۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
کاهش قیمت اکثر محصولات پتروشیمی در بورس

عرضه‌های اجباری باعث می‌شود که برخی عرضه کنندگان راه‌هایی برای دور زدن قوانین پیدا کنند

با توجه به ذخایر نفت و گاز ایران، صنایع پالایشی و پتروشیمی را می‌توان جذاب‌ترین صنایع در کشور به شمار آورد. از سوی دیگر ضمن اشاره به حجم تولید بالا و متنوع صنایع پتروشیمی و انعطاف تولید در شرایط متفاوت بازار در کنار تغییر سریع انواع تقاضا، می‌توان گفت بازارهای رسمی محصولات پتروشیمی همچون دیگر بازارها از جمله بازار فلزات یا دیگر حامل‌های انرژی توسعه مطلوبی نیافته است.
این در حالی است که دولت‌های مختلف از این شرایط استفاده کرده و با ایجاد بورس‌های داخلی و محلی سعی در انسجام و شفافیت معاملات پتروشیمی داشته‌اند. با توجه به ارزش بالای محصولات پتروشیمی و سهولت استفاده صنعتی از آنها، غالب دولت‌ها تمایلی به صادرات این محصولات از کشور متبوع خود نداشته و به‌منظور افزایش ارزش افزوده و اشتغالزایی سعی در محدودیت عرضه‌های صادراتی می‌کنند. این شرایط تا جایی پیش رفته که در نقاط مختلف جهان قیمت‌های متنوعی گزارش می‌شود که جذابیت این تجارت را نیز افزایش داده است.
بورس کالا برای حفظ پتروشیمی‌ها در سبد محصولات خود تلاش‌های بسیاری مد نظر قرار داده است. البته به اعتقاد فعالان صنعت پتروشیمی اجباری که بر عرضه محصولات پتروشیمی در بورس وجود دارد، تنها زمینه نارضایتی فعالان این صنعت را فراهم و در نهایت باعث می‌شود که این افراد مقداری از محصولات خود را در بورس عرضه و برای فروش سایر محصولات راه‌هایی برای دور زدن قوانین پیدا کنند. به عبارت دیگر مخالفان عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، مکانیزم بازار وعرضه وتقاضا را بر همه چیز مقدم می‌دانند. اما موافقان، ضمن اشاره به ایجاد رانت و تقاضاهای بدون نظارت، اهمیت شفافیت بورس و بسته شدن دست دلالان را بر سایر مسائل ارجح می‌دانند. این در حالی است که با توجه به پرداخت نقد محصولات خریداری شده در بورس، احتمال خرید واسطه گران از بورس کالا بیش از حضور تولیدکننده‌های اصلی است.

کاهش قیمت اکثر محصولات پتروشیمی در بورس

در نشست مشترک با اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران، چالش‌ها و فرصت‌های صادراتی پیش روی این صنعت مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه هم اندیشی که با حضور سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت برگزار شد، مهم‌ترین مشکلات این صنعت با صنایع بالادستی پتروشیمی بررسی و راهکارهای لازم برای تسریع در تأمین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت ارائه شد.

روند نزولی تقاضای کاذب و ساماندهی عرضه و تقاضا

 مهدی صادقی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با اشاره به ورود وزارت صمت به بازار پتروشیمی و ساماندهی عرضه و تقاضا در این بازار گفت: در سال گذشته بازار محصولات پتروشیمی با نوسانات نا متعادلی روبه رو بود و این موضوع تاثیر منفی بر صنایع پایین دستی گذاشته بود.صادقی نیارکی با اشاره به مدیریت عرضه و تقاضا در بازار پتروشیمی با اعمال سیاست‌های اصلاحی تصریح کرد: با حضور وزارت صمت علاوه بر ساماندهی وضعیت عرضه و تقاضا شاهد کاهش قیمت اکثر محصولات پتروشیمی و تقاضای کاذب در بازار در مقایسه با سال گذشته بودیم. سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت تسریع درتأمین گریدهای مورد نیاز صنایع پایین دستی به ویژه صنایع چرم مصنوعی را مورد تاکید قرارداد و افزود: سعی می‌کنیم با همکاری صنایع بالادستی پتروشیمی تمهیدات لازم برای رفع این مشکل صورت گیرد. بر اساس این گزارش، اعضای هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی نیز در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت این صنعت و تشریح ظرفیت‌ها وپتانسیل‌های موجود درصنایع چرم مصنوعی، تسریع در تأمین مواد اولیه مورد نیاز تولید را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این صنعت اعلام کردند.

  • گلاره کحالی-خبرنگار
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 6
کد خبر 410967

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =