بازار نفت متکی به بازار سرمایه است/ با بزرگترین چالش تاریخ ایران در توسعه تولید گاز مواجه هستیم

وزیر نفت با اشاره به بزرگترین جهش تاریخ ایران در توسعه تولید گاز، گفت: صنعت نفت در حال حاضر بیشتر متکی به بازار سرمایه و تجهیز منابع از بازار سرمایه است، چون منابع سنتی کفاف نمی‌دهد.

به گزارش صدای بورس، بیژن زنگنه در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت: جمهوری اسلامی ایران از دو سال و سه ماه پیش تا به اکنون تحت شدیدترین تحریم‌های تاریخ خود است.

زنگنه افزود: این تحریم‌ها بی‌سابقه، شیطانی، هوشمندانه، بی‌رحمانه، ستمگرانه و غیرقانونی است ولی ملت ایران به طرز ناباورانه‌ای با این تحریم‌ها مقابله و در مقابلش مقاومت کرده است.

وی ادامه داد: کمترکسی در دنیا باور می‌کرد ملت ایران بتواند دو سال و سه ماه در مقابل شدیدترین تحریم‌ها مقاومت کند.  این تحریم‌ها هیچ شباهتی به تحریم‌های سال 90 و 91 ندارد بلکه خیلی گسترده‌تر، وسیع‌تر، عمیق‌تر و اثرگذارتر است.

زنگنه بیان کرد: بطورکلی در کشور گرانی داریم ولی قحطی نداریم این نشان می‌دهد دولت در این مدت کارهای بزرگی انجام داده است. کسی نمی‌گوید دولت بی عیب و نقص است اما کارهای بزرگ و مهمی در این مملکت انجام شده نباید کوچک شمرد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این تحریم‌ها بطور مستقیم ملت ایران را نشانه گرفته نه حاکمان و حاکمیت گفت: دشمنان در شرایط کرونا هم حاضر نشدند تحریم‌ها را کاهش دهند. دولت به رغم تمامی تحریم‌ها، کارشکنی‌ها و فشارها توانسته با تلاش شبانه‌روزی نیازهای مردم را تامین کند. مردم در اثر تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا و غرب به شدت تحت فشار هستند و این قضیه بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: این جنگ به ظاهر کشته و زخمی نداشت ولی بسیار گسترده و عمیق است. با تلاش شبانه‌روزی مدیران و پرسنل این وزارتخانه توانسته‌ایم در دوران بسیار سخت تحریمی میزان تولید را حفظ کنیم. خوشبختانه در این شرایط سخت اقتصادی و کرونایی نه تنها میزان تولید کم نشده بلکه در برخی از حوزه‌ها از جمله گاز و پتروشیمی روند تولید افزایشی بوده است.

زنگنه با بیان اینکه صنعت نفت زنده است، اظهار کرد: اجرای طرح‌های توسعه‌ایی، افزایش بازیافت، نگهداشت و تولید نفت و همینطور توسعه گازرسانی خود شاهدی صادق بر این مدعاست.

وی ادامه داد: اشتغال موجود در صنعت نفت در این دوران حفظ و صیانت شده به عبارتی حتی یک نفر اشتغال هم در بالادستی صنعت نفت کم نشده است.

وزیر نفت گفت: کارهای مهم و بزرگی در طول بیست و هفت ماه تحریم در مجموعه وزارت نفت انجام شده است.  صنعت نفت در شاخه‌های مختلف در حال توسعه است و در عین حال نیازهای مردم نیز همراه با کرونا در حال تأمین است.

زنگنه بیان کرد: بطورکلی حتی یک ثانیه روند سوخت رسانی کشور در این مدت دچار اختلال نشده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در دوران شدیدترین تحریم‌ها حتی یک پمپ بنزین با کمبود سوخت مواجه نشد و در ضمن گاز هیچ نقطه‌ای از کشور قطع نگردید.

وزیر نفت گفت: مجموعه وزارت نفت در این جنگ نابرابر و ظالمانه از همه تجربیات و ابتکارات خود استفاده و در مقابل ترفندها، توطئه‌ها و فشارهای حداکثری دشمنان ایستادگی خواهد کرد.

وی در پاسخ به سئوالی که پرسیده شد «خیلی از میادین نفتی کشور در نیمه دوم عمر خود هستند و طبق قاعده 14,5 درصد از فروش نفت بایستی سرمایه‌گذاری شود برای توسعه این صنعت اکنون توسعه در صنعت نفت با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌ها چگونه شکل می‌گیرد»، افزود: صنعت نفت در حال حاضر بیشتر متکی به بازار سرمایه و تجهیز منابع از بازار سرمایه است چون منابع سنتی کفاف نمی‌دهد.

زنگنه اظهار کرد: طرح بسیار خوبی از سال 1393 در خصوص توسعه گازرسانی در کشور کلید خورد و برکات خیلی زیادی به همراه داشت.

وی تصریح کرد: تعداد روستاهای تحت پوشش گازرسانی با اجرای این طرح از 14 به بالای 31 هزار روستا رسیده است.

وزیر نفت گفت: هم اکنون 84 تا 85 درصد جمعیت روستایی و 99 درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه گاز رسانی قرار دارند. اکنون 94 تا 95 درصد کل جمعیت کشور زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار داشته و از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

نامدار زنگنه اظهار کرد: این طرح گازرسانی یک کار بی‌نظیری در جهت محرومیت‌زدایی، رفاه حال عمومی مردم و ایجاد اشتغال در کشور بود. برای اجرای طرح مزبور تاکنون 22 تا 23 هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

وزیر نفت گفت: اجرای این طرح دو اثر مهم محیط زیستی هم داشت یکی کاهش آلودگی زیست محیطی و دیگری صیانت از جنگل‌ها و منابع طبیعی بود.

وی افزود: وقتی میزان فرآورده‌های مصرفی کم می‌شود به تبع آلودگی زیست محیطی هم کم خواهد شد. گازرسانی به مناطق جنگلی و سرد سیری از روز اول جزء اولویت‌های اصلی این وزارتخانه بوده است. خوشبختانه در این سال‌ها توانستیم با توسعه تولید و به تبع توزیع بنزین یورو چهار میزان آلودگی هوا را در بسیاری از شهرهای کشور کاهش دهیم.

بزرگترین چالش تاریخ ایران در توسعه تولید گاز

وزیر نفت با اشاره به اینکه به اندازه نیاز کشور در حال تولید بنزین یورو چهار هستیم، گفت: هم‌اکنون در تهران بنزین یورو چهار و گازوئیل بدون گوگرد توزیع می‌شود. افزود: بطورکلی 17 فاز پارس جنوبی از سال 1392 تا به امروز وارد مدار بهره برداری شده و در عین حال میزان تولید از 280 میلیون مترمکعب متوسط در روز به 700 میلیون متر مکعب متوسط در روز رسیده است.

زنگنه تصریح کرد: این بزرگترین جهش تاریخ ایران در توسعه تولید گاز است.

وی ادامه داد: در خشکی بزرگترین میادین مشترک میدان‌های نفتی غرب کارون (یاران، آزادگان و یادآوران ) بود که تولید این میادین در سال 1392 به میزان 70 هزار بشکه در روز بودو اکنون توان تولید به 400 هزار بشکه در روز رسیده است.

منبع: تسنیم

کد خبر 415701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =