افزایش ۱۳۲ درصدی سود خالص «چکارن»

سود خالص «چکارن» در سال های ۹۴ تا ۹۸ دارای روندی صعودی بوده و سود خالص شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۳۲ درصدی داشته است.

 معرفی شرکت:
شرکت کارتن ایران با بیش از نیم قرن تجربه، اولین کارخانه تولیدکننده انواع کارتن و ورق کنگره ای در کشور می باشد که در سال ۱۳۳۸ شمسی توسط بخش خصوصی تاسیس و در اواخر سال ۱۳۵۴ شمسی به شرکت سهامی عام تبدیل گردید. به دنبال توسعه ماشین آلات تولیدی کارخانه تا سال۱۳۵۷ ، همواره ظرفیت تولید شرکت کارتن ایران افزایش یافته و هم اکنون یکی از بزرگترین واحد از این دست در منطقه می باشد. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و با راه اندازی ماشین آلات جدید، تجهیز شرکت به نرم افزار و سخت افزارهای مناسب انجام پذیرفته و با اقدامات تکمیلی، ظرفیت کارخانه افزایش یافته است.


 جدول زیر ذره بین :
- باتوجه به جدول فوق P/E سهم ۱,۰۹۵.۷۳ می باشد که در مقایسه با P/E صنعت که برابر ۹۵.۷۵ می باشد بسیار بالاتر است و از این نظر سهم برای خرید مناسب نیست
- سود خالص شرکت در طی سال های ۹۴ تا ۹۸ دارای روندی صعودی می باشد و سود خالص شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۳۲ درصدی داشته است. 
- میانگین ۵ ساله سود هر سهم پس از کسر مالیات ۲۰۷ ریال می باشد . سود هر سهم پس از کسر مالیات در سال ۹۸ مبلغ ۵۳۴ ریال می باشد و بالاتر از میانگین است. 
- میانگین ۳ ساله سود نقدی شرکت برابر ۵۱ ریال می باشد و سود نقدی در سال ۹۹ مبلغ ۳ ریال می باشد که کمتر از میانگین است و در این سال درصد تقسیم سود ۱درصد است.
- بازدهی یک ماهه و سه ماهه سهم منفی است و بازدهی یک ساله سهم مثبت است ولی در قیاس با سایر شرکت های بورسی هیچ جذابیتی ندارد.
✅مقدار EPS برآوردی برای سال ۹۹ مبلغ ۴ ریال می باشد که نسبت به EPS سال ۹۸ کمتر است.
✅برآورد P/E شرکت برای سال ۹۹ برابر ۱۰۹۷.۵ می باشد و ازP/E گروه که برابر ۹۳.۴۳ بالاتر است.


تجزیه و تحلیل نسبت های مالی:

نسبت های سودآوری:
حاشیه سود عملیاتی که بیانگر عملکرد عملیاتی شرکت است در سال ۹۵ تا ۹۸ روندی نزولی دارد .این نسبت در سال ۹۸ برابر ۳.۷۶% بوده است که نسبت به سال گذشته ۵.۷۵% افزایش یافته است و به علت افزایش سود عملیاتی شرکت می باشد.نسبت حاشیه سود خالص در سال ۹۵ تا ۹۸ روندی صعودی دارد و این نسبت در سال ۹۸ برابر۱۰.۱۸% می باشد که نسبت به سال گذشته ۴.۴۱% افزایش یافته است که علت آن افزایش سود خالص می باشد .این نسبت بیانگر آن است که در سال ۹۸ شرکت کارتن ایران به ازای هر صد ریال فروش ۱۰.۱۸ ریال سود کسب کرده است.

نسبت های اهرمی:
جمع بدهی ها به جمع دارایی ها در طی سال های ۹۵ تا ۹۸ روندی نزولی داشته است و بیانگر کاهش ریسک شرکت می باشد. این نسبت در سال ۹۸ برابر ۱۴.۰۴% می باشد و نسبت به سال گذشته ۴۵.۳۱% کاهش داشته است که علت آن افزایش بیشتر دارایی ها نسبت به بدهی های شرکت است.نسبت سود انباشته به دارایی ها درطی سال های ۹۵ تا ۹۸ روندی صعودی داشته است این نسبت بیانگر وضعیت نقدینگی در دست شرکت نسبت به دارایی هاست و در سال ۹۸ برابر۰.۰۵ می باشد که نسبت به سال گذشته ۰.۰۴ کاهش یافته است که به علت افزایش بیشتر دارایی ها نسبت به سود انباشته می باشد.

تفسیر روش دوپونت برای بازده حقوق صاحبان سهام شرکت:
بازده حقوق صاحبان سهام شرکت ( ROE) در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۸ برابر ۱۵.۱۴ درصد بوده، در حالی که در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۷ برابر ۱۸.۳۱ درصد است. این نسبت در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته ۳.۱۷ درصد کاهش یافته که به علت کاهش ۱.۲۹ اهرم مالی و کاهش ۰.۳۵ گردش دارایی ها می باشد.البته مقداری از تاثیرات کاهش اهرم مالی و گردش دارایی بر ROE توسط افزایش ۴.۴۱ درصد حاشیه سود خالص جبران شده است.مقدار ROE صنعت برابر ۲۳.۴۰ درصدبوده و از ROE شرکت بالاتر است و بازدهی شرکت نسبت به هم گروه خود کمتر است


 اطلاعات مالی بر اساس صورت‌های مالی ۱۲ ماهه منتهی به  ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ (حسابرسی شده)

 سرمایه:  ۱۸۲,۲۵۰ میلیون‌ ریال
تعداد برگه سهم:  ۲,۳۳۶,۰۰۰,۰۰۰

 ترکیب سهامداران:
شرکت گروه صنعت سلولزی تامین گسترنوین  ۱۱.۵۲ درصد 
شخص حقیقی   ۲.۲۳درصد
شرکت سرمایه گذاران تامین سپهرامید  ۱.۴۹ درصد

 تعداد کارکنان: 
تعداد پرسنل تولیدی شرکت: ۲۱۶ نفر
 تعداد پرسنل غیرتولیدی شرکت: ۱۰۵ نفر

 ترکیب درآمدی شرکت:
درآمدهای عملیاتی شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۸ مبلغ ۹۵۵,۲۶۸ میلیون ریال و بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی مبلغ ۸۲۹,۸۵۹ میلیون ریال است.
برآورد مبلغ فروش در دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۹ مبلغ ۳,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال می باشد و رشد ۲۱۴% درآمد پیش بینی شده است.


 نکات با اهمیت گزارش در مقایسه با دوره ۱۲ ماهه سال گذشته :

 افزایش ۳۲ درصد درآمدهای عملیاتی
 افزایش سود عملیاتی از منفی ۱۴,۴۶۱ به مثبت ۳۵,۹۰۱
افزایش ۱۳۲ درصد سود خالص
 افزایش ۳۶۶ درصد دارایی‌ها
افزایش ۱۵۲درصد سودانباشته 
افزایش ۸۸۶ درصد حقوق مالکانه 
 افزایش حاشیه سود خالص۵.۷۷درصد به۱۰.۱۸درصد
 کاهش حاشیه سود ناخالص از۱۷.۱۰درصد به۱۳.۱۳درصد
 بهبود گردش موجودی کالا از ۷.۶۲ به ۷.۱۳
 افزایش بازده دارایی از ۷.۱۰درصد به ۸.۹۸درصد
 کاهش بازده حقوق صاحبان سهام از ۱۸.۳۱درصد به۱۵.۱۴درصد 
 نکته با اهمیت: راهبردهای آتی مدیریت در خصوص تولید و فروش محصولات افزایش کیفیت محصولات و جذب مشتریان جدید با عنایت به قول مساعدت سهامدار عمده است.

کد خبر 417280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =