راهکارهای تقویت بازار سرمایه/ صندوق پالایشی یکم منفی باز نخواهد شد

تحولات بازار سرمایه و دلایل افت شاخص بورس در برنامه گفت و گوی ویژه خبری امشب مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش صدای بورس، آخرین تحولات بازار سرمایه امشب ۲۱ آبان ماه با حضور خدارحمی کارشناس بازار سرمایه و سدیدی عضو هیئت مدیره بورس ایران در برنامه گفت و گوی ویژه خبری مورد بررسی قرار گرفت.

سدیدی با اشاره به اینکه اکوسیستم بورس مجموعه دارایی‌ها و شرکت‌هایی است که اگر بخواهیم تقسیم کنیم ۳۰ الی ۳۵ درصد آن در ذیل ساختار نفتی قرار می‌گیرد افزود: وقتی فضا این گونه است صرفاً با رگلاتور مواجه نیستیم، وقتی در مورد بازار صحبت می‌کنیم در مورد نظام تصمیم گیری مجموعه‌ها صحبت می‌کنیم.

او با اشاره به اینکه نقدینگی، بازارهای خود را انتخاب می‌کند گفت: روزی که اقبال به سمت بازار سرمایه اتفاق افتاد ارزش بازار یک چهارم نقدینگی کشور بود، اما در نقطه اوج بازار ارزش بازار به ۴ برابر نقدینگی کشور تبدیل شد.

عضو هیئت مدیره شرکت بورس تهران با اشاره به اینکه بازار ۵۰ میلیون ذینفع دارد ادامه داد: بازار سرمایه الان سه برابر جی دی پی کشور است لذا سیاستگذار و تصمیم‌گیر بر اساس شرایط اقدام می‌کنند. وقتی ۷ میلیون کد به ۲۱ میلیون کد افزایش پیدا می کند به این معناست که فضای فعالیت عوض می‌شود و سرعت تصمیم گیری‌ها باید افزایش یابد.

او تصریح کرد: ریزش و صعود مدام در بازار اتفاق می‌افتد، از اردیبهشت ماه وقتی سیل نقدینگی وارد بازار شد، شناوری ۲۵ درصد تکلیف شد لذا کارگزاری‌ها اعتبارات شان پایین آمد این‌ها برای این بود که فشار تقاضا از بازار برداشته شود و عرضه و تقاضا با هم برابر شود.

این مقام مسئول در خصوص تبلیغ دولت درباره صندوق پالایشی یکم و کاهش ۳۰ درصدی ارزش آن تاکنون گفت: به طور قطع  بازگشایی صندوق پالایشی یکم با ضرر نخواهد بود.سیاست گذار تدبیری خواهد کرد که این صندوق با بازدهی منفی باز نشود.

سدیدی با اشاره به اینکه از دی ماه ۱۳۹۸ جمعیت سهامداری یک سوم مرداد ۹۹ بود گفت: موج عظیم اقبال به بازار در ۱۰۰ الی ۱۱۰ روز کاری اتفاق افتاد.

او با اشاره به اینکه باید در یک فضای کاملاً علمی و مبتنی بر اعداد اقدام به تحلیل کرد گفت:‌ای تی اف‌ها ابزاری برای رشد بازار بود، دولت ۶۰ هزار میلیارد اوراق منتشر کرده و همچنین سازمان خصوصی سازی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرد که جمع آن ۹۰ هزار میلیارد تومان می‌شود یعنی دولت انتفاعی از این حرکت هیجانی نبرده است، صندوق دارایی یکم در راستای افزایش عرضه در بازار بود، اما بازار روند معکوس پیدا کرد، طبیعتاً منطقی است که سیاست گذار اقدامش را به عقب بیندازد لذا سیاست‌گذار با یک روند معقول و منطقی سهام را باز خواهد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 421161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =