یک نفر از ۶ مستاجر وام ودیعه مسکن می‌گیرد

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه گفت: از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مستاجر در کشور به یک میلیون خانوار واجد شرایط وام ودیعه اجاره مسکن پرداخت خواهد شد.

به گزارش صدای بورس، پروانه اصلانی گفت:  ۳۲۵ هزار و ۶۳۰ پیامک، به سرشماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ برای ثبت نام دریافت وام ودیعه مسکن، ارسال شده است.

۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار

وی افزود:‌ دولت تصمیم به حمایت از مستاجران گرفته و مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از این گروه  آسیب پذیر در نظر گرفته است.

خانم اصلانی افزود: اولویت بندی در شناسایی متقاضیان انجام شده، که براساس آن، کسانی که تازه ازدواج کرده‌اند، کسانی که سه فرزند و بیشتر دارند، خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، در اولویت قرار گرفتند.
وی گفـت: نخستین شرط اولویت برای این گروه‌ها، این است که براساس قانون ساماندهی، از هیچگونه تسهیلات در بخش مسکن استفاده نکرده و هیچگونه حمایتی در حوزه مسکن از سوی دولت در بخش زمین و مسکن دریافت نکرده باشند.

خانم اصلانی افزود: شرط دیگر برای دریافت وام کمک ودیعه اجاره مسکن، این است که مالکیتی از سال ۸۴ نداشته باشند و خرید و فروش زمین و مسکن از این تاریخ تاکنون برایشان ثبت نشده باشد.

زنان سرپرست خانوار جزو اولویت‌های دریافت ودیعه اجاره مسکن

وی اضافه کرد: متاهل و سرپرست خانوار بودن، شرط دیگر وام کمک ودیعه اجاره مسکن است. بر این اساس زنان سرپرست خانوار جزو اولویت‌های دریافت ودیعه اجاره مسکن هستند، همچنین سابقه سکونت ۵ ساله در شهر محل سکونت، از دیگر شرایط دریافت این وام است.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: این وام به مستاجر داده می‌شود و وثیقه آن را نیز از مستاجر دریافت می‌کنند، اما در قالب چک در وجه موجر قابل صدور است در واقع مسئول پرداخت اقساط مستاجر است و دریافت کننده وام موجر است.

خانم اصلانی گفت: برای بازپرداخت وام، مستاجر با بانک طرف حساب است و باید سود و اصل وام را به بانک بازپرداخت کند.

نرخ سود وام تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن ۱۳ درصد و باز پرداخت یک ساله

وی افزود: تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در کلان شهر تهران ۵۰ میلیون تومان، سایر کلانشهرها ۳۰ میلیون و در شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان با نرخ سود ۱۳ درصد و یک ساله خواهد بود.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: افرادی که از این وام استفاده می‌کنند طی ۱۲ ماه، صرفا سود تسهیلات را پرداخت می‌کنند و هنوز تصمیمی مبنی بر این که افرادی که تمایل دارند اصل وام را به همراه سود پرداخت کنند، گرفته نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ابتدا ثبت‌نام پیامکی انجام می‌شود و سپس بعد از تایید می‌توانند متقاضیان در سامانه www.tem.mrud.ir ثبت‌نام کنند، گفت: دسترسی به اینترنت و اینترنت پرسرعت در برخی نقاط وجود ندارد و این تجربه در طرح اقدام ملی مسکن باعث شد تا چنین تصمیمی گرفته شود. به همین دلیل برای تسهیل ثبت‌نام ابتدا به صورت پیامکی ثبت‌نام می‌کنیم.

اصلانی افزود: از امروز با استفاده از کدملی افرادی که از طریق پیامک ثبت‌نام شده‌اند، استعلام‌های لازم از طریق سامانه رفاه ایرانیان آغاز می‌شود تا مشخص شود مشمول دریافت این وام ودیعه اجاره مسکن هستند.

مستاجران سریع‌تر اقدام کنند

اصلانی ابراز امیدواری کرد تا دو هفته آینده، استعلام متقاضیان به پایان برسد و منجر به پرداخت وام شود. وی گفت: به همین دلیل از متقاضیان درخواست کردیم کد ملی را با شماره همراه خودشان اعلام کنند تا همه استعلام‌ها سریع‌تر انجام شود.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: بعد از استعلام، به متقاضیان از طریق پیامک اعلام می‌شود تا در سامانه ثبت‌نام کنند و کسانی که به صورت پیامکی ثبت‌نام کردند اما مشمول دریافت وام نیستند نیز پیامک داده می‌شود.

اصلانی گفت: اولویت‌بندی استانی در پرداخت این وام نداریم، اما سهمیه استانی براساس اجاره نشینی استان‌ها خواهیم داشت.

وی همچنین افزود: این میزان اعتبار (۲۰ هزار میلیارد تومان) و افزایش سهم تعداد متقاضیان (یک میلیون متقاضی) قابل تمدید نیست.

منبع: تسنیم

کد خبر 414942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =