۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۹
عاملی علیه سودآوری بنگاه‌ها و نقدشوندگی

زمینه‌ای برای خروج سهامداران و حضور در بازارهای کاذب غیر شفاف فراهم می‌شود

چندی پیش طرحی با عنوان مالیات از عایدی سهام مطرح شده بود که با مخالفت بسیار زیادی مواجه شد. البته باتوجه به شرایط فعلی اقتصادی، تورم و کسری بودجه، این طرح ذهن فعالان بازارسرمایه را به خود مشغول کرد. از نظر فعالان بازار بحث مالیات بر عایدی سهام، اجحاف بر سرمایه‌گذار بوده و اثر مخربی بر بازارسرمایه خواهد داشت. همچنین می‌تواند شفافیت بازار را به یک تهدید بالقوه تبدیل ‌کند. از طرفی هم باعث خواهد شد تا جریان نقدینگی به سمت خروج از بورس سوق پیدا کند. بر این اساس سهامداران و سرمایه‌گذاران هم از بورس فاصله خواهند گرفت. با این اقدام بازارسرمایه کم عمق‌تر می‌شود و لطمه بسیار جدی به این بازار وارد خواهد شد. البته نظر یکی از مدیران ارشد شرکت بورس با نظر کارگزاران بسیار متفاوت بود. به عقیده وی مالیات بر عایدی سهام به نفع سهامداران است.
اگرچه این دیدگاه در ابتدا سرخط رسانه‌ها قرار گرفت، اما شرایط به گونه‌ای پیش رفت که این خبر از تمامی رسانه‌هایی که اقدام به انتشار آن کرده بودندحذف شد؛ گویا این مدیرارشد هم فهمیده بود که تصویب طرح مذکور به ضرر سهامداران تمام خواهد شد. در نتیجه می‌توان گفت حرکت مذکور، احتمال پیاده‌سازی این اقدام را بسیار ضعیف و یا با شکست مواجه خواهد ساخت. باید در نظر داشت تحقق مالیات بر عایدی سهام، در شرایط کنونی که بازار سهام توانسته اندکی در مدیریت نقدینگی مطلوب عمل کند، چاره ساز نخواهد بود. همچنین این موضوع علاوه بر کاهش تعمیق بازار سرمایه، زمینه‌ای برای خروج سهامداران و حضور در بازار کاذب غیر شفاف را فراهم می‌سازد.

عاملی علیه سودآوری بنگاه‌ها و نقدشوندگی

افزایش شکاف کسر بودجه‌ای دولت، کسری مزمن ارز،عدم دسترسی موثر کشور به منابع حاصل از فروش نفت در اثر تحریم‌ها و تمایل ذاتی کشور به کاهش درآمدهای نفتی در بودجه برای دهه‌هاست که از ویژگی‌های خاص نظام اقتصادی کشور است. البته درست به همین دلیل در ماه‌های اخیر و به بهانه بودجه سال آتی، افزایش پایه‌های مالیاتی در بخش درآمدهای دولتی بصورت جدی‌تر در دستور کار قرار گرفت. در این میان بخشی احتمالی از این درآمدها، درآمدهایی است که تحت‌عنوان مالیات بر عایدی سرمایه یا سرمایه‌گذاری و حتی سود سپرده‌ها عنوان می‌شود. واقعیت این است که در شرایطی مسئله مذکور مطرح شده که شائبه فشارهای درآمدی دولت و ترمیم کسر بودجه بیشتر به ذهن متبادر می‌شود تا عزم جدی برای اصلاح نظام مالیاتی.البته بهتر بود اجرای این کار در خصوص درآمدهای مربوط به بازارسرمایه در شرایط مناسب‌تری مورد بحث قرار می‌گرفت. همچنین در این خصوص عوامل و دلایل زیر اهمیت بنیادی دارند. اصلاح ساختار درآمد مالیاتی باید از مسیر اصلاح اندازه اقتصاد و قدرت سودآوری بنگاه‌ها در شرایط نرمال و غیرتحریمی عبور کند. هر نوع فشار مالیاتی در شرایط حاضر می‌تواند بازارها را به عقب‌نشینی و رکود بیشتر سوق دهد. سیستم مالیاتی بر عایدی سرمایه باید بر اساس قدرت سودآوری بنگاه‌ها و نقدشوندگی بازارها تعیین شود که از این نظر در شرایط حاضر می‌تواند به ضد خود بدل شود.

  • داریوش روزبهانه-  رئیس هیأت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 15
کد خبر 410992

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =