بهره‌گیری ذوب آهن اصفهان از دانش و تجربه پیشگامان صنعت فولاد

دومین همایش پیشگامان صنعت و انقلاب با حضور مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت، مدیران عامل سابق و جمعی از مدیران و پیشگامان ذوب آهن اصفهان و مسئولین این شرکت، سه‌شنبه ۲۹ بهمن ماه در ذوب آهن اصفهان برگزار شد.

به گزارش صدای بورس به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان، در این همایش مهندس یزدی زاده گفت: مشکلات و تحریم‌های دشمن بخشی از چالش‌های صنایع فولادی است که ذوب آهن اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نیست. با وجود مشکلات مذکور و عدم تامین مناسب مواد اولیه، این شرکت امسال در مقایسه با سال گذشته رشد خوبی داشته و تا پایان سال رشد شش درصدی تولید را تجربه می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه کوره شماره یک در صورت تامین مواد اولیه تا پایان فروردین ماه راه‌اندازی می‌شود، افزود: مشکل تامین مواد اولیه در حال حاضر چالش بزرگ ذوب آهن اصفهان است که برای تامین پایدار آن با کمک مسئولین برنامه‌هایی در دست اقدام است تا سال آینده تولید ۳ میلیون تن چدن را محقق کنیم.

تولید آرک معدن، ریل معدن و ورق سازه‌های فولادی در ذوب آهن اصفهان

مهندس یزدی زاده بیان کرد: تولید محصولات جدید نیز در دستور کار قرار گرفته و در سال جاری نیز در تولید آرک معدنی بی نیاز شدیم و هم اکنون توانایی تولید هر نوع آرک معدنی در ذوب آهن اصفهان وجود دارد. برای بازاریابی آن نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی افزود: ورق سازه‌های فولادی نیز محصول جدید تولیدی شرکت است. همچنین ریل معدن آخرین محصول ذوب آهن اصفهان است که ۲۲ بهمن ماه تولید آن انجام گرفت و در مرحله ورود به بازار قرار دارد. سالیان سال بود که معدن کاران تولید ریل معدن را پیگیر و خواستار بودند که تولید آن انجام شد و امیدواریم بتوانیم نیاز کل معادن کشور را پوشش دهیم.

مهندس یزدی زاده گفت: تولید ریل راه آهن و مترو جزء محصولات معمول شرکت شده‌اند و  به عنوان یک افتخار بزرگ برای ایران اسلامی به ثبت رسیدند.

این مقام مسئول در ادامه به دستاوردهای ذوب آهن اصفهان در حیطه بومی‌سازی پرداخت و خاطرنشان کرد: در ادامه فعالیت‌های بومی‌سازی شرکت اقدامات بسیار ارزشمندی صورت گرفته است. صفر تا صد ریومپینگ ایستگاه ریخته‌گری شماره هفت، توسط کارکنان شرکت انجام گرفت و امروز توانایی و دانش راه‌اندازی یک ایستگاه ریخته‌گری کامل توسط ذوب آهن وجود دارد.

شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن در مسیر خوبی قرار گرفته است

مهندس یزدی زاده در ادامه به فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن پرداخت و گفت: این شرکت به درستی در مسیر خودش قرار گرفته و پروژه‌های موفقی را تاکنون راه اندازی و تحویل نموده است. لیسانس شرکت سایا را خریداری کردیم و امروز تلاشگران شرکت مهندسی و پویش ساخت در این محل انواع پاتیل‌های فولادی استاندارد را تولید می‌کنند و چندی پیش نیز پاتیل مذاب بر فولاد مبارکه توسط شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن ساخته و تحویل این مجتمع عظیم فولادی شد و این شرکت هم اکنون قادر است پاتیل‌های مورد نیاز سایر شرکت‌ها را نیز در داخل مجموعه خودش بسازد. بهره‌گیری از توان، تجربه و دانش پیشگامان ذوب آهن در شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن نیز موثر است و ما نیز حمایت کامل داریم.

ساخت درب‌های باتری کک سازی با اعتماد به جوانان ذوب آهنی

وی گفت: درب‌های باتری شماره سه کک سازی به دلیل اینکه پیمانکار خارجی به تعهدات خود عمل نکرد، مشکل اساسی داشت و آلایندگی زیست محیطی را ایجاد کرده بود که با اعتماد به دانش و تخصص نیروهای ذوب آهنی تعداد ۷۴  درب باتری شماره سه کک سازی از نوع فلکسیبل طراحی، ساخته و نصب شده است. ارتفاع هر درب هفت متر و وزن آن حدود هفت و نیم تن است. ساخت ۷۴ درب باتری سمت ماشین نیز در دست اقدام است تا کلیه درب‌های این باتری تعویض شوند.

حدود ۵۰ درصد از محصولات ذوب آهن اصفهان به ۲۳ کشور دنیا صادر می‌شود

مهندس یزدی زاده گفت: امسال حدود ۵۰ درصد از محصولات تولیدی ذوب آهن اصفهان در شرایط سخت تحریمی دشمن به بیش از ۲۳ کشور دنیا صادر شد و بازارهای جدیدی نیز اضافه می‌شود. برنامه‌ریزی داریم محصولاتی که ارزش افزوده بالایی دارند در سبد صادراتی ذوب آهن اصفهان قرار گیرند.

وی در خصوص تشکیل انجمن مدیران پیشگام ذوب آهن و بهره‌گیری از دانش و توانمندی این سرمایه‌های ارزشمند صنعت فولاد کشور نیز گفت: از معاونت‌های منابع انسانی و امور اجتماعی و برنامه‌ریزی و توسعه تقاضا دارم در بحث مدیریت دانش و مباحث مشاوره‌ای از وجود این عزیزان بهره‌گیری کامل نمایند.

مهندس مسعود ابکا از مدیران عامل سابق ذوب آهن اصفهان نیز در این باره گفت: تبریک می‌گویم به مجموعه بزرگ ذوب آهن، بابت دستاوردها و افتخارات ارزشمندی که با وجود همه مشکلات، نقش موثری را در این خطه از کشور نقاشی کرده است که فقط آنهایی که نسبت به صنعت آگاهی دارند، می‌فهمند.

ذوب آهن اصفهان ریشه و اساس صنایع فولادی کشور است

وی افزود: اگر در شرایط تحریم کنونی راه‌اندازی واحدهای فولادی مختلف را در سطح کشور شاهد هستیم، ریشه و اساس آن در ذوب آهن اصفهان است. فولاد مبارکه، خوزستان، خراسان و... همه با توان و تخصص نیروهای ذوب آهنی ساخته شدند در نتیجه نباید به این مادر صنعت فولاد کشور بی‌مهری شود.

اگر گاز و برق سایر صنایع فولادی را به قیمت روز محاسبه کنند آن موقع اثر ذوب آهن اصفهان مشخص می‌شود

این صاحب نظر صنعت فولاد کشور تصریح کرد: اگر امروز بحث سود شرکت‌های فولادی را به رخ ذوب آهن اصفهان می‌کشند، یادمان نرود که این شرکت از هیچ یارانه‌ای برخوردار نیست. اگر گاز و برق سایر صنایع فولادی را به قیمت روز محاسبه کنند آن موقع اثر ذوب آهن اصفهان مشخص می‌شود. این شرکت همه نیازمندی‌های خود را آزاد می‌خرد اما آن طرف گاز و برق و... به شیوه‌ای متفاوت در اختیار صنایع قرار می‌گیرد.

مهندس ابکا خاطرنشان کرد: گاز و برق نعمت خدادادی است اما باید عادلانه تقسیم شود و ذوب آهن اصفهان به عنوان شناسنامه صنعت ایران نباید این چنین مورد بی‌مهری قرار گیرد.

مهندس حسین آذربایجانی قائم مقام اسبق شرکت و معاون اسبق بهره برداری ذوب آهن نیز ضمن تشکر از مهندس یزدی زاده مدیرعامل شرکت و علیرضا امیری مدیر روابط عمومی بابت برگزاری دومین همایش پیشگامان ذوب آهن گفت: بسیار شادمان هستیم که امروز در ذوب آهن بزرگ حضور داریم و همکاران سال‌های گذشته را در کنار بازدید از بخش‌های مختلف کارخانه می‌بینیم. وی افزود: ذوب آهن اصفهان دانشگاه بزرگ صنعت فولاد کشور است که صنعتی شدن ایران را رقم زد. بحمدا... ذوب آهن اصفهان در دوره جدید مسیر خوبی را در پیش گرفته است و انشاالله با تلاش و همدلی بیشتر کارکنان به روزهای اوج خود باز می‌گردد.

مهندس مهدی بهرامی معاون منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت نیز گفت: نیروی انسانی متعهد و متخصص ذوب آهن اصفهان سرمایه بزرگ صنعت فولاد کشور است.

تشکیل انجمن‌های خبرگی در ذوب آهن اصفهان

وی افزود: از سال گذشته در بحث انرژی و بهینه سازی سوخت، نگهداری و تعمیرات، آگلومراسیون، فولادسازی و... اتاق‌های فکر شکل گرفته است. در بحث انجمن‌های خبرگی، سه انجمن صرفه جویی انرژی، خوردگی، مواد دیرگداز و نسوز شکل گرفته است که در این زمینه برنامه‌ریزی داریم از پتانسیل انجمن پیشگامان ذوب آهن استفاده کنیم.

معاون منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت تصریح کرد: بحث توانمندسازی متناسب با شرایط بعد از بازنشستگی را برای کارکنانی که در شرف بازنشستگی قرار دارند در چهار مرحله تحت عنوان چهار درس فرزانگی، سرزندگی، سازندگی و برازندگی با همکاری دانشگاه اصفهان برنامه‌ریزی کردیم.

در پایان مهندس حسین فخاری معاون اسبق منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت و دبیر انجمن مدیران پیشگام ذوب آهن اصفهان توضیحاتی در خصوص نحوه عضویت افراد در انجمن و اهداف آن بیان کرد.

شایان ذکر است، در این همایش مهندس محمدرضا فرقدانی و مهندس ایرج اصلانی از مدیران عامل اسبق ذوب آهن اصفهان نیز حضور داشتند.  

کد خبر 411722

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =