بورس روش صحیح واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

فروش اموال مازاد بانک‌ها راهی اجتنباب ناپذیر است که افزایش سرمایه و قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها را در پی خواهد داشت لازم است که این اقدام مهم از طریق بورس انجام شود چراکه بورس از شفافیت و سلامت بیشتری برخوردار است،

به گزارش صدای بورس به نقل از ایبِنا، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران درباره روش‌های فروش اموال مازاد بانک‌ها  از طریق بورس توضیح داد:  فروش این اموال در بورس از شفافیت و سلامت بیشتری برخوردار است و می‌توان از این طریق به قیمت‌های واقعی‌تر دست یافت. تردیدی در اینکه اموال مازاد باید فروخته شوند، وجود ندارد و فعالان اقتصادی از این موضوع استقبال می‌کنند.

حسین سلاح‌ورزی  با بیان اینکه تعجیل در فروش اموال مازاد بانک‌ها نباید باعث بی دقتی یا در نظر نگرفتن تبعات این موضوع شود، تصریح کرد: بخشی از اموال مازادی که در اختیار بانک‌هاست، از جمله دارایی‌های ارزشمند محسوب می‌شود و نباید از طریق رانت یا روابط واگذار شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران  همچنین به مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید که  براساس آن بانک‌ها ملزم به فروش اموال مازاد خود هستند اشاره کرد و  اظهارداشت: در صورتی که بانک‌ها اموال مازاد خود را واگذار نکنند باید مالیات‌های سنگینی را پرداخت کنند و همزمان با فروش این اموال می‌توانند افزایش سرمایه داده و قدرت تسهیلات‌دهی‌شان را بالا ببرند.

براساس ماده ۱۷ قانون رفع موانع تولید، سود بانک‌ها و موسسات اعتباری که منشا آن فعالیت‌های غیربانکی شامل بنگاه‌داری و نگهداری سهام باشد در سال ۱۳۹۵ با نرخ ۲۸ درصد مشمول مالیات می‌شود. پس از آن، هر سال سه واحد به درصد نرخ مذکور افزوده می شود تا به ۵۵ درصد برسد.

کد خبر 410924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =