سخت تر شدن رفع تحریمها در صورت پیروزی بایدن

یک اندیشکده آمریکایی، هدف اصلی تحریم های جدید را سخت تر شدن رفع تحریمها در صورت پیروزی بایدن عنوان کرد.

به گزارش صدای بورس، شورای آتلانتیک در گزارشی به قلم برایان او تول- مشاور سابق دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه داری آمریکا به اشاره به تصمیم اخیر دولت ترامپ برای اعمال تحریم علیه ۱۸ بانک ایرانی نوشت: از مدت ها پیش دولت ترامپ توسط شماری از افراد تندرو نظیر سناتور تد کروز و سناتور تام کاتن شروع به اعمال فشار بر روی دولت برای اجرایی شدن این تحریم ها کرده بودند. به عقیده موافقان این تحریم ها، اقتصاد ایران با تشدید تحریم ها سقوط خواهد کرد. 

شورای آتلانتیک با بیان اینکه تحریم های جدید، پنجره های بیشتری را برای تجارت بشردوستانه با ایران خواهد بست، افزوده است که هدف اصلی این تحریم ها سخت تر شدن جو بایدن دو صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای احیای برجام خواهد بود. در نتیجه این تحریم ها ارزش ریال مجددا کاهش یافته و این مساله زندگی شهروندان عادی ایرانی را تحت تاثیر قرار داده است. 

بخش بزرگی از تجارت خارجی ایران تحت تاثیر تحریم های ثانویه آمریکا قرار گرفته است و در نتیجه این تحریم ها تاثیر جدید کمی دارند. از طرف دیگر بخش اصلی ذخایر ارزی ایران در اختیار بانک مرکزی این کشور است که اکنون تحت فشار تحریمی سنگینی قرار دارد. تجربه قبلی نشان داده است که حتی تجارت خارجی ایران در موارد غیرتحریمی نیز خیلی سخت و هزینه بر انجام می شود و اکنون برخی از طرف های خارجی حاضرنخواهند شد حتی در حوزه بشردوستانه با بانک مرکزی که از سوی خزانه داری آمریکا به عنوان حامی مالی تروریسم معرفی شده است همکاری کنند. 

به گفته شورای آتلانتیک، تحریم های مالی و بانکی در صدر فشار تحریمی آمریکا قرار دارد تا جایی که به محض خروج از برجام، آمریکا بانک مرکزی ایران و شبکه سوییفت را هدف قرار داد. با تحریم های چندباره نهادهای مالی با هشتگ های تحریمی مختلف، مشخص نیست حتی اگر دولت بعد بخواهد تحریم ها را بردارد با چه موانعی مواجه شود. 

منبع: ایسنا

کد خبر 419179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =