حال بورس بهتر می‌شود؛ نزدیک انتخابات 1400

یک تحلیل‌گر بازار سرمایه ‌پیش‌بینی کرد وضعیت بورس نزدیک انتخابات سال آینده ریاست جمهوری بهتر می‌شود.

به گزارش صدای بورس،‌ شاخص بازار سرمایه این روزها میل چندانی به صعود ندارد و در بعضی روزها هم بازار قرمز گزارش می‌شود. اتفاقی که از چندی پیش شروع شد و دلخوشی‌ها به این بازار را در میان سهامداران به ویژه سهامداران خرد و تازه وارد کاهش داد.

صف‌های خرید دلار این روزها گواهی است بر اینکه بسیاری از افراد به دنبال راهی هستند تا ضررهایشان در بورس را جبران کنند.

این شرایط بازار سرمایه درحالی رقم می‌خورد که طی یکی دوسال اخیر بسیاری از صاحب‌نظران و تحلیل‌گران انتظار چنین وضعیتی نداشتند و یا حداقل فکر نمی‌کردند بازار در کوتاه مدت دچار ریزش شدید شود.

صدای بورس هم با هدف اینکه تحلیل امروز این کارشناسان را دریافت کند،‌ با تنی چند از آنها مصاحبه کرده که در ادامه مصاحبه با قاسم صادقی کارشناس بازار سرمایه و مدیر آکادمی رویال بورس را از نظر می‌گذرانید.

بورس در حال طی کردن مسیر خود

صادقی با بیان اینکه بورس در بلند مدت و میان مدت مسیر خود را طی می‌کند با وجود همخوان نبودن شرایط بازار سرمایه با یکسری از پارامترهای اقتصاد کلان و تورم تأکید کرد:‌ هنوز هم در بلند مدت افق دیدم نسبت به بازار سرمایه صعودی است. هرچند اتفاقی که در حال حاضر در بازار سرمایه افتاده است عادی نبوده و ناشی از رفتار نوسان گیران است.

وی افزود: اصلاح در ذات بازار است و پیش‌تر هم به موضوع اصلاح شدن شاخص بازار تأکید کرده بودم،‌ اما فکر نمی‌کردیم تا این حد عمیق باشد.

اصلاح بازار از نگاه تکنیکال

صادقی با بیان اینکه برای اصلاح بازار سرمایه 2 نوع اصلاح قابل تعریف است،‌ یک نوع از اصلاح را با توجه به نمودارهای بازار تبیین کرد و گفت:‌ براین اساس به نسبت صعودهایی که در بازار رخ داده در یک مقاطعی که حمایت‌ها برداشته می‌شود بازار با اصلاح مواجه می‌شود. زمانی هم که حمایت‌های خاص به طور کامل از بین رود بازار دچار ریزش کامل می‌شود.

اصلاح بازار از نگاه عموم مردم

این کارشناس بازار سرمایه سپس خاطر نشان کرد: یک نوع اصلاح هم از نظر عموم قابل تعریف است که براین اساس اصلاح بین 10 الی 15 و 18 هزار واحدی شاخص مدنظر است. اما –در کل- اصلاح را باید در افق زمانی ملاحظه کرد.

وی تأکید کرد:‌ در افق زمانی 2 ماهه آنچه در بازار –امروز- رخ می‌دهد ریزش است اما در یک افق یکساله بازار در حال اصلاح است.

مردم بی اعتماد به بورس؛ الفرار!

مدیر آکادمی رویال بورس همچنین در پیش‌ّبینی آینده بازار گفت:‌ با توجه به بی اعتمادی که نسبت به بازار سرمایه به‌وجود آمده و بی تجربه بودن سهامداران خیلی افراد تمایل دارند که از بازار خارج شوند. به این ترتیب وقتی مجدد بازار به اندازه 20 تا 25 درصد رشد کرد شاهد یکسری از حجم فروش‌ها خواهیم بود.

وی ادامه داد: نکته‌ای که وجود دارد این است که بورس دوباره به اندازه‌ای که در ماه‌های قبل رشد کرد،‌ روند صعود را نخواهد داشت. شیب صعودی در آینده بازار کندتر خواهد بود.

صادقی تصریح کرد: با رشدی که بازار مجدد با شیب کند در پی خواهد گرفت،‌ شاید سه ماه طول بکشد تا به سقف قبلی خود برسد.

در بخش پایانی این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه روند بازار نیاز به کف سازی دارد، گفت: در بحث تکنیکال این نکته مطرح می‌شود که وقتی شاخص واکنش دهد نیاز به کف سازی داریم. براین اساس بازار نوسانی در کف قیمتی می‌دهد و افرادی که جدیدالورود هستند از بازار خارج می‌شوند و سپس بزرگان بازار مجدد وارد می‌شوند.

وی افزود:‌ بزرگان بازار بعد از کمی زمان وارد می‌شوند و پیش‌بینی می‌کنم نزدیک انتخابات ریاست جمهوری مجدد روند بازار بهتر شود.

کد خبر 416298

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =