توافق "صمت" و "اقتصاد" برای ۶ عرضه اولیه

سرپرست وزارت صمت گفت: ایت تلی که بخش عمده‌ای از شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت صمت هستند، تلقی اشتباهی هست و در بخشی مانند خودروسازی ما فقط ۱۳ درصد سهام داریم و عمده سهام وزارت صمت واگذار شده است.

به گزارش صدای بورس، حسین مدرس‌خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت)، در حاشیه جلسه صبح چهارشنبه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تکمیل و اتمام پروژه‌ها و طرح‌های نیمه تمام در قالب پویش تولید، تداوم امید از جمله دیگر برنامه‌های این وزارتخانه است. در حال حاضر ۴ هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت بالای ۸۰ درصد در کشور وجود دارد که تا پایان دولت دوازدهم افتتاح خواهند شد.

عرضه سهام شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت صمت 

وی درباره عرضه سهام شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت صمت گفت: این تلقی که بخش عمده‌ای از شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت صمت هستند، تلقی اشتباهی است و در بخشی مانند خودروسازی ما فقط ۱۳ درصد سهام داریم و عمده سهام وزارت صمت واگذار شده است. ما هم یکی دو واحد داریم که در حال برنامه‌ریزی برای عرضه سهام شناورشان هستیم؛ درباره عرضه اولیه حدود ۶ واحد نیز با وزارت اقتصاد به جمع‌بندی رسیده‌ایم.

راه‌اندازی ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی
سرپرست وزارت صمت خاطرنشان کرد: ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی با حجم سرمایه‌گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان انتخاب کرده‌ایم که فردا در نهمین هفته پویش تولید، تداوم امید راه‌اندازی می‌شود. توسعه صادرات و کنترل واردات از دیگر محورهای برنامه‌های وزارت صمت است؛ در این زمینه جدی هستیم و برنامه داریم تا در زمینه کنترل و محدود کردن واردات اقدام فقط در زمینه نیازهای کارخانجات اقدام کنیم. تا حالا حدود ۲۵۰۰ تعرفه وارداتی را بسته‌ایم.

مدرس خیابانی افزود: در بخش جهش تولید از ۴ مسیر استفاده از ظرفیت‌های خالی کارخانجات، احیای واحدهای صنعتی و معدنی، تکمیل واحدهای نیمه تمام و دستیابی به فناوری‌های نوین در حال تحقق اهداف هستیم.

افزایش تولید به رغم تحریم‌ها
وی تاکید کرد: در اکثر رسته‌های کالایی شاهد افزایش تولید هستیم؛ مشخصاً در حوزه سواری با ۱۹ درصد، در حوزه آلومینیوم با ۵۰ درصد، در بخش الیاف آکلریک ۱۶۰، در بخش تلویزیون خانگی با ۷۰ درصد، در زمینه انواع لوازم خانگی با ۵ الی ۳۰ درصد، در بخش فولاد با ۷.۵ درصد، در مس حدود ۱.۵ درصد و در بخش سیمان با ۵ درصد رشد مواجه هستیم و با وجود شرایط بسیار دشوار اقتصادی و تنگ شدن حلقه‌های تحریم، تولید به کار خود ادامه می‌دهند.

دولت به هیچ وجه قصد خروج فولاد از بورس کالا را ندارد

سرپرست وزارت صمت در پاسخ به پرسشی درباره عدم عرضه شمش فولاد در بورس کالا و گفت: سازو کار بورس مربوط به ماده ۹۵ قانون برنامه توسعه سوم است و دولت به هیچ وجه قصد خروج فولاد از بورس کالا را ندارد؛ بورس یک شبکه توزیع است که در آن اصل شفاف‌سازی وجود دارد.

مدرس خیابانی ادامه داد: آنچه اخیرا اتفاق افتاده، افزایش قیمت ارز است؛ بسیاری از صادرکنندگان در این شرایط صادرات خود را افزایش می‌دهند. آنچه که در قالب شیوه‌نامه در این زمینه مورد جمع‌بندی قرار گرفته و ابلاغ شده است، این است که به تناسب صادرات که برای سال کاری برای ما اهمیت بسیاری دارد، کف عرضه برای تامین خوراک اولیه تعیین شود و مازاد نیاز صادر شود.

رشد ۲۰ درصدی تولید خودرو در ۴ ماه ابتدایی سال
مدرس خیابانی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نابسامانی بازار خودرو اظهار کرد: سایپا تا آخر شهریور و ایران‌خودرو تا پایان ماه جاری دیگر هیچ تعهد معوقی ندارند و ما به کارخانجاتی اجازه فروش می‌دهیم که تعهد معوق نداشته‌ باشند. همچنین در حال جمع آوری تمام خودروهای ناقص موجود در پارکینگ خودروسازان هستیم و در بخش عرصه مشکلی نداریم اما باید وجه داشته باشیم که قیمت خودرو تابعی از قیمت مواد اولیه‌اش است؛ مثلا فولاد یکی از مواد اولیه خودروسازی است که امروز تابعی از بورس است و شاهد افزایش قیمت در این زمینه هستیم.

رانت میان کارخانه تا بازار از بین رفته است

سرپرست وزارت صمت گفت: در تلاش هستیم تا خودرو را در اختیار متقاضیان واقعی قرار دهیم. در روز اول برای ۲۵ هزار خودرو که ثبت نام انجام شد، ۵ میلیون و ۷ صد هزار نفر ثبت نام کردند، در ثبت نام اخیر که ایران خودرو برای ۱۵ هزار خودرو انجام داده است، دویست هزار نفر ثبت نام کرده‌اند؛ یعنی هم متقاضیان واقعی ثبت نام کرده‌اند و هم رانت میان کارخانه تا بازار از بین رفته است.

منبع: ایسنا

کد خبر 415239

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =