چالش قابل تامل درصندوق‌های تامین مالی

تامین منابع سرمایه ای از طریق بازار اولیه و هدایت آن‌ها به سمت توسعه زیرساخت‌ها از طریق شرکت سهامی عام پروژه، هدف دیرینه بازار سرمایه است.

به گزارش صدای بورس،  شرکت سهامی عام پروژه یک ابزار تامین مالی جدید نیست، همان شرکت سهامی عام بوده که قرار است پذیرش آن در فرابورس ایران تسهیل شود و موضوع فعالیت آن پروژه‌های در حال تکمیل است. این که مسئولان سازمان بورس، با همکاری فرابورس در نظر دارند در زمینه پذیرش چنین شرکت‌هایی از معیارهای سخت گیرانه قبلی خود عدول کنند و شرایط ساده تری را برای آن‌ها در نظر بگیرند به معنای ابزار جدید نیست. 
در گذشته صندوق‌های تأمین مالی(جسورانه، زمین و ساختمان، پروژه و خصوصی) به عنوان ابزارهای جدید تأسیس شدند.
دستورالعمل اولیه صندوق زمین ساختمان نیازمند اصلاحاتی بود که انجام شد. پس از این اصلاحات، صندوق زمین و ساختمان مورد استقبال بیشتر قرار گرفت. صندوق جسورانه نیز نسبتاً دارای استقبال خوبی بوده است. اما دو صندوق پروژه و خصوصی هنوز در سطح وسیع استفاده نشده است. دلایل عدم استقبال از این دو صندوق عدم معافیت‌های مالیاتی برای نقل و انتقال سهام شرکت پروژه به صندوق و خروج آن است. این مشکل در شرکت سهامی عام پروژه هم هنوز وجود دارد. البته شرکت سهامی عام پروژه یک مشکل اضافه تر هم دارد که آن هم پرداخت مالیات ارزش افزوده در هنگام انتقال دارایی به آن است.
این موضوع در صندوق پروژه و صندوق خصوصی حل شده است. توصیه می شود نهادهای مسئول توسعه بازار سرمایه وقت خود را بیشتر معطوف به حل مشکل مالیاتی این صندوق‌ها کنند تا شاهد رشد چشمگیر آنان باشیم.

فیروزه سالاردینی ، کارشناس بازار
منبع: هفته نامه اطلاعات بورس شماره 372

کد خبر 419114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =