یادداشت رئیس کل بانک مرکزی درباره مطالبات بانک‌ها

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی با محوریت مطالبات بانک‌ها یادآور شد: اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما این امربه هیچ وجه نباید منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی شود.

به گزارش صدای بورس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت:

۱- نظر ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانک‌ها ، مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است. اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما این امربه هیچ وجه نباید منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی بشود. محاسبه بدهی آنها نیز باید برمبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

۲- بانک‌ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده گذاران درجهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیز از اقدامات قانونی هستند. ولی، این نکته نیز مهم است که باید حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هرگونه اقدامی که منجر به تعطیلی واحد تولیدی می‌شود، جداً ‌پرهیز کنند.

۳- بانک مرکزی بیشترین تأکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه‌های تولیدی و در جهت تحقق شعار رونق وجهش تولید، انجام داده و تلاش کرده است که  با آسیب شناسی دقیق موضوع، بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته‌اند، تدوین یا اصلاح کند. از جمله آنها، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس ومجمع تشخیص) و آخرین تصمیم، مساعدت در امهال واحدهای تولیدی با دریافت صرفاً ۷.۵ درصد طلب و امهال ۵ ساله آن بود که به تصویب شورای پول واعتبار رسید. از بانک ها می‌خواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجرا کنند.

۴- حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک‌هایی سالم، باثبات، مستحکم است. تسهیلات اعطایی بانک‌ها متعلق به سپرده گذاران است. بنابراین، برگشت به موقع این منابع، بانک‌ها را در تأمین مالی تولید یاری می‌کند.

کد خبر 413970

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =