تخصیص ۴۰.۵ درصد از منابع به تامین سرمایه بخش‌های اقتصادی

در هشت ماهه اول امسال سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن معادل ۱۱۵۶.۶ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۴۰.۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۸۵۷.۳ هزار میلیارد ریال) است.

به گزارش صدای بورس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در  هشت ماهه اول امسال  بالغ بر ۵۳۱۳.۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی پرداخت شده است.
 
سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۸ ماهه سال جاری مبلغ ۲۸۵۷.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۵۳.۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۸۰.۱ هزار میلیارد ریال معادل ۱۵.۳ درصد افزایش داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۸ ماهه سال جاری معادل ۱۱۵۶.۶ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۴۰.۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۸۵۷.۳ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از ۱۶۲۳.۴ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۱.۲ درصد آن (مبلغ ۱۱۵۶.۶ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

پرداخت ۵۳۱۳.۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی

تعداد ۲۵۱۴۶۲ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶.۵ میلیارد ریال پرداخت شده است. درضمن در بخش خدمات تعداد ۲۳۵۷۰۷۵ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰.۸ میلیارد ریال پرداخت شده است.

پرداخت ۵۳۱۳.۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی

گفتنی است، که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آن‌ها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

کد خبر 410921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =