۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
خلاء ابزار آتی در حوزه پتروشیمی

عرضه‌های اجباری باعث می‌شود که برخی عرضه کنندگان راه‌هایی برای دور زدن قوانین پیدا کنند

با توجه به ذخایر نفت و گاز ایران، صنایع پالایشی و پتروشیمی را می‌توان جذاب‌ترین صنایع در کشور به شمار آورد. از سوی دیگر ضمن اشاره به حجم تولید بالا و متنوع صنایع پتروشیمی و انعطاف تولید در شرایط متفاوت بازار در کنار تغییر سریع انواع تقاضا، می‌توان گفت بازارهای رسمی محصولات پتروشیمی همچون دیگر بازارها از جمله بازار فلزات یا دیگر حامل‌های انرژی توسعه مطلوبی نیافته است.
این در حالی است که دولت‌های مختلف از این شرایط استفاده کرده و با ایجاد بورس‌های داخلی و محلی سعی در انسجام و شفافیت معاملات پتروشیمی داشته‌اند. با توجه به ارزش بالای محصولات پتروشیمی و سهولت استفاده صنعتی از آنها، غالب دولت‌ها تمایلی به صادرات این محصولات از کشور متبوع خود نداشته و به‌منظور افزایش ارزش افزوده و اشتغالزایی سعی در محدودیت عرضه‌های صادراتی می‌کنند. این شرایط تا جایی پیش رفته که در نقاط مختلف جهان قیمت‌های متنوعی گزارش می‌شود که جذابیت این تجارت را نیز افزایش داده است.
بورس کالا برای حفظ پتروشیمی‌ها در سبد محصولات خود تلاش‌های بسیاری مد نظر قرار داده است. البته به اعتقاد فعالان صنعت پتروشیمی اجباری که بر عرضه محصولات پتروشیمی در بورس وجود دارد، تنها زمینه نارضایتی فعالان این صنعت را فراهم و در نهایت باعث می‌شود که این افراد مقداری از محصولات خود را در بورس عرضه و برای فروش سایر محصولات راه‌هایی برای دور زدن قوانین پیدا کنند. به عبارت دیگر مخالفان عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، مکانیزم بازار وعرضه وتقاضا را بر همه چیز مقدم می‌دانند. اما موافقان، ضمن اشاره به ایجاد رانت و تقاضاهای بدون نظارت، اهمیت شفافیت بورس و بسته شدن دست دلالان را بر سایر مسائل ارجح می‌دانند. این در حالی است که با توجه به پرداخت نقد محصولات خریداری شده در بورس، احتمال خرید واسطه گران از بورس کالا بیش از حضور تولیدکننده‌های اصلی است.

خلاء ابزار آتی در حوزه پتروشیمی

حسنعلی بشارت احسانی، کارشناس بازار سرمایه درباره روند مطلوب تأمین مواد اولیه مصرفی و کالاهای واسطه‌ای موردنیاز صنایع مختلف از بازار سرمایه، گفت: در معاملات بورس کالا، تمرکز بر تأمین به موقع و بدون واسطه مواد مصرفی بخش تولید است و آمارهای معاملاتی حاکی از آن بوده که در سال جاری، واحدهای تولیدی توانسته اند به راحتی مواد اولیه مصرفی خود را بدون دغدغه از بورس تأمین کنند و این فرآیند به کمک ساز و کارهای بورس تسهیل شده است.
کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: در سال رونق تولید به هر میزان عرضه مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای در بورس کالا بیشتر شود، شفافیت و اطمینان از تأمین مواد اولیه برای تولید افزایش می‌یابد. وی با اشاره به امکان بهره گیری صنایع و واحدهای تولیدی از ابزارهای تأمین مالی در بورس اظهار داشت: در حال حاضر، امکان استفاده از ابزارهای متنوعی از جمله معاملات گواهی سپرده کالایی، اوراق سلف موازی استاندارد و ابزارهای مشتقه وجود دارد. همچنین با توجه به سابقه چندین ساله این ابزارها در بورس، زیرساخت‌ها برای به کارگیری این ابزارها برای همه صنایع در دسترس است. بشارت احسانی معتقد است: باید برای صنایع بزرگ در حوزه فلزات و پتروشیمی به تدریج، زمینه استفاده از ابزارهایی همچون قراردادهای آتی که امکان پوشش ریسک‌های قیمتی در آینده را فراهم می‌کند، فراهم شود.البته در صورتی که استقبال شود، سایر تولیدکنندگان نیز به این سمت سوق پیدا می‌کنند.

  • گلاره کحالی - خبرنگار
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 6
کد خبر 410965

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =