خودباوری؛ مهمترین اصل در رسیدن به خودکفایی

کارکنان پرتلاش فولاد خراسان، موفق شدند برای نخستین بار، کمپرسورهای فرآیند احیا مستقیم این کارخانه را در داخل شرکت تعمیر کنند.

به گزارش صدای بورس، کارکنان «کارگاه تعمیرات احیا» با تعمیر این کمپرسورهای پروسس، موفق شدند مصرف روزانه روغن این تجهیز را تا ۹۵ درصد کاهش دهند.به گفته فرشید فضیلتی، مدیر احیا مستقیم «فولاد خراسان»، کمپرسورهای پروسس در واحد احیا مستقیم شرکت که از نوع (GQ) و ساخت شرکت AERZEN آلمان بوده، تجهیزاتی کلیدی و حساس با وزنی در حدود ۳۳ تن است. وظیفه این تجهیز مهم، جابجایی، تراکم و تامین ۹۰ تا ۱۰۵ هزار «نرمال مترمکعب در ساعت» گاز پروسِس در فرآیند احیا مستقیم است. این کمپرسورها با ظرفیت‌های متفاوت خود، نقش مهمی در راندمان تولید واحدهای احیا ایفا می‌کنند و آماده به کار بودن آنها از حساسیت و ضرورت بالایی برخوردار است.
به گفته رئیس واحد نگهدای و تعمیرات (نت) احیا مستقیم، با توجه به کارکرد نزدیک به ۱۰ ساله تجهیزات نصب شده در فولاد خراسان، کمپرسورها به تدریج بر اثر ارتباط قطعات داخلی با گاز و بروز خوردگی و سایش قطعات، دچار افزایش نشتی داخلی روغن شده و راندمان آنها کاهش یافته بود. 
امیریحیی طرزی می افزاید: پایین آمدن ظرفیت و توان جابجایی گاز، توان و میزان تولید واحد «احیا مستقیم» را کاهش می‌دهد؛ از این رو و با توجه به توقف مقطعی تولید که ناشی از قطعی گاز و مشکل تامین آن در روزهای اوج سرما بود، از این فرصت نهایت استفاده به عمل آمد و برای رفع مشکل نشتی خارج از استاندارد کمپرسور ۵۱ واحد شماره ۲ احیا، برنامه ریزی دقیقی جهت تعویض «مکانیکال سیل»های کمپرسور که فرایندی حساس و ویژه است صورت گرفت. مکانیکال سیل های تعویض شده ساخت یک شرکت داخلی است که به صورت آزمایشی روی کمپرسور با موفقیت نصب شد.
امیر کرخی، سرپرست واحد کارگاه تعمیرات احیاء مستقیم، در این باره اظهار کرد: تعمیرات کمپرسور با همت پرسنل سخت کوش کارگاه تعمیرات، در ۴ روز کاری به صورت دو شیفت در قالب ۴۸ نفر روز انجام شد. یکی از مراحل کار، ایجاد شرایطی و آماده سازی کارگاه برای تعمیرات این گونه کمپرسورها با ابعاد و وزن بالا، از جمله زیر سازی لازم  جهت انتقال کمپرسور سنگین وزن به داخل کارگاه بود که با برنامه ریزی انجام شده قبل از توقف خط تولید، انجام شد. از دیگر اقدامات انجام شده فیلر زدن لوب های کمپرسور و بدنه، دمونتاژ چرخ¬دنده ها، بیرینگ ها و مکانیکال سیل ها، تعویض مکانیکال سیل ها و اورینگ¬ها ، مونتاژ بیرینگ ها و چرخدنده ها و تنظیم تایمینگ و بکلش چرخدنده ها می توان اشاره کرد.
به گفته کرخی، نشتی روغن قبل از تعمیرات کمپرسور تا ۳۶ لیتر در روز بود که بعد از تعمیر به ۱.۵ لیتر در روز کاهش پیدا کرده است. وی فضای کم کارگاه، ارتفاع کم درِ ورودی کارگاه و نبود جرثقیل با تناژ بالا را از مشکلانی عنوان نمود که سرعت تعمیر کمپرسور را تحت تاثیر قرار داده و باید اصلاحات لازم در اسرع وقت اعمال شود. 
رئیس نت احیا مستقیم با قدردانی از همه همکاران دخیل در تعمیر و راه اندازی این کمپرسور، دانش به وجود آمده و کسب تجربه تعمیر این گونه کمپرسورها را در داخل شرکت ارزشمند ارزیابی کرد. 
گفتنی است فولاد خراسان دارای دو واحد احیا مستقیم با ظرفیت مجموع تولید سالانه ۱.۶ میلیون تن است که در سال ۱۳۸۸ به بهره برداری رسید.

کد خبر 412025

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =