تامین کسری بودجه دولت بدون خلق نقدینگی جدید

در راستای دستیابی به هدف تورمی اعلامی و در چارچوب سیاستگذاری جدید پولی، بانک مرکزی تلاش می کند با مدیریت نقدینگی در جامعه و هدایت آن به سمت متقاضیان بخش واقعی همچون دولت، ضمن تامین نیاز آنها از رشد کنترل نشده نقدینگی جلوگیری کند.

به گزارش صدای بورس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، بر همین اساس این بانک در چارچوب اجرای عملیات بازار باز که در آن اعطای تسهیلات به بانک‌ها منوط به اخذ وثیقه است، به دولت کمک کرده تا کسری بودجه خود را از طریق انتشار اوراق بدهی و فروش آنها به بانک‌ها و نهادهای مالی غیربانکی تامین کند. 

در این روش که «حراج اوراق بدهی دولت» نام دارد، دولت از منابع موجود در  بازار پول تامین مالی و از مراجعه به بانک مرکزی و دریافت پول پرقدرت خودداری می کند. 

در این چارچوب تاکنون ۷ مرحله اوراق بدهی دولت حراج شده و حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت از این محل تامین شده بدون آنکه نقدینگی جدیدی خلق شود.

برنامه تامین مالی کسری بودجه دولت از طریق حراج هر هفته توسط بانک مرکزی برگزار و اوراق دولت به بانک‌ها و نهادهای مالی غیربانکی فروخته می شود. در این سازوکار بانک مرکزی حراج را برگزار کرده، دولت برنده حراج را مشخص، معامله در بازار سرمایه انجام و در نهایت وجه حراج به حساب خزانه​ واریز می شود.

کد خبر 414750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =