۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹
تعیین تکلیف سهام عدالت

سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی گفت: قرار است طبق مصوبه شورا عالی بورس، ۱۳ شرکت غیر بورسی سهام عدالت تحت عنوان هلدینگ ملی وارد بازار سرمایه شود.

به گزارش صدای بورس،‌  اکبر حیدری سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به جزئیات جدیدی از عرضه و تعیین تکلیف سهام عدالت اشاره کرد و گفت: از جمله مواردی که سبب بروز برخی از ابهامات در بحث سهام عدالت شده  یکی از بندهای آیین نامه اجرایی سهام عدالت تحت عنوان تشکیل «هلدینگ ملی» است. این آیین نامه در تاریخ چهارم مرداد ماه 99 در شورای عالی بورس به تصویب رسیده است که . مطابق این آیین نامه  ۱۳ شرکت غیر بورسی سهام عدالت در مجموعه یک هلدینگ در بورس عرضه می‌شوند.

حیدری با بیان اینکه برای تشکیل هلدینگ ملی باید مطالعات زیادی انجام شود و برای آن قوانینی در نظر گرفته شود، افزود: در واقع تشکیل این هلدینگ لازم نبود زیرا  تمام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی نوعی هلدینگ هستند و تا قبل از آزاد سازی سهام عدالت، شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت در پرتفوی شرکت های سرمایه گذاری استانی بود.

وی اظهار کرد: در بند ۳ ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت که از سوی مقام معظم رهبری صادر شد به طور واضح مشخص شده که شورای عالی بورس موظف است نسبت به ورود سهام باقی مانده در شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس اقدام کند که ۱۳ شرکت غیر بورسی سهام عدالت جز آن محسوب می شود.

حیدری تصریح کرد: بند ۳ ابلاغیه به نحوی تنظیم شده است که حتی سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کردند هم بتوانند سهامدار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باشند.
وی بیان کرد: در ماده ۱۶ آیین نامه سهام عدالت آمده است که ثروت عمومی و گسترش سهام مردم در اقتصاد به نوعی باید با اجازه خود سهامدار  صورت بگیرد، اما در حال حاضر روش تجمیعی است که این روش به طور کامل اختیار را از سهام دار سلب کرده و سبب مشکلاتی برای سهامداران شده است.

سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی گفت: وقتی مسئولان نتوانستند در روش فروش  تجمیعی به خوبی عمل کنند، روش فروش را به بلوکی تغییر دادند.در روش فروش  سهام به روش بلوکی مدت زمان فروش سهام افزایش خواهد یافت و افرادی که سرمایه کلان دارند، می‌توانند سهام‌ مردم را در حجم بالا خریداری کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا فروش سهام عدالت منجر به ریزش بازار سرمایه شده است؟ بیان کرد: ریزش بازار مربوط به سهام عدالت نیست و متاسفانه تاثیر بدی در فروش سهام عدالت گذاشته است.

حیدری گفت: در خصوص پذیرش شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در بورس شاهد مسائلی هستیم که گریبان گیر بازار سرمایه خواهد شد، زیرا بعضی از این شرکت‌ها به سرعت و بدون بررسی در تابلو بازار سرمایه قرار می‌گیرند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 416764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =