۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
 ۲۳۰۰ تومان NAV هر سهم خکرمان

شرکت گروه‌ اقتصادی‌کرمان‌خودرو (سهامی عام) در حال حاضر با ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه با تنوع بخشی پرتفوی خود توانسته زمینه مناسبی را برای رونق و رشد تولید در این شرکت مهیا کند.

به گزارش صدای بورس، این شرکت سهامی عام که فعالیت خود را  از سال ۹۴ آغازکرده است، طی سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری در حوزه برق و با کسب مالکیت ۱۰ درصدی از سهام شرکت آرین ماهتاب گستر در این مسیر گام نهاد تا علاوه بر صنعت خودرو و قطعات و خدمات پس از فروش، در حوزه انرژی هم فعال شود و در جهت تبدیل شدن به یک هلدینگ چندرشته‌ای گام بردارد.

شرکت آرین‌ماهتاب‌گستر با ۱۱شرکت تابعه و ۱۳ نیروگاه سیکل‏ ترکیبی و گازی در حال حاضر ۵ درصد از برق مصرفی کشور را تامین می‏کند. مجموع ظرفیت اسمی نیروگاه‌های گروه آرین ماهتاب گستر حدود ۴,۷۴۱ مگاوات بوده که با لحاظ کردن درصد مالکیت، حدود ۲,۱۰۰ مگاوات نیروگاه در حال بهره‌برداری و حدود ۳۷۰ مگاوات نیروگاه در حال ساخت در اختیار شرکت است.

با مبنا قراردادن هزینه ساخت هر مگاوات نیروگاه به روش تولید برق و همچنین برآورد ارزش جایگزینی نیروگاه‌ها با کسر بدهی تلفیق قابل انتساب به شرکت اصلی، ارزش بازار این هلدینگ بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده و با بهای تمام شده ۲۶۴ میلیارد تومانی، مازاد ارزش قابل توجهی ایجاد کرده است.

در گروه تولید خودرو ۲ شرکت «کرمان موتور» و «مدیران خودرو» قرار دارند. شرکت کرمان موتور با استفاده از متوسط نسبت ارزش بازار به درآمد ۲ نماد «خودرو» و «خساپا» و پیش‌بینی درآمد بدبینانه برای «کرمان موتور» (تولید و فروش ۱۳ هزار دستگاه و آخرین نرخ‌های فروش نمایندگی‌ها) ارزشگذاری شده است. همچنین مدیران خودرو نیز با مقایسه ارزش بازار و ظرفیت کرمان موتور ارزشگذاری شده است.

 از دیگر شرکت‌های زیرمجموعه این شرکت می‌توان به شرکت «آرمان موتور ارگ» به عنوان شرکتی فعال در حوزه قطعات اشاره کرد که نسبت به تولید صندلی و اگزوز برای محصولات کرمان موتور اقدام کرده است.

 با توجه به وابستگی درآمد این شرکت به درآمد کرمان موتور، در سال‌های گذشته از نسبت درآمد این شرکت به درآمد کرمان موتور و در ادامه از متوسط نسبت ارزش بازار به درآمد شرکت‌های مشابه بورسی یعنی «سایپاآذین» و «مهرکام پارس» استفاده شده است.

ورود این شرکت در حوزه خدمات، از طریق سرمایه‌گذاری در شرکت خدمات و تجارت بم خودرو صورت گرفته که با توجه به رشد قیمت قطعات یدکی و افزایش مراجعات به نمایندگی‌ها، درآمد آن نسبت به سال ۹۸، با ۴۰ درصد رشد روبه‌رو بوده و با استفاده از نسبت ارزش بازار به درآمد معادل ۵، ارزشگذاری شده و در نهایت ارزش ذاتی هر سهم (NAV) به ازای هر سهم بیش از ۲۳۰۰ تومان برآورد شده است.

گفتنی است، اعمال تغییراتی از جمله افزایش تیراژ تولید با بهبود شرایط، ورود شرکت‌های سرمایه‌پذیر به بورس، انتقال نماد خکرمان به بازارهای بالاتر و سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها را از دیگر پتانسیل‌های این هلدینگ می‌توان برشمرد.

کد خبر 415145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =