۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
میز شلوغ عرضه عمده

میز عرضه عمده فرابورس به تازگی میزبانی از دو شرکت بیمه‌ای، یک شرکت فولادی و یک شرکت بازرگانی را پذیرفته است. بر این اساس چهار شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد، شرکت فولاد کاویان، بیمه آرمان و بیمه پاسارگاد به ترتیب در ۱۲، ۲۶ و ۲۸ بهمن و ۵ اسفند راهی میز حراج خواهند شد.

به گزارش صدای بورس به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در نزدیک‌ترین معامله ۵.۶ درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد با نماد «بمیلا۴»، مندرج در تابلو زرد بازار پایه فرابورس، شنبه هفته آینده به صورت عمده و نقد به فروش خواهد رسید. قیمت پایه برای هر سهم این شرکت ۸۸۰۰ ریال تعیین شده و با احتساب ۱۸ میلیون سهام قابل عرضه، مبلغ ۱۵ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال برای حضور در این رقابت مورد نیاز خواهد بود. در این میان شرکت کارگزاری توسعه اندیشه دانا به عنوان کارگزار عرضه کننده معرفی شده است.

در دومین عرضه عمده، شرکت فولاد کاویان در نماد «فوکا۴» مندرج در تابلوی نارنجی بازار پایه فرابورس، بالغ بر ۲۹ درصد از سهام مدیریتی غیرکنترلی در ۲۶ بهمن به فروش خواهد رسید. قیمت پایه هر سهم ۱۷۲۰ ریال بوده و قیمت پایه کل بیش از ۳ هزار میلیارد ریال خواهد بود. شرکت کارگزاری مهرآفرین کارگزار این عرضه عمده بوده و قرار است که ثمن پرداخت معامله به صورت شرایطی باشد.

در سومین معامله به ترتیب زمانی، قرار است که ۱۴.۲ درصد از سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت بیمه آرمان در نماد «آرمان۴»، مندرج در تابلو نارنجی بازار پایه فرابورس، در آخرین روزهای بهمن راهی میز فروش شود. به این ترتیب با توجه به قیمت پایه ۲۲۸۴ ریالی برای هر سهم و نیز تعداد سهام قابل عرضه، سپرده حضور در این معامله نیازمند مبلغی نزدیک به ۴۹ میلیارد ریال است که البته پرداخت ثمن معامله به صورت شرایطی خواهد بود. گفتنی است شرکت کارگزاری اردیبهشت ایرانیان به عنوان کارگزار عرضه‌کننده مشخص شده است.

آخرین معامله بر اساس ترتیب زمانی نیز مربوط به شرکت بیمه پاسارگاد در نماد «بپاس۴» واقع در بازار اول فرابورس می‌شود که شرکت کارگزاری بانک پاسارگاد، کارگزار عرضه کننده خواهد بود و طی آن قرار است حدود ۲۰ درصد از سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت بپاس توسط بانک پاسارگاد اوایل اسفند به فروش برسد. قیمت پایه هر سهم ۱۴ هزار و ۵۰۰ ریال بوده و بر اساس تعداد سهم قابل عرضه توسط فروشنده، قیمت پایه کل مبلغی بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد ریال خواهد بود. بر اساس اطلاعیه منتشر شده این عرضه عمده به صورت نقد یا شرایطی بوده که جزئیات آن در این لینک موجود است.

یادآور می‌شود که در هر سه عرضه عمده پیش رو ۱۰ درصد از کل مبلغ به‌عنوان سپرده حضور در رقابت تعیین شده است.

لازم به توضیح است که در ماده یک ضوابط مربوط به شرایط متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، اصطلاحات مربوط به انواع معاملات عمده به شرح زیر تعریف می‌شود:

۱- معاملات کنترلی: معاملات عمده‌ای است که تعداد سهام یا حق تقدم سهام مورد معامله در آن به میزانی باشد که با تملک آن امکان کنترل شرکت وجود داشته باشد.

۲- معاملات مدیریتی غیرکنترلی: معاملات عمده‌ای است که تعداد سهام یا حق تقدم سهام مورد معامله در آن به میزانی باشد که با تملک آن امکان انتصاب حداقل یک مدیر وجود داشته باشد لیکن منجر به کنترل نشود.

۳- معاملات غیرمدیریتی: به سایر معاملات عمده، غیر از معاملات عمده بندهای ۱ و ۲ این ماده اطلاق می‌شود.

کد خبر 411472

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =