بازار سرمایه گزینه اول سرمایه گذاری

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سعدی، گزینه اول و جذاب سرمایه گذاری در کشور را به‌رغم نوسانات و فراز و فرود قیمت ها همچنان بازارسرمایه دانست.

به گزارش صدای بورس، حسین عامریان گفت: بنده همچنان توصیه و تاکید می کنم که اگر کسی قصد سرمایه گذاری دارد، می تواند با نگاه بلند مدت در بازار سرمایه حضور داشته و از ظرفیت های این بازار به عنوان سپر تورمی بهره مند باشد.

وی در خصوص موارد تاثیرگذار در بورس گفت: اگر بخواهیم در مورد بازارسرمایه و عوامل اثرگذار بر آن صحبت کنیم، لازم است ابتدا شرایط کلی کشور را بررسی کنیم. بدیهی است که این شرایط بر تمام بازارها از جمله بازارسرمایه تاثیر گذار خواهد بود.

عامریان افزود: اگر آخرین گزارش بانک مرکزی در خصوص رشد اقتصادی را نگاه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که در رشد اقتصادی ایران حتی بدون احتساب نفت که طبیعتا تحریم ها و محدودیت های فروش بر آن اثر داشته، دچار مشکل بوده ایم .البته با یک نگاه به گذشته، می توان گفت نسبت به دوره مشابه قبل، بخش کشاورزی رشد داشته است.

وی با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی عنوان کرد: باتوجه به پایداری کرونا در کل کشورهای جهان از جمله ایران، نمی شود پیش‌بینی دقیقی از آینده داشت. همچنین در حالت خوش‌بینانه، پیش‌بینی ها حکایت از آن دارد که اقتصاد حدود ۱.۶% رشد منفی ، در حالت بد بینانه حدود ۳.۱% رشد منفی و در حالت میانی حدود ۲.۵% رشد منفی داشته باشد .

مدیرعامل سرمایه گذاری سعدی به تورم در بخش مسکن اشاره کرد و گفت: تورم در این بخش در شهریورماه امسال، به طور متوسط ۵ درصد رشد داشته، ولی در محاسبه نقطه به نقطه شهریورماه، شاهد رشد ۹۱.۷ درصدی بوده ایم. اگر چه پیش بینی می شود که با کندی آهنگ رشد مواجه باشیم، اما همچنان پیش بینی ها صعودی است.

وی ادامه داد: با توجه به گزارش بانک مرکزی ، صادرات ما در بهار ۹۹ تقریبا ۷میلیارد دلار بوده و وارداتمان ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است؛ در حالی که در بهار ۹۸ صادرات ۲۲ میلیارد دلار بوده، اما این واردات ۱۰.۳ میلیارد دلار بوده است.

عامریان با بیان اینکه در این شرایط بورس یکی از بهترین بازارها بوده است و دولت این بازار را با دقت رصد می کند، افزود: با توجه به کسری بودجه کشور، یکی از بهترین بازارهایی که دولت می توانست از آن طریق بخش زیادی از کسری بودجه خود را تامین کند، بازارسرمایه بود.

وی ادامه داد: مردم هم برای این که بتوانند ارزش پول خود را حفظ کنند به بازارسرمایه روی آوردند که البته بیشتر با تبلیغات سهام عدالت و دارا یکم این اتفاق رخ داد و سهم های خوبی هم عرضه شد. از طرفی به دلیل اینکه بازارهای دیگر با رکود همراه بود، بهترین جایی که می توانست پول در آن سرازیر شود، بورس بود؛ به همین خاطر، با حجم ورودی بسیار زیادی روبرو شدیم که ارزش معاملات را یک‌باره به اعداد جدیدی رساند و رکورد های جدیدی ثبت کرد.

عامریان در خصوص پیش بینی خود از نرخ دلار هم گفت: تثبیت نرخ دلار منوط به انجام تجارت بین الملل است و این عامل نیز خود وابسته به کاهش فشار تحریم ها خواهد بود. البته یکی از موارد دیگری هم که بحث تحریم و تجارت بین الملل را تحت تاثیر قرار می دهد، انتخابات آمریکا است.

وی افزود: سناریوهای مختلفی در این خصوص مطرح است ولی چه ترامپ و چه بایدن انتخاب شوند، برای ما تفاوت چندانی ندارد ولی در هر حال پیش بینی می شود که در دور جدید در بحث تحریم ها گشایش هایی داشته باشیم .

این کارشناس بازار در پایان اظهار داشت: بنده همچنان توصیه و تاکید دارم که اگر کسی قصد سرمایه گذاری دارد، می تواند با نگاه بلند مدت در بازارسرمایه حضور داشته باشد . همچنین با توجه به اینکه ارز ترجیهی حذف شده است، صنایع مخابرات و رایانه و صنایع دارویی گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری هستند. از طرفی هم می توان به صنایع پالایشی و پتروشیمی اشاره کرد و با توجه به اخبار خوبی که در شرکت ها وجود دارد ، این صنایع گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری هستند.

منبع: سنا

کد خبر 419193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =