تعیین شعبه ویژه برای دعاوی سود اوراق

بر اساس ماده ۱۵ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، رسیدگی به دعاوی مربوط به سود اوراق بهادار در بازار سرمایه در صلاحیت هیأت داوری قرار گرفته است و اجرای آرای صادره توسط هیأت (داوری سازمان بورس) در این زمینه نیز بر عهده بخش اجرای احکام دادگاه‌های دادگستری است.

به گزارش صدای بورس، مسئول دبیرخانه و دبیر هیأت داوری سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ضمن بیان مطلب بالا اظهار کرد: بر همین مبنا در راستای تسهیل اجرای آرای مزبور و جلوگیری از تشتت رویه در این زمینه از دادگستری کل استان تهران درخواست شد تا در این راستا و برای تجمیع پرونده‌های اجرایی مذکور، شعبه ویژه‌ای اختصاص دهند.

محمد صادق شبانی افزود: البته هرچند صلاحیت هیأت داوری، ملی و کشوری است، اما با توجه به اینکه طبق قانون بخش عمده‌ای از ناشران اوراق بهادار در تهران مستقر هستند، تخصیص شعبه ویژه بدین منظور در حوزه قضائی تهران تا حدود بسیار زیادی نیاز در این زمینه را برطرف می‌کند.  

وی توضیح داد: مطابق اعلام معاون قضائی دادگستری استان تهران، متعاقب طرح موضوع در شورای معاونین دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران مقرر شده است تا اجرای آرای هیأت داوری موضوع قانون بازار اوراق بهادار، در شعبه ۳۱ دادگاه عمومی (حقوقی) تهران انجام شود.

شبانی تاکید کرد: بنابراین، اشخاصی که رأی هیأت داوری به نفع آنها در این زمینه علیه ناشران اوراق بهادار صادر شده است، با دریافت نسخه تصدیق شده رای و گواهی ابلاغ آن به ناشر، از دبیرخانه هیأت داوری می‌توانند ضمن مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی و ثبت درخواست اجرای رأی و به دنبال آن، ارجاع پرونده اجرایی آنها به شعبه یاد شده، فرآیند اجرای رأی را از این شعبه که در مجتمع قضائی شهید مدنی (ره) مستقر است، پیگیری کنند.

کد خبر 412599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =