بازدهی 232 درصدی بورس طی شش ماه/ دیگر بازارها در نیمه اول سال چقدر رشد کردند؟

در نیمه نخست سال جاری، بازارهای مالی روند صعودی خود را با شیب بسیار تندی ادامه داده‌اند اما در میان چهار بازاری که مقصد سرمایه‌گذاران است، بورس بیشترین بازدهی و دلار کمترین رشد را از آن خود کرده است.

به گزارش صدای بورس در نیمه نخست سال جاری سرمایه‌گذاران بازار ارز حدود 80 درصد، متقاضیان بازار فلزات گران‌بها بیش از 100 درصد و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه  بیش از 230 درصد سود کردند.

بورس

براساس آخرین نرخ قیمت‌ها در چهار بازار مالی دلار، سکه، طلا و بورس از ابتدای سال تا روز 27 شهریور ماه (حدود شش ماه) بورس بیشترین بازدهی را نسبت به دیگر بازارها ثبت کرده است.

شاخص کل بازار سرمایه که در ابتدای فروردین ماه امسال روی سطح 512 هزار واحدی قرار داشت با رشد 232.8 درصدی طی شش ماه بیش از یک میلیون و 192 هزار واحد رشد کرد.

این شاخص در مرداد ماه تا سطح دو میلیون و 80 هزار واحدی پیش رفت، اما پس از افت و خیزها در پایان معاملات روز پنج‌شنبه 27 شهریور ماه روی سطح یک میلیون و 704 هزار واحدی قرار گرفت.

سکه

قیمت سکه در نیمه اول سال جاری بیش از دو برابر شده و در حال حاضر قیمت آن 12 میلیون و 860 هزار تومان است.

هر عدد سکه بهار آزادی که پیش از شروع سال جاری پنج میلیون و 900 هزار تومان خریدوفروش می‌شد، در این مدت حدود شش میلیون و 690 هزار تومان گران شده که از بازدهی 118 درصدی  این بازار خبر می‌دهد.

براساس داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت دلار در پایان هفته چهارم شهریور ماه روی نرخ 12 میلیون و 860 هزار تومانی قرار گرفت.

طلا

طلا نیز همانند سکه در نیمه نخست سال 99 با افزایش قیمت همراه شد و در نهایت افزایش قیمت 613 هزار تومانی به ازای هر گرم را به ثبت رساند.

قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در ابتدای فروردین ماه امسال 602 هزار تومان بود، با رشد 101.8 درصدی در پایان شهریور ماه به یک میلیون و 215 هزار تومان رسید.

دلار

آخرین بازدهی شش ماهه مربوط به شاخص بازار ارز یعنی دلار است.

قیمت دلار در پایان اسفند ماه سال گذشته حدود 14 هزار و 900 تومان بود که طی این شش ماه 11 هزار و 900 تومان به قیمت دلار افزوده شد که بیانگر رشد 79.8 درصدی است.

براساس نرخ‌های اعلامی صرافی ملی، قیمت دلار در پایان هفته آخر شهریور ماه به 26 هزار و 800 تومان رسید، البته در هفته گذشته دلار مرز 27 هزار تومان را نیز رد کرد.

به جز بورس، دیگر بازارها یعنی دلار، سکه و طلا بیشترین نرخ‌های خود را از ابتدای سال در شهریور ماه به ثبت رسانده‌اند.

منبع: تجارت نیوز

کد خبر 416854

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

  • بررسی بازدهی بازارها در سال ۹۹

    بررسی بازدهی بازارها در سال ۹۹

    سال ۹۹ سال عجیبی برای بازارها بود و بازارها دو نیمه متفاوت را به لحاظ روند پشت سر گذاشتند. نیمه اول سال که نیمه صعودی بازارها و نیمه دوم سال که نیمه سقوط بازارها بود. در سال ۹۹ علیرغم اُفت شدید بورس از مرداد ۹۹، باز هم این بازار در صدر بازدهی‌ها قرار داشت.

  • سرمایه گذاری در کدام سودآورتر است؛ طلا یا بورس؟

    سرمایه گذاری در کدام سودآورتر است؛ طلا یا بورس؟

    بورس ۱۴۰۰ تحت تاثیر ۳ موضوع شامل انتخابات ریاست جمهوری ایران، مذاکرات ایران و غرب و وضعیت نرخ های جهانی خواهد بود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =