۱۴۰ میلیون تن ظرفیت سازی در زنجیره فولاد

طبق برآوردها، میزان تولید شمش فولاد تا پایان سال جاری به ۳۳ میلیون تن خواهد رسید و در صورت عدم تحقق تولید ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن، نیاز به واردات این محصول خواهد بود.

به گزارش صدای بورس، انجمن تولید کنندگان فولاد اعلام کرد: کل زنجیره فولاد که در سال ۹۲ حدود ۱۲۰ میلیون تن ظرفیت تولید داشت، سال ۹۷ به ۲۱۰ میلیون تن رسید و سال ۹۸ رقم حدود ۲۶۰ میلیون تن مطرح شد به این ترتیب ۱۴۰ میلیون تن ظرفیت سازی انجام گرفت.

سال ۹۷ میزان صادرات فولاد رقم ۸.۲ میلیون تن و برای سال ۹۸ صدور ۱۲ میلیون ثبت شد. میزان تولید فولاد درسال ۹۷ رقم حدود ۲۵ میلیون تن اعلام شد که سال گذشته نیز نزدیک به ۲۸ میلیون تن رسید.

وزارت صنعت براین اعتقاد است که در بخش فولاد از رویکرد پنج تا هفت میلیون تن واردات در اوایل دهه ۹۰ اکنون ضمن پاسخگویی به نیاز داخل، قابلیت صادراتی وجود دارد که علاوه بر آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین، قاره اروپا نیز از آن استقبال می کنند.

بررسی آمار تجارت خارجی گویای آن است که در سال ۹۸ چند صد هزار تن فولاد های خاص (آلیاژی) وارد شده و اکنون شرکت های تولیدی به این سمت هدایت می شوند تا پاسخگوی نیاز داخل باشند و مانع از واردات شوند.

ایران دهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و به استناد آمار انجمن جهانی فولاد در سال‌های اخیر رشد تولید بیش از بازدهی ۶۵ کشور است.

براساس اهداف سند چشم‌انداز، در صنعت فولاد دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن تعریف شده در حالی که تا پایان ۹۷ رقم ۳۵ میلیون تن ظرفیت راه اندازی شده، ثبت شد و در سال ۹۸ حدود ۴۰ میلیون تن بنابراین پیش بینی می شود تحقق هدف سند چشم انداز ۱۴۰۴ دور از دسترس نباشد.

میزان مصرف فولاد حدود ۱۵ میلیون تنی است و چنانچه رونق طرح های عمرانی و افزایش تقاضا در بخش مسکن و ساختمان رخ دهد، انتظار نمی رود بیش از ۲۰ میلیون تن تقاضای داخلی باشد. بنابراین همسو با پاسخگویی به تقاضای داخلی نسبت به بازاریابی برای صادرات فولاد باید اقدام شود.

رشد شکل گیری و توسعه شرکت های فولاد سازی در دهه ۸۰ و ۹۰ حاوی این پیام بود که ایران قابلیت و ظرفیت لازم به عنوان یک فولاد ساز در سطح جهان را دارد اما اکنون لازمه تداوم حضور در این عرصه جهانی، استمرار فعالیت اکتشافی برای تامین خوراک است.

تا افق ۱۴۰۰ انتظار می رود در زمینه استخراج سنگ آهن که سال ۹۶ (دولت دوازدهم) ظرفیت ۸۵ میلیون تنی پیش بینی شده بود در سال جاری به ۱۰۵ میلیون تن برسد و در سال آینده ۱۰۷ میلیون تن در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه سال جاری دستیابی به ظرفیت ۵۰ میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن پیش بینی شده درحالی که در سال ۹۶ رقم ۳۳ میلیون تن تعریف شد.

طبق برآوردها در چارچوب سند چشم انداز سالانه به ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن نیاز است که چنانچه این هدف محقق نشود، نیاز به واردات سنگ آهن خواهد بود .

آمارهای چهارماهه ابتدایی سال گویای رشد ۹ درصدی در زمینه تولید شمش فولادی با تولید ۹.۴ میلیون تن است. در حالی که چهار ماه نخست سال گذشته ۸.۶ میلیون تن شمش فولادی تولید شده بود.

سال جاری تولیدات فولادی هم رشد پنج درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ تجربه کرد و به ۷.۲ میلیون تن رسید و عملکرد چهار ماهه ابتدایی سال گذشته رقم ۶.۹ میلیون تن را نشان داد.

تولید آهن اسفنجی در بین اقلام زنجیره فولاد نیز در چهار ماهه ابتدایی سال نسبت به دوره مشابه قبل افزایشی بود و به سطح ۱۲ درصد رسید و رقم ۱۰.۵ میلیون تن را نشان داد در عین حال در دوره مشابه ۹۸ تولید آن بالغ بر ۹.۴ میلیون تن ثبت شده بود.

ایران در سال های گذشته به عنوان دومین تولیدکننده آهن اسفنجی جهان پس از هندوستان قرار گرفته بود اما افت تولید رقیب آسیایی سبب شده جایگاه نخست را کسب کند. بهره برداری از هفت طرح فولاد استانی که هریک دارای ظرفیت ۸۰۰ هزار تنی در زمینه تولید آهن اسفنجی دارند از جمله دلایل رشد جایگاه ایران در این بخش به حساب می آید.

کد خبر 415840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =