۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۶
چرا امروز بازار منفی شد؟ 

یک کارشناس بازار سرمایه تحلیل‌هایی درباره شرایط این روزهای بازار و منفی شدن امروز مطرح کرد. 

به گزارش صدای بورس، این روزها بازار سرمایه نوسانی است و در یک روزهایی بازار مثبت و روزهای دیگر منفی می شود، در حالی که از نگاه برخی کارشناسان بازار سرمایه این نوسان‌ها منطقی ندارد. البته بلاتکلیفی درباره انتخابات آمریکا موضوعی است که در بیشتر روزها به عنوان فاکتور اصلی در نوسان‌های بازار مورد اشاره قرار می ِگیرد. 

امروز هم بازار در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل 47 هزار واحد ریزش کرد، از نگاه حسن کاظم زاده، معاون تحلیل و سرمایه گذاری های جایگزین تامین سرمایه لوتوس پارسیان این روزها در بازار تقاضای زیادی وجود ندارد. به عبارتی خریدار در بازار کم است و این موضوع ناشی از انتظاری است که به درست یا غلط درباره شرایط انتخابات آمریکا شکل گرفته است. 

فضای انتظاری انتخابات
وی در گفت‌وگو با خبرنگار صدای بورس گفت: براساس انتظار انتخاباتی این تصور ایجاد شده است که تا وقتی انتخابات برگزار نشده است، نمی توان برای کسب بازده از بازار اطمینان داشت. 

کاظم زاده افزود:‌ هر کدام از افراد جو بایدن یا دونالد ترامپ که رئیس جمهور آمریکا شود، یکسری تبعاتی بر نرخ ارز، صادرات و واردات کشور دارد. از سویی طرف های داخلی هم بازار را تحت تاثیر قرار می ‌دهند. 

این تحلیل گر بازار سرمایه گفت: بعضی از روزها طرف عرضه در بازار ضعیف می شود، و بخش فروشنده سنگینی نمی کند. اما بعضی از روزها اخباری منتشر می شود که کمک می کند تا تقاضا در بازار افزایش پیدا کند. به عنوان مثال اخبار خوبی از نمادی بانکی، پتروشیمی یا گروه فلزات منتشر می شود. در چنین روزهایی بازار مثبت می شود.

ریشه یابی منفی شدن بازار 
کاظم زاده تاکید کرد: عاملی که باعث شد امروز بازار منفی شود را می توان در خبری دید که اعلام شد قرار است کنترلی بر قیمت شرکت ها اعمال شود. به عبارتی قیمت گذاری دستوری دنبال شود. 

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: همچنین خبری –از سمت مجلس- آمد درباره استیضاح رئیس جمهور؛ اینها خبرهای خوبی نیستند. در بازار خریداران مردد هستند و با این خبرها مردد تر می شوند. 
فردا بازار منفی است؟

وی تصریح کرد: هفته قبل برای یکسری از نمادها مانند خودرو تقاضا وجود داشت، خودرو تا روز سه شنبه تقاضا داشت اما به یکباره در روز چهارشنبه با صف فروش مواجه شد. پالایشگاه اصفهان هم با صف فروش مواجه شد.

در بخش دیگری کاظم زاده گفت: فردا به نظرم در ابتدا بازار منفی است، صف فروش در نمادها دیده می شود. اگر حمایتی از بعضی سهام ها انجام شود برای آنها معامله انجام می شود. 

کد خبر 419130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =