۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
منتظر دریافت وام از IMF نباشید

محمد آقاقوام نماینده اسبق ایران در صندوق بین‌المللی پول گفت: از آنجایی که رای آمریکا در IMF، همانند وتو عمل می‌کند نباید انتظار دریافت وام داشته باشیم.

به گزارش صدای بورس به نقل تسنیم، محمد آقاقوام نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول (IMF) درباره قرار نگرفتن ایران در لیست کشورهای دریافت‌کننده وام گفت: این موضوع دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد که در راس آن، برخورد سیاسی است که صندوق بین‌المللی پول با کشورها دارد. بر خلاف آنچه تصور می‌شود که این صندوق یک موسسه بین‌المللی اقتصادی و غیرسیاسی است، تمام تصمیمات آن در هیئت مدیره صورت می‌گیرد و در واقع صندوق بین‌المللی پول به مثابه یک شرکت سهامی است.

وی افزود: آمریکا به تنهایی اصولا یک نوع حق وتو در صندوق بین‌المللی پول دارد و برای دریافت وام توسط یک کشور، نیازمند ۸۵ درصد آراء مثبت هیئت مدیره است که آمریکا به تنهایی ۱۷ درصد از آراء را در اختیار دارد و بنابراین اگر آمریکا به تنهایی رای منفی بدهد، درخواست یک کشور برای وام رد می‌شود.

نماینده سابق ایران در صندوق بین‌المللی پول عنوان کرد: نه تنها در مورد دریافت وام برای مقابله با کرونا از صندوق بین‌المللی پول بلکه در باقی موارد نیز نباید از این صندوق انتظار داشته باشیم زیرا رای آمریکا در آن، همانند وتو عمل می‌کند. وقتی ترامپ روی کار آمد، وی به مدیر IMF دستور داد هیچگونه تسهیلاتی به ایران ندهد و هنگامی که نماینده آمریکا در صندوق بین‌المللی پول رای منفی بدهد، این اتفاق می‌افتد.

کد خبر 412251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =