هشدار بانک مرکزی انگلیس به دولت جانسون

بانک انگلیس در سناریو بدبینانه خود رشد اقتصادی منفی ۳۰ درصدی را در نیمه نخست امسال برای پنجمین اقتصاد بزرگ جهان پیش‌بینی کرده است.

به گزارش صدای بورس به نقل از ایسنا، بانک مرکزی انگلیس در گزارشی هشدار داد که اقتصاد این کشور ممکن است با بدترین وضعیت خود از زمان جنگ جانشینی اسپانیا در سه قرن پیش مواجه شود. این بانک در سناریو بدبینانه خود رشد اقتصادی منفی ۳۰ درصدی را در نیمه نخست امسال برای پنجمین اقتصاد بزرگ جهان پیش‌بینی کرده است. در سه ماهه دوم امسال رشد اقتصادی احتمالا منفی ۲۵ درصد خواهد بود.

این بانک همچنین نرخ بیکاری انگلیس را ۹ درصد پیش‌بینی کرده که در صورت تحقق، دو برابر رشد نرخ بیکاری فعلی است. همچنین ۸۰ درصد شاغلین تحت تاثیر شیوع کرونا با کاهش درآمدهای خود یا تعدیل موقتی مواجه شده‌اند.  

به گفته بانک مرکزی انگلیس، انتظار می‌رود روند بازگشت اقتصاد به سطوح عادی از نیمه دوم سال به تدریج آغاز شود. اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس در همین رابطه گفت: انتظار داریم با پیامدهای بلندمدتی بر روی اقتصاد مواجه شویم اما تاثیر آنها در بسیاری از سناریوها کم خواهد بود. بیلی با اعلام آمادگی بانک مرکزی برای حمایت همه جانبه از اقتصاد این کشور افزود: حضور نیرومند ما این سیگنال را به بازارها ارسال خواهد کرد که حفظ ثبات اقتصادی تا چه اندازه برای ما اهمیت دارد.  

برای مجموع سال جاری، رشد اقتصادی منفی ۱۴ درصد پیش‌بینی شده است و این رقم حتی از سال‌های زمان جنگ جهانی اول و دوم نیز پایین‌تر است. در صورت تحقق، این رقم سه برابر رشد اقتصادی منفی ثبت شده در زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ خواهد بود.

با این حال بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی کرده است اقتصاد این کشور سال آینده شاهد رشد ۱۵ درصدی باشد و به سطح قبل از زمان بحران کرونا بازگردد، هر چند برخی از اقتصاددانان آن را بیش از حد خوش بینانه می‌دانند.

منبع: اسوشیتدپرس

کد خبر 413125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =