۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
سیگنال ارز به بورس

یک تحلیل از تصمیم اخیر بانک مرکزی درباره برداشته شدن سقف قیمت‌ها در سامانه نیما و تعدیل قیمت‌ دلار در بازار آزاد گویای این است که سهامداران در بورس می‌توانند از این وضعیت منتفع شوند.

به گزارش صدای بورس،‌ بازار سهام معاملات امروز را در فضایی سبزپوش در کلیت بازار و شاخص‌ها آغاز کرده است. شاید مهم‌ترین اتفاق را تصمیم روز گذشته بانک مرکزی دانست که اولا با نزدیک کردن نرخ صرافی‌های رسمی و بازار آزاد، مانع از جهش‌های پرشتاب قیمت‌ها شد و ثانیا با برداشتن سقف قیمت‌ها در سامانه نیما، انگیزه صادرکنندگان را برای برگرداندن ارز را افزایش داد.

پایان شیفت پول‌ها از بورس به بازارهای دلالی؟

نخستین وجه مثبت اقدامات اخیر آن است که با مهار نرخ‌ها در بازار ارز، یک رقیب جدی بورس برای جذب پول‌های سرگردان از گردونه رقابت خارج می‌شود. همین مساله به خودی خود می‌تواند جریان ورودی پول‌ها به بازار سهام را تقویت یا حداقل از فرار سرمایه‌ها از این بازار جلوگیری کند.

از جیب دلال به جیب سهامدار

گرچه در ظاهر افت دلار بازار آزاد می‌تواند محرک رشد قیمت سهام را در پی داشته باشد، اما نکته آن است که نرخ نیما مبنای فروش و سودآوری شرکت‌های بورسی است. بنابراین، اگر قرار باشد دلار متعادل شود این امر با بالا رفتن نرخ‌های سامانه نیما پس از برداشتن سقف قیمتی این سامانه رخ می‌دهد. اکنون نرخ دلار نیما حدود ۲۱ هزار تومان و ارز آزاد حدود ۲۶ هزار تومان است؛ طبیعتا تعادل دلار نرخی بین این دو خواهد بود و در نتیجه سودی که قبلا به جیب دلالان می‌رفت اکنون می‌تواند به سهامداران برگردد.

تجربه پاییز ۹۷ تکرار نمی‌شود؟

یک نگرانی اما این است که مشابه سال ۹۷ با افت دلار بازار آزاد، بورس نیز در کوتاه‌مدت واکنش منفی نشان دهد. آن زمان نیز نرخ بازار آزاد حدود ۱۸ هزار تومان بود و سامانه نیما حدود ۸ هزار تومان. ناگهان بازار آزاد شروع به افت کرد، اما دلار نیما افزایشی شد. اما بورس به شدت از ترس افت نرخ دلار آزاد واکنش منفی نشان داد. هرچند شباهت‌هایی بین شرایط فعلی با آن زمان نیز وجود دارد، اما باید به تفاوت مهمی نیز توجه شود. به این معنا که بر خلاف سال ۹۷ که بازار سهام در اوج هیجان مثبت بود، طی هفته‌های اخیر بورس تهران در فضای منفی بوده است. همین مساله کارشناسان را خوش‌بین کرده که رفتار سرمایه‌گذاران جنبه تحلیلی بیشتری خواهد داشت و کمتر هیجانی عمل می‌کنند. منبع: بورسان

کد خبر 416657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =