رشد شاخص منوط به کاهش تنش‌های سیاسی

اگرچه نمی‌توان حتی با تقریب نسبی هم روندهای آتی بازارها را پیش‌بینی کرد، ولی با عنایت به حجم معاملات در بازارسرمایه در طی سال 1398، می‌توان اذعان داشت؛ عمق بازار، گستردگی بازار و نقدشوندگی به نسبت سال‌های قبل، رشد قابل‌توجهی داشته و همین امر نگرانی‌ها را نسبت به روند آتی بازار کاهش می‌دهد.

به دلیل افزایش عمق بازار و همچنین ارتقاء سطح تحلیل فعالان، تعدد رفتار هیجانی و یا وحشت‌زده به نسبت سال‌های قبل‌تر کاهش پیدا کرده و فعالان بازار رفتار پخته‌تر و حساب شده‌تری را در واکنش به اتفاقات و اخبار از خود نشان می‌دهد. همین کاهش تعدد نوسانات عمیق و نقدشوندگی برتر نسبت به سایر بازارها، باعث شده تا جریان نقدینگی به‌طورمستمر به سمت بازار روانه شود و پارادایم سرمایه‌گذاری جدیدی در بازارسرمایه ایران در حال شکل گیری است و انتظار می رود به مرور زمان و طی سال‌های آتی جریان سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، الگوی غالب سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف خواهد شد که البته تقویت این پارادایم مستلزم بهبود زیرساخت‌ها و خرده ساختارهای بازار سرمایه است که باید توسط متولیان انجام شود و اما پیش‌بینی بازار در طی سه ماه آینده، با فرض عدم رخداد رویداد با اهمیت منفی در حوزه سیاست خارجی، در مجموع با تفاضل مثبت و رشد همراه خواهد بود.
از مهم‌ترین مولفه‌های اثرگذار بر روند رو به رشد بازار می‌توان به اجرایی شدن افزایش سرمایه‌ها از محل تجدید ارزیابی اشاره کرد. اگرچه قیمت سهام شرکت‌های مشمول تجدید ارزیابی، در یک‌سال اخیر شاهد رشدهای خیره‌کننده‌ای بوده‌اند، اما هنوز تا قیمت‌های نزدیک به ارزش جایگزینی همچنان فاصله وجود دارد و این عامل می‌تواند بزرگترین پیشرانه رشد شاخص قلمداد شود. مولفه اثرگذار بعدی، عامل نرخ ارز هست که تجربیات گذشته نشان می‌دهد، بلافاصله بعد از افزایش نرخ ارز، قیمت سهام اکثر شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های دارای منابع و درآمد ارزی، افزایش م‌یابند. البته اگر این افزایش نرخ ارز به دلیل افزایش ریسک‌های سیاسی و تشدید تنش‌ها نباشد و ناشی از سیاست‌های پولی و ارزی دولت و جهت تأمین کسری بودجه باشد.
از دیگر عوامل اثرگذار بر روند رشد شاخص می‌توان به عرضه‌های اولیه شرکت‌های بزرگ همانند شستا می‌توان اشاره کرد که وزن بسیار بالایی در تغییرات شاخص خواهد داشت. عرضه‌های اولیه جدید همگی باعث رشد شاخص کل خواهند شد. تجربه سال‌های اخیر، نشان‌دهنده این است که عامل ریسک سیاسی محیط بر همه عوامل اقتصادی است. بنابراین در سایه کاهش ریسک سیاسی و یا حداقل عدم افزایش آن است که سایر مولفه‌های اثرگذار بر بازارسرمایه می‌توانند خودنمایی کنند و بر روند بازار اثر بگذارند. از جمله مولفه‌های دیگری که می‌توانند بر روند آتی بازار اثرگذار باشند، می‌توان به اوضاع بازارها و اقتصاد جهانی، سیاست‌گذارها و برنامه‌های اقتصادی دولت و همچنین انتخابات مجلس اشاره کرد که در مجموع در صورت عدم افزایش تنش‌های سیاسی بین‌الملل، سه ماهه رو به رشدی را پیش‌رو خواهیم داشت و رشد شاخص تا عدد 420 هزار واحد دور از ذهن نیست.

  • حمید میرمعینی- استاد دانشگاه
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 5
کد خبر 410962

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =