۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
حال وآینده بازار مسکن، همچنان در رکود

حملات سفته‌بازانه می‌تواند نوسانات قابل ملاحظه‌ای را در بازار ارز طی ماه‌های آتی ایجاد کند

هرچند که تداوم روند عرضه مناسب ارز در سامانه نیما می‌تواند نگرانی از جهش مجدد ارز در سال 1398 را تا حد زیادی مرتفع سازد، اما باید توجه داشت که در کنار مسئله فشار احتمالی تقاضای واردات ، حملات سفته‌بازانه می‌تواند نوسانات قابل ملاحظه‌ای را در بازار ارز طی ماه‌های آتی ایجاد کند . همچنین به عنوان نمونه با وجود کاهش بهای جهانی طلا در آبان‌ماه، بازدهی طلا در بازار داخلی پس از 5 ماه برای نخستین بار مثبت شد. هر چند که رشد قیمت طلا در بازار داخلی بسیار محدود و کمتر از 0.5 درصد بوده، اما به نظر می‌رسد که نشانه‌های تغییر روند در این بازار نیز قابل مشاهده است.
البته با توجه به انتظار افزایش آرام نرخ ارز تا پایان سال از یکسو و قرار گرفتن حباب سکه طلا در مقادیر منفی که نمی‌تواند مدت زیادی دوام یابد، انتظار می‌رود که قیمت طلا نیز به تدریج وارد مدار افزایشی شود. در مجموع با بررسی شرایط و روند بلندمدت قیمت طلای داخلی و مقایسه آن با نرخ ارز طی یک دهه اخیر، به نظر می‌رسد که روند صعودی طلا نسبت به ارز غالبا سریع‌تر بوده و رشد قیمت طلا (به غیر از برخی مقاطع) بالاتر از رشد نرخ ارز خواهد بود .اگرچه وضعیت بازارهای ارز و طلا به گونه‌ای قابل پیش بینی است اما بازار مسکن شرایطی متفاوت دارد .رشد انفجاری قیمت مسکن در چند وقت اخیر، رکود ساخت و ساز، کاهش روند معاملات از جمله مواردی است که پیش بینی شرایط این بازار را کمی دشوار می‌سازد. با توجه به اینکه در یک‌سال اخیر بازارهای طلا، ارز و مسکن به عنوان رقبای بازار سهام به گونه‌ای در حاشیه بودند، بررسی شرایط پیش رو این بازارها از نگاه کارشناسان، می‌تواند نکات قابل تاملی را پیش‌روی سهامداران بازار سرمایه قرار دهد.

حال وآینده بازار مسکن، همچنان در رکود

عوامل مختلفی بر بازار مسکن تاثیرگذار است، اما در این خصوص شاخص‌های مهم اقتصاد ی از جمله تورم، نقدینگی، عرضه و تقاضا نقش قابل توجهی دارند. هومن مشعشعی مدیر عامل شرکت عمران و توسعه شاهد گفت: اگر تا پایان سال جاری در اقتصاد کلان اتفاقی رخ ندهد، در بحث عرضه و تقاضا، پیش بینی می‌شود افزایش قیمت ناگهانی در بازار مسکن صورت نگیرد . حتی اگر هم دچار کاهش قیمت ریال در مقابل دلار باشیم یا هر اتفاق دیگری رخ دهد، بازار مسکن حالت لختی خود را خواهد داشت. پس تا پایان سال، افزایش قیمت مسکن نخواهیم داشت. مشعشعی افزود: از لحاظ رونق هم باتوجه به روند سال گذشته، در ماه‌های آخر سال، شاید کمی رونق در خرید و فروش مسکن بیشتر شود، اما باز هم با رونق واقعی فاصله بسیار زیادی داریم.
 باتوجه به این‌که قدرت خرید طبقه متوسط کاهش شدیدی داشته، تقاضای موثر بصورت خرید و به عنوان مصرف‌کننده و چه به عنوان تقاضای اجاره، ضربه دیده و پیش‌بینی می‌شود که چندین سال زمان ببرد تا این روند به حالت عادی خود برگردد. مدیر عامل شرکت عمران و توسعه شاهد اظهار داشت: در نتیجه تا پایان سال جاری، تفاوت قیمتی و نوسان قیمتی شدید نخواهیم داشت. البته ممکن است که به اندازه تورم، ‌تغییر قیمتی در سال 99 داشته باشیم ولی تا آخر سال 98روال رکود برای ساختمان‌های مسکونی ادامه خواهد داشت .
همچنین عدم رونق برای ساختمان‌های تجاری و اداری بیشتر و قابل توجه تر خواهد بود؛ چون از وضعیت اقتصاد کلان و خرد کشور تاثیر می‌پذیرد. بنابراین برای سال جاری و سال آینده رشد اقتصادی منفی در حوزه مسکن پیش‌بینی می‌شود.البته به هر حال افزایش قیمت به میزان کم‌تر از تورم پیش بینی می‌شود و در بحث خرید و فروش به ویژه در ساختمان‌های تجاری- اداری همچنان تداوم رکود وجود دارد.

  • مژده ابراهیمی-خبرنگار
  • شماره 336 هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه 4
کد خبر 410954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =