‌پایان رانت با عرضه کل فولاد در بورس کالا/ هیچ مانعی مقابل صادرات فولاد وجود ندارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از طرح‌های توسعۀ کارخانۀ فولاد مبارکۀ اصفهان، حذف دلالان، متعادل‌سازی قیمت‌ها و جلوگیری از ایجاد رانت را نتیجۀ عرضۀ همۀ محصولات فولادی در بورس کالا دانست. به گفته رزم حسینی، عرضه محصولات فولادی در بورس به سبب حمایت از حوزه تولید بوده است و مطمئناً خللی در صادرات کشور در این بخش ایجاد نخواهد کرد.

 به گزارش صدای بورس، علیرضا رزم حسینی با بیان این مطلب، افزود: در ۴۰ ساله گذشته در حوزه فولاد اقدامات خوبی در کشور انجام شده است به طوری که از ۵۰۰ هزار تن تولید فولاد قبل از انقلاب اکنون به ۲۸ میلیون تن تولید فولاد رسیده ایم.

هدفگذاری برای تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد تا افق ۱۴۰۴

وی همچنین از هدف گذاری برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا افق ۱۴۰۴ در کشور خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به تهیه برنامه‌های راهبردی فولاد و اجرای گام به گام آنها تا افق ۱۴۰۴ اشاره داشت.

نقش مهم فولاد کشور در رفع تحریم‌ها و تامین مواد اولیه کارخانجات مرتبط

رزم حسینی با بیان اینکه فولاد کشور در رفع تحریم‌ها و تامین مواد اولیه کارخانجات مرتبط نقش مهمی ایفا نموده است، ادامه داد: فولاد کشور علاوه بر تامین نیازهای داخلی، بخش مهمی از محصولات خود را صادرات کرده و برای کشور در این مقطع حساس کنونی ارز آوری به ارمغان آورده است.

وی در ادامه سخنان خود فولاد مبارکه را از مهم ترین مجموعه های فولادی کشور دانست که دارای اشتغال قابل توجه و شرکت‌های زیرمجموعه خوبی در سراسر کشور است و تصریح کرد: این شرکت تولید و درآمد خوبی دارد و در بورس کشور نیز فعال می‌باشد.

آغاز اجرای طرح توسعه فاز دوم نورد گرم فولاد مبارکه

وزیر صنعت، معدن و تجارت از آغاز طرح توسعه فاز دوم نورد گرم فولاد مبارکه، خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی و طرح‌های لازم برای تکمیل و راه اندازی این طرح توسعه‌ای آماده می‌باشد.

عرضه محصولات فولادی در بورس به سبب حمایت از تولید بوده است

رزم حسینی در خصوص صادرات محصولات فولادی نیز، بیان کرد: بر اساس شیوه نامه ابلاغی ستاد اقتصادی دولت، تمامی محصولات فولادی باید در بورس کالا عرضه شوند و از مازاد آن صادرات صورت بگیرد.

وی همچنین تصریح کرد: هدف از ابلاغ این شیوه نامه تقویت تولید بوده است تا عرضه و تقاضای محصول در بورس کالا به صورت شفاف دنبال شود و استفاده از این روش و شیوه نامه باعث تعادل قیمت‌ها خواهد شد.

عرضه محصولات فولادی در بورس خللی در صادرات ایجاد نمی‌کند

وی همچنین تصریح کرد: در سند فولادی کشور با تعامل تشکلهای بخش خصوصی، سهمیه بندی ها انجام شده است و هیچ محدودیتی در صادرات وجود ندارد و با این روش صادرات هم می‌تواند صورت بگیرد.

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان اصفهان

به گزارش «کالاخبر» وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان اصفهان نیز با اشاره به رشد تولید فولاد در کشور، بیان کرد: مازاد تولیده فولاد داریم و رشد تولید ۹ درصدی در حوزه فولاد داشته ایم که این رشد تولید تا پایان سال تداوم دارد.

رزم‌حسینی در این کارگروه نیز تاکید کرد: همه محصولات فولادی (ورق و اسلب) باید در بورس کالا عرضه شوند و همه تولیدکنندگان فولادی موظف به ارایه تولید خود در بورس کالا هستند.

مدافع تولید و تنظیم بازار هستیم

وزیر صمت با بیان اینکه وزارت صمت مدافع تولید و تنظیم بازار است، گفت: در بازار مداخله نداریم اما هرجا لازم باشد نظارت و کنترل ها را توسط ستادهای تنظیم بازار در کشور و کارگروه‌های استانی انجام خواهیم داد.

بورس باید رشد نقدینگی را به سمت خود بیاورد

رزم حسینی با اشاره به رشد نقدینگی در کشور، تصریح کرد: این رشد نقدینگی نباید به سمت کالاهای مزیت دار برود که سبب ایجاد قیمت‌های کاذب در بازار شود، قانونگذار عرضه کالاها را در بورس برای حل این مشکل تشخیص داد.

استفاده از ظرفیت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای حمایت از تولیدکنندگان

وی با اشاره به وظایف و ظرفیتهای ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، اضافه کرد: تولید کنندگان مجاهدان اقتصادی هستند که در این شرایط سخت اقتصادی با وجود تمامی تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که کرونا به وجود آورده است، باید مورد حمایت قرار بگیرند.

وزیر صمت، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در کشور و کارگروه‌های استانی را از ظرفیت‌های مهم برای پیگیری و حل مشکلات تولیدکنندگان به خصوص در این شرایط دانست.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های واحدهای خرد، کوچک و متوسط، بیان کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران حمایت از این مهم را در دستور کار دارد.

مسئولیت خطیر وزارت صمت برای تامین معیشت مردم در این شرایط سخت کنونی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه وزارت صمت مسئولیت سنگینی را در این شرایط بر عهده دارد، گفت: تحریم‌های ظالمانه جنگ تمام‌ عیار اقتصادی را برای کشور به وجود آورده است، با کرونا نیز دست و پنجه نرم می‌کنیم که در این شرایط، مسئولیت وزارت صمت به خصوص در تامین معیشت مردم خطیر می باشد.

تامین نهاده‌ها برای وزارت جهاد کشاورزی بیش از سال‌های گذشته بوده است

رزم حسینی تامین معیشت مردم را از اولویت‌های این وزارتخانه دانست و بیان کرد: بیش از سنوات گذشته نهاده ها را در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای تامین اقلام مربوط به معیشت مردم قرار داده‌ایم.

با وفور کالا در کشور مواجهیم

وی رشد نقدینگی و دو نرخی بودن ارز را از عمده دلایل گرانی دانست و افزود: اما با وجود همه این شرایط با وفور کالا در کشور مواجهیم، فروشگاه‌های ما برخلاف فروشگاه دیگر کشورها خالی نشد.

در اقلام مهم مرتبط با کرونا به خودکفایی رسیده ایم

وزیر صمت در خصوص تامین اقلام مرتبط با کرونا، گفت: در اقلام مهم مرتبط با کرونا از جمله ماسک، ونتیلاتور و کاورال پزشکی به خودکفایی رسیده ایم و شرایط بسیار خوبی نیز داریم.

منبع: ایمیدرو

کد خبر 423597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =