاده ای که چنین شرکتی دارد گران تمام میشود