۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
یک دلیل مهم ریزش بورس

کارشناس بازار سرمایه گفت: سهامداران تازه وارد، اطلاعات بازار سرمایه را از مبادی رسمی دریافت کنند و به اخبار ضد و نقیض توجه نکنند.

به گزارش صدای بورس، بهروز خدارحمی افزود: پیش واکنشی که سهامداران در مقابل روند بازار دارند برای بازار سرمایه نگران کننده است.

وی اضافه کرد: بسیاری از سهم‌ها به ارزش ذاتی خود نزدیکتر شدند، اما مردم نگران تعبیرهای، چون آب شدن سرمایه هایشان هستند به همین دلیل با عجله تصمیم می‌گیرند.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه یکی از آرزوهای ما در گذشته این بود که بازار سرمایه نسبت به بازارهای دیگر بزرگ شود، گفت: بازار سرمایه‌ی ما در یکسال اخیر نسبت به ۵۰ سال گذشته رشد کرده است بدون اینکه فرهنگسازی در بورس صورت گیرد.

وی افزود: باید فرهنگ سازی و آموزش در بازار سرمایه صورت گیرد و سهامداران بدانند که چه سهامی بخرند و چه سهمی نخرند و با آموزش‌های لازم، بدانند که سهام خوب چیست و چه ملاک‌هایی دارد.

خدارحمی ادامه داد: سهامدار باید بداند اگر سهامی ۵ برابر سایر سهام‌ها سود می‌کند همین سهام ممکن است با سرعت بیشتری نسبت به سایر سهام‌ها ریزش داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه ریسک پذیرترین افراد، حرفه ای‌ترین هستند گفت: افراد باید متناسب با طاقت خود سهام را انتخاب کنند ضمن اینکه در زمان خرید به این نکته توجه کنند که آیا طاقت افت سهام را دارند؟

خدارحمی افزود: عده‌ای از افراد که سرد و گرم بازار سرمایه را چشیده اند با پول‌های مازاد خود وارد بازار شدند به همین دلیل با افت‌های بازار ناراحت نمی‌شوند و، چون به این امر واقف هستند که نوسان ذات بازار سرمایه است.

کارشناس بورس گفت: میزان رضایت از بازار بستگی به سطح انتظارمان از بازار است بدلیل رشدهای نامتعارف در سهام بسیاری از افراد انتظار رشد ماهانه بیش از ۵ درصد را در بورس دارند.

وی افزود: دربازار سرمایه افراد باید بدانند که اگر فروشنده نباشند و سهام را نگه دارند تا سهام را با قیمت مناسب بفروشد قیمت‌ها بی دلیل پایین نمی‌اید.

این کارشناس سرمایه با شاره به اینکه سهامدار باید به ارزندگی سهم باور داشته باشد ادامه داد: بزرگترین ویژگی بازار سرمایه نقد شوندگی است با وجود اینکه حقوقی‌ها نقش جدی تری در بازار دارند، اما اگر حقیقی‌ها به این نتیجه برسند که زمان مناسبی برای فروش نیست حقوقی‌ها نمی‌توانند دخالت کنند./تسنیم

کد خبر 420136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =